Czujki ruchu – sposób na wprowadzenie oszczędności w Twoim domu

Od pewnego czasu coraz modniejszy staje się ekologiczny styl życia: oszczędność wody, prądu, segregowanie śmieci. Jednym z elementów, które przyczyniają się do energooszczędności jest zastosowanie w mieszkaniu systemu oświetlenia składającego się, między innymi z czujników ruchu.

OŚWIETLENIE WYKORZYSTUJĄCE CZUJNIKI RUCHU

Dzięki wykorzystywaniu czujników ruchu zapewniamy sobie i naszej rodzinie bezpieczeństwo, oszczędność pieniędzy i energii. Najlepiej sprawdzą się one w pomieszczeniach, w których przebywamy sporadycznie lub często, ale dosłownie przez krótką chwilę, czyli: klatki schodowe, piwnice, parkingi, podwórza, spiżarnie, garderoby, itp.

Nie zaleca się natomiast montowania ich w pomieszczeniach częstego użytku, jak łazienka, biuro z powodu ograniczonej charakterystyki czułości i funkcji wyłączania się po minięciu określonego czasu. Czujniki ruchu sprawdzą się również, jako system kompletnego oświetlenia albo pojedynczy komponent.

CZUJNIKI A BEZPIECZEŃSTWO

Pojedyncze czujniki świetnie sprawdzą się, jeśli zamontujemy je przy drzwiach wyjściowych lub w przedpokoju. Wyobraźmy sobie powrót do domu z zakupami, kiedy mamy zajęte obie ręce, a jest ciemno. Pojedynczy czujnik rozwiąże nasz problem. Warto również wspomnieć o kwestii bezpieczeństwa, kiedy czujnik taki może skutecznie odstraszyć włamywaczy. Samotnie stojące prywatne posesje często padają łupem złodziei.

Kiedy zamontujemy czujnik na bramie wjazdowej lub przy głównym wejściu naszej firmy, zaświeci się za każdym razem, kiedy ktoś się do nich zbliży. Kiedy padnie na złodzieja i zostanie oświetlony w taki sposób, że zostanie nam wręcz „podany na talerzu”, z pewnością zrezygnuje on ze swoich niecnych planów.

CZUJNIKI RUCHU NA SCHODACH

Z całą pewnością zamontowanie kompleksu czujników sprawdzi się, kiedy umieścimy je na klatce schodowej. Pierwszym powodem jest znacząca oszczędność energii. Czasowy wyłącznik nigdy nie dorówna czujnikowi ruchu. Przykład? Proszę bardzo.

Kiedy wychodzimy z mieszkania znajdującego się na 7. piętrze 9. piętrowego bloku, przeważnie dzieje się tak, iż zamontowany czasowy wyłącznik włącza światło na wszystkich piętrach, co jest całkowicie zbędne, a dodatkowo w trakcie schodzenia po schodach z całą pewnością zaskoczy nas wyłączające się nagle światło.

Ciekawym przeżyciem może być szukanie wtedy włącznika… Czujniki ruchu nas nie zaskoczą. Ich system działa bowiem w taki sposób, iż oświetlenie włącza się wyłącznie na tym piętrach, na którym obecnie przebywamy i tymi z nim sąsiadującymi. Wyłącza się zaś dopiero, kiedy piętro opuścimy.

CZUJNIKI Z LED-owym OŚWIETLENIEM

Kolejnym praktycznym i polecanym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia LED wraz z czujnikami ruchu. Wiadomo nie od dziś, iż halogenowe i żarowe żarówki nie radzą sobie zbyt dobrze z częstym włączaniem i wyłączaniem z powodu szybkiego nagrzewania się, przez co tracą żywotność. Żarówki LED są odporne na tego typu czynności.

Warto wspomnieć jeszcze, iż przytoczony wyżej przykład z klatką schodową w roli głównej ma takie samo zastosowanie, na przykład przy podjazdach znajdujących się na posesjach prywatnych.

Budowa i aranżacje domu wymagają sporego zachodu i nie są zadaniem łatwym. Oprócz samej budowy i wystroju wnętrz niezwykle ważną kwestią jest bezpieczeństwo domostwa, a przede wszystkim rodziny. Zamontowanie czujników ruchu skutecznie pozwoli nam na wygenerowanie oszczędności, ale także, co już zostało wyżej wspomniane, odstraszy potencjalnych włamywaczy, który lubią wybierać sobie za cel wolnostojące posesje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij