Jaką wybrać ziemię do storczyków?

Jaką wybrać ziemię do storczyków?

Storczyki są bardzo popularnymi w naszym kraju roślinami doniczkowymi. To zasługa ich pięknego wyglądu. Jak należy je pielęgnować, aby zdrowo rosły i pięknie kwitły?

Podlewanie

Ojczyzną storczyków są kraje tropikalne. Zdaniem wielu osób należy im więc zapewnić nie tylko dużo słońca, ale także stale wilgotne podłoże. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda. W naturalnym środowisku storczyki rosną w szczelinach drzew i skał, są bowiem epifitami. Do takich miejsc zbyt duża ilość słońca nie dociera. A o tym jak często musimy je podlewać decydują warunki panujące w mieszkaniu, rodzaj storczyka oraz wielkość doniczki, w której rosną. Najbezpieczniej jest podlewać storczyki dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce jest całkowicie sucha. Do podlewania storczyków używamy wody odstałej lub filtrowanej. Powinna mieć temperaturę pokojową. Nie używajmy wody bezpośrednio z kranu, ich korzenie przestaną bowiem rosnąć, a na liściach pojawią się wapienne wykwity.

Podłoże

Storczyki nie będą dobrze rosły w podłożu stosowanym do innych roślin doniczkowych. Ziemia do storczyków powinna być luźna, zawierać węgiel drzewny, korę i perlit. Storczyki są tak bardzo popularne, że nabycie specjalnego podłoża przeznaczonego specjalnie dla niech nie stanowi żadnego problemu. Kiedy korzenie zaczynają wystawać z doniczki zbyt mocno musimy roślinę przesadzić. Do nowych, większych doniczek storczyki przesadzamy nie częściej niż raz na dwa lata. Większość gatunków dostępnych w naszych kwiaciarniach przesadzamy wiosną. Wyjątkiem jest masdewalia, którą przesadza się zimą. Chore i martwe korzenie usuwamy, a rany po cięciu zasypujemy węglem drzewnym, który należy wcześniej rozbić na proszek. Przesadzanie storczyka może uratować roślinę, jeśli przez nieuwagę zalejemy go. Jeśli jeszcze wszystkie korzenie nie zdążyły zgnić, roślina może po pewnym czasie wypuścić nowe.

Choroby storczyków

Najczęściej atakuje je szara pleśń. Można ją zwalczyć opryskując roślinę fungicydem. Oprysk wykonujemy kilka razy. Pomiędzy następnym opryskiem zachowujemy 10 dni przerwy. Pojawieniu się szarej pleśni możemy zapobiec. Musimy pamiętać, że podczas podlewania nie możemy zamoczyć kwiatów. Zdarza się, że storczyki atakuje rdza. Zaatakowanej przez tę chorobę grzybową nie da się uratować. Aby rdza nie zaatakowała pozostałych okazów, musimy chorego storczyka się pozbyć. Pozostałe okazy profilaktycznie opryskujemy środkiem grzybobójczym. Storczyki może zaatakować także bakteryjna plamistość liści. Objawem choroby są miękkie fragmenty liści, z czasem zmieniają one kolor na czarny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij