Wiata śmietnikowa – jak samodzielnie ją zbudować?

Wiata śmietnikowa – jak samodzielnie ją zbudować?

Produkcji śmieci nie da się uniknąć, a kontenery na nie są elementem niezbędnym przy każdym budynku mieszkalnym, produkcyjnym czy usługowym. Z drugiej strony, śmietniki często rażą w oczy – sąsiadów, rodzinę, nas samych. Dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowej lub wybudowanie własnej wiaty śmietnikowej, która zakryje nasze śmieci przed niepożądanym wzrokiem obcych. Zanim jednak zaczniesz zwozić bloczki betonowe, dowiedz się, jak zbudować ją prawidło.

Prawo budowlane

Ustawa jasno mówi, że żeby wybudować wiatę śmietnikową, należy zgłosić chęć przeprowadzenia robót budowlanych. Jest to spowodowane dużą ilością obostrzeń związanych z maksymalnymi i minimalnymi odległościami od pobliskich obiektów. Dla budynków jednorodzinnych, minimalna odległość takiej wiaty od otworów wejściowych do konstrukcji mieszkalnej wynosi trzy metry. Odległość od działki sąsiada nie może być mniejsza niż dwa metry. Koniecznie zmierzmy wszystkie odległości nim wbijemy pierwszy bloczek betonowy w ziemię. Istnieją działki o wymiarach wykluczających możliwość budowy takiego obiektu.

Zgłoszenie, a pozwolenie

Zgodnie z polskim prawem, ilość takich wiat też jest ograniczona na określoną powierzchnię działki. Na każde 500 metrów kwadratowych można postawić maksymalnie dwa takie obiekty o powierzchni nie większej niż 25 metrów kwadratowych. Mowa o powierzchni całego miejsca zabudowy, jeśli więc naszym materiałem budowlanym będą bloczki betonowe, to ich szerokość również wlicza się do ustawowej maksymalnej powierzchni wiaty. Oczywiście, możemy myśleć o budowlach, które będą odbiegały od przepisów, ale w tym wypadku będzie nam już potrzebne pozwolenie na budowę, a ilość koniecznej do złożenia dokumentacji zacznie niebezpiecznie rosnąć.

Rodzaje wiat śmietnikowych

Wiaty śmietnikowe możemy zakupić w całości, jako gotowe i rozkładane konstrukcje. Najczęściej są one wykonane z siatki lub drewna. Można także zdecydować się na samodzielne wybudowanie takiego obiektu. Do skonstruowania najprostszej wiaty wystarczą bloczki betonowe oraz odrobina cementu. Nie można jednak zapomnieć o przygotowaniu chociaż prowizorycznego fundamentu pod budowaną wiatę. Każdy bloczek betonowy musi mieć stabilne oparcie w gruncie. Najlepiej, żeby cała konstrukcja znajdowała się na delikatnym wzniesieniu, dzięki czemu unikniemy problemów z odpływem wody deszczowej czy gromadzeniem się lodu w zimie. Beton jest materiałem odpornym na ściskanie, na mrozy, na różnego rodzaju uszkodzenia. Jest ciężki, dzięki czemu wiacie nie straszne są wiatry. Doskonale będzie się sprawdzał przez wiele lat.

Inne rodzaje materiałów

Choć nie trzeba decydować się na bloczki betonowe jako główny materiał całej budowli, to mimo wszystko warto wykonać z nich choćby fundament pod konstrukcję. Unikniemy osuwania się gruntu, wilgoci i erozji materiałów zewnętrznych. Sama wiata śmietnikowa może zostać postawiona w formie lekkiej konstrukcji metalowej ze specjalnej siatki zgrzewanej. Jako wypełnienie ścian najczęściej używa się blachy lub drewna sosnowego. Trzeba być jednak świadomym, że te materiały nie są długowieczne. Wiaty śmietnikowe są narażone na wszystkie negatywne warunki atmosferyczne, więc po kilku latach trzeba będzie obiekt odnowić lub całkowicie wymienić. Styl czy kolorystyka budowli zależy już od nas oraz od otoczenia, na którym wiata ma stanąć. Z reguły sugeruje się, żeby takie obiekty „wtapiały się” w krajobraz, czyli spełniały jedno ze swoich zadań – ukrywały nieprzyjemny obraz śmietników przed niepożądanym wzrokiem mieszkańców czy sąsiadów. Stąd producenci najczęściej oferują prefabrykaty w odcieniach szarości lub brązu. Na działce bogato pokrytej drzewami, bardzo dobrze wkomponuje się natomiast drewniana budowla.

Cena budowy wiaty

Cena postawienia wiaty śmietnikowej na własnej działce zależy od jej rodzaju i wytrzymałości. Bloczek betonowy jest bardzo tanim prefabrykatem. Wydatek zbudowania całej konstrukcji nie powinien przekroczyć kilkuset złotych – w zależności od oczekiwanej powierzchni i wysokości wiaty. W podobnej kwocie zakupimy drewniane osłony na kontenery śmietnikowe, jednak ich wytrzymałość jest wątpliwa i najlepiej sprawdzą się jako dodatek do właściwie zabezpieczonej wiaty. Gotowa i trwała wiata śmietnikowa to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Oszczędzamy za to nasz czas. Jednak w porównaniu ceny do jakości, bloczek betonowy stanowczo wygrywa z konkurencją.

Wiata śmietnikowa jest bardzo specyficzną budowlą. Jest niezbędna, choć większość osób mieszkających w jej pobliżu wolałaby jej nie posiadać wcale. Solidne i estetyczne wykonanie pozwoli korzystać z niej przez długie lata, bez skarżenia się na nieprzyjemny widok śmietników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij