Dobieramy panele podłogowe

Prace wykończeniowe potrafią pochłonąć naprawdę sporo wolnego czasu. Musimy być przygotowani, na tego typu działania. Jeśli mówimy o pracach typowo wykończeniowych, to na pewno mamy na myśli dostosowanie podłoża w salonie lub innej części domu.

Wybór podłogi w dużym stopniu odbija się między innymi, na charakterze naszego mieszkania. Chodzi przede wszystkim o to, aby podłoga nie wyróżniała się w żaden sposób od ścian, mebli czy też innych elementów pokoju. Dzisiaj najpraktyczniejszym rozwiązaniem wydają się panele podłogowe, tylko mamy tyle różnych materiałów do wyboru, że sami nie końca wiemy, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy skonsultować się ze specjalistą i po prostu omówić sprawę. Ekspert na pewno wybierze dobre rozwiązanie, ale my w tym czasie musimy wykonać równie ważną pracę.

Wybieramy projekt

Zawsze wszystkie tego typu pracę, zaczynamy od przygotowania projektu podłogi, dzisiaj to właśnie ta czynność, wydaje się istotna, ponieważ panele jako materiał mogą się różnić kształtem, wielkością, fakturą, a także kształtem brzegów, które są ważne w momencie łączenia. Jeśli już uda nam się wybrać coś konkretnego, to zawsze staramy się zestawić dany materiał w pomieszczeniu, gdzie najbardziej będzie pasował.

Najbardziej zbliżonym materiałem porównywalnym z prawdziwym drewnem są tak zwane panele synchroniczne. Po odpowiednim zestawieniu ciężko będzie znaleźć różnicę między panelem a materiałem drewnianym, dlatego też takie rozwiązania są najlepsze, jeśli chcemy uzyskać najlepszy możliwy efekt. Panele synchroniczne mają jednak to do siebie, że sam materiał jest zimny, przez co jest to odczuwalne, przy tradycyjnym użytkowaniu. W takich wypadkach trzeba stosować dodatkowe ogrzewanie podłogowe, ponieważ w inny sposób nie poprawimy efektu chłodu na powierzchni paneli.

Usuwamy chłód

Innym rozwiązaniem, są płytki laminowane, ostatecznie one też prezentują się okazale, ale mają jedną ważną zaletę, ponieważ dzięki dodatkowej laminatu, wyeliminowano między innymi odczuwalny chłód pod stopami i właśnie dlatego takie rozwiązania, mogą okazać się równie dobre, zwłaszcza jeśli nie stać nas na ogrzewanie podłogowe.

Panele jako materiał to przede wszystkim pełna uniwersalność, dlatego bez problemu możemy je dopasować do każdego pomieszczenia. Oczywiście, jeśli korzystamy z paneli wykonanych w całości z drewna, to w takim wypadku musimy zwrócić uwagę na stopień wilgotności w danym pomieszczeniu. Jeśli jest to wartość powyżej 70%, co jest normalne w przypadku łazienek, wówczas panele nie są pod żadnym względem dobrym wyjściem. W kuchni nie ma już takich przeciwwskazań, ponieważ poziom wilgotności pomieszczenia jest o wiele mniejszy, dlatego nie ma ryzyka, że wilgoć uszkodzi materiał.

Izolacja zawsze pod panele

Pomimo wszystko, jeśli decydujemy się na kładzenie paneli, to powinniśmy pamiętać o dodaniu dla materiału warstwy izolacyjnej. W tym przypadku dobrze jest zastosować płytę izolacyjną lub gąbkę, która może z powodzeniem posłużyć za podkład.

Oprócz tego należy pamiętać o folii izolacyjnej. Podkład stosowany pod izolację nie może posiadać większą grubość niż 3 mm. Gąbka nie nadaje się na większe grubości, dlatego w przypadkach, gdy izolacja ma być grubsza, musimy do tego celu wykorzystać twarde tworzywo. Przy doborze paneli zawsze kierujemy się cechą materiału, dopiero w drugiej kolejności liczy się cena, pamiętajmy o tym, zwłaszcza jeśli, zależy nam na wyborze dobrego materiału na lata.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij