Najczęstsze błędy przy doborze palet. Czego unikać

Najczęstsze błędy przy doborze palet. Czego unikać?

Wybór odpowiednich palet do ich przeznaczenia nastręcza wielu problemów. Błędne decyzje mogą wiązać się z wypadkiem, bądź uszkodzeniem transportowanego towaru – a na to żaden przedsiębiorca nie może sobie pozwolić. Koniecznie sprawdź, jak wybrać odpowiednie palety, nie popełniając opłakanych w skutkach błędów.

Najważniejsze to odpowiednie przeznaczenie palet

Palety wykorzystywane niezgodnie z ich przeznaczeniem bardzo szybko ulegają wszelkim awariom – trudno nawet mieć pretensje do ich producenta, który zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za naprawę w takim przypadku. Dlatego musisz dokładnie przeanalizować w jakim celu będziesz wykorzystywał palety i, co jeszcze ważniejsze, co będziesz w nich przechowywał, bądź transportował.

Przykład? Proszę bardzo – w branży spożywczej zdecydowanie łatwiej o zabrudzenia, a to wiąże się ze specjalistycznym czyszczeniem palet. Tu zdecydowaną przewagę mają palety plastikowe, których czyszczenie jest po prostu prostsze i tańsze. Z kolei błędnym byłoby wykorzystanie ich w przypadku trudnych warunków przemysłowych, cechujących się mokrym podłożem – może to skutkować niekontrolowanymi poślizgami palet, np. na widłach wózka.

Nadmierne obciążenia palet

Częstym błędem są również nadmierne obciążenia. Mówi się, że palety plastikowe są bardziej odporne na uszkodzenia, np. w wyniku uderzeń, od palet drewnianych, jednak przy tym są bardziej podatne na odkształcenia w wyniku nadmiernego obciążenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że jakiekolwiek uszkodzenia mają mniejsze skutki właśnie w przypadku palet ze sztucznych materiałów.

Ponadto, w przypadku palet plastikowych powinieneś zwrócić uwagę na to, w jaki sposób były produkowane. Najlepszym rozwiązaniem jest dopytanie producenta o:

  • dokładny rodzaj tworzywa z którego zostały wykonane palety,
  • grubość palet (bezpośrednio przekładająca się na ich użyteczność i wytrzymałość),
  • zastosowane żebrowanie,
  • system konstrukcyjny formy,
  • sztywność materiału.

W przypadku palet plastikowych, rodzaj metody produkcji jest bardzo ważny. Powstają one dzięki wykorzystaniu tzw. techniki formowania wtryskowego, polegającej na wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa do formy.

Specyficzne cechy europalet

Istotną cechą palet drewnianych jest ich waga – jest nawet dwa razy większa niż palet plastikowych, co oczywiście praktycznie przekłada się na rodzaj ich transportowania. Mówiąc wprost – nie w każdym rodzaju transportu palety drewniane będę mile widziane. Tak jest w przypadku transportu powietrznego. To się po prostu nie opłaca.

Częstym błędem jest nieodpowiedni dobór palet drewnianych do trudnych warunków, np. wilgotnych pomieszczeń. Wiąże się to możliwością rozwinięcia się grzybów i bakterii, co z kolei może poskutkować częstymi awariami i uszkodzeniami. Powinieneś pamiętać o odpowiednich warunkach przechowywania palet drewnianych. To uratuje Cię nie tylko przed naprawą lub całkowitą wymianą sprzętu, ale też przed zepsuciem lub uszkodzeniem przechowywanego towaru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij