Czy każde mieszkanie musi być opomiarowane ciepłomierzem?

Pewnie nieraz kiedyś zastanawialiśmy się ile energii cieplnej zużywamy przez dany okres. Dla jednych być może było to po prostu ciekawe, a dla innych miało jakiś cel. Kiedy mówimy energia cieplna wydaje nam się być to bardzo skomplikowane pojęcie.

Nowoczesne rozwiązania

Jednak samo pojęcie to nie wszystko, bo za, tym kryje się jeszcze kilka innych ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Możliwe, że ktoś kiedyś zadał sobie pytanie czy mieszkanie musi być opomiarowane ciepłomierzem. Jak wiadomo z biegiem czasu w życie wchodzą nowe zasady i ustawy, których zazwyczaj trzeba przestrzegać, jeśli chcemy uniknąć wszelkiego rodzaju problemów.

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku mówi, że każde mieszkanie, które jest budowane w nowo wznoszonym obiekcie musi posiadać w swoim wyposażeniu instalację c.o. Ważne jest to, aby była ona zaprojektowana tak, żeby można było indywidualnie opomiarować każde mieszkanie licznikiem ciepła.

Czym właściwie jest ciepłomierz? Jest to przyrząd, który służy do pomiaru ilości przepływającej energii cieplnej. Jednostką miary są gigadżule lub kilowatogodziny. Moduły, które składają się na złożony system pomiarowy liczników ciepła to:
– licznik pomiaru objętości przepływającego czynnika grzewczego,
– cyfrowy układ przeliczający mierzone wartości na ilość przepływającego ciepła,
– czujniki pomiaru temperatury zasilania i powrotu czynnika grzewczego.

W jaki sposób montować ciepłomierze?

Jeśli chodzi o sam montaż ciepłomierzy to nie jest to zbyt skomplikowana czynność, bo wystarczy podłączyć go tylko do rur. Montaż przebiega bardzo podobnie jak wodomierzy.

Praktycznie zawsze dołączona jest bardzo szczegółowa instrukcja jak to dokładnie zrobić. Jak wiadomo zastosowanie ciepłomierzy to dosyć nowoczesny patent, dlatego zazwyczaj są one montowane w nowych budynkach przez firmy, które zajmują się budową budynków.

Ważne jest, aby taki ciepłomierz zlokalizowany był w miejscu do, którego mamy łatwy dostęp i zawsze możemy sprawdzić jego stan. Całkiem nie dawno spółdzielnie mieszkaniowe postanowiły rozpocząć montaż podzielników ciepła w mieszkaniach. W jakim celu? Miał to być sposób na mniejsze rachunki za zużyte ciepło.

Rozwiązanie to, jednak w większości przypadków się nie sprawdziło, ponieważ mieszkańcy bardzo często skarżyli się na to, że muszą dopłacać do swoich rachunków czasami nawet po kilkanaście tysięcy złotych. Podzielnik ciepła zostały zastosowane po to, aby w miarę po równo rozłożyć rachunki za zużyte ciepło. Warto dodać, że podzielniki nie są skonstruowane za pomocą jakiejś szczegółowej dokumentacji.

Nie posiadają one żadnych parametrów, które powinny zostać spełnione, aby zastosować podzielniki. Może to wzbudzać pewne kontrowersje, bo zazwyczaj jest tak, że muszą zostać spełnione jakieś warunki, a w tym przypadku podzielniki można zastosować wszędzie.

Kolejną dosyć kontrowersyjną kwestią jest rozliczanie ciepła. Warto podkreślić, że podzielniki nie mierzą żadnej wielkości fizycznej, ale sam przyrost wskazań, tych urządzeń zależny jest od tego jaka jest temperatura na powierzchni grzejnika w miejscu instalacji podzielnika oraz tego przez ile czasu grzejnik oddaje ciepło. Na rozliczanie ciepła jest kilka sposobów, a jednym z najlepszych wydaje się być metoda komfortu cieplnego.

Na czym ona polega? Wyznacza ona koszty zużycia energii jako iloczyn powierzchni lokalu i różnicy średnich temperatur panujących w lokalu oraz powietrza. Ważnie , że jest to dla danego okresu rozliczeniowego.

Rodzaje podzielników ciepła

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest rodzaj podzielników. Obecnie istnieje kilka rodzajów, a są nimi podzielniki: ampułkowe, kapilarne oraz elektroniczne (jednoczujnikowe i dwuczujnikowe). W przypadku podzielników ampułkowych istnieje konieczność wymiany ampułki co ok. 12 miesięcy. Podzielniki kapilarne, natomiast posiadają również ampułkę, jednak już nie z cieczą, a z kapilarą.

Trzecim rodzajem są podzielniki elektroniczne. Posiadają one czujniki mogące zmierzyć temperaturę grzejnika, a w przypadku dwuczujnikowych temperaturę powierzchni grzejnika oraz obliczyć temperaturę pomieszczenia za pomocą dwóch precyzyjnych czujników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij