Co na sufit Tapeta, farba, sufit podwieszany, co jeszcze

Co na sufit? Tapeta, farba, sufit podwieszany, co jeszcze?

Planując remont domu, największą uwagę poświęca się aranżacji, kolorystyce, a także rozwiązaniom, które są nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. I my przedstawimy dziś kilka z nich, ale skupimy się na… suficie, czyli tym elemencie, o którym najczęściej się zapomina. 

Malowanie sufitu

Malowanie sufitu farbą jest najpopularniejszym wyborem. To szybkie, uniwersalne i proste rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu. Najczęściej sufit malowany jest na biały kolor, co w połączeniu z odpowiednim wystrojem, optycznie powiększa pomieszczenie. W efekcie… na sufit nie zwraca się większej uwagi. A co zrobić, gdy chcesz, aby był bardziej wyeksponowany? Wystarczy pomalować go na jeden lub kilka kolorów. Może to być klasyczna szarość, grafit, ale też beż, róż czy zieleń. W niektórych przypadkach kolorowy, a nie biały sufit, sprawi, że całość będzie wyglądać spójnie, harmonijnie. Polecamy malowanie sufitu z poradami na DekoratorDomu.pl, dzięki czemu będziesz wiedzieć, jak się do tego zabrać od strony praktycznej. 

Sufit podwieszany

Metodą, która w ostatnich latach zyskała na popularności, jest podwieszanie sufitu. Mocowany jest do niego stelaż, na który przykręcana jest płyta karton-gipsowa. Po co się to robi? Z różnych powodów, choć najczęstszą przyczyną jest nierówna, krzywa powierzchnia, a także chęć zainstalowania oryginalnego oświetlenia, np. opraw sufitowych. Ponadto sufit można podwieszać na kilku poziomach, tworząc m.in. półki na taśmy ledowe, elipsy, czy też koła. 

To sposób na ciekawą aranżację światła w domu oraz na ukrycie wszelkich krzywizn. Ponadto prace z tym związane nie są drogie, a jeśli masz choć trochę doświadczenia w domowych pracach remontowych, to taką konstrukcję wykonasz samodzielnie.

Sufit napinany

Sufit napisany to alternatywa dla podwieszanej konstrukcji, której największą zaletą jest krótki czas realizacji, a także dodatkowe wyciszenie pomieszczenia. W tym wypadku sufit tworzy nie płyta karton-gipsowa, lecz specjalny materiał, który jest wykonany z folii PCV. W ten sposób można ukryć nierówności oraz ubytki – uzyskuje się efekt gładkiego sufitu, co nie zawsze jest realne do wykonania podczas tynkowania. I tak jak w poprzednim przypadku, sufit napinany pozwala na „zabawę” z efektownym oświetleniem.

Tapeta/fototapeta na suficie

Fototapeta czy tapeta na suficie nie jest nowością. Rozwiązanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem kilka/kilkanaście lat temu, dziś jest jednak rzadziej spotykane. W porównaniu do sufitu podwieszanego oraz napinanego tapeta jest najtańszym oraz najszybszym sposobem na remont sufitu. Pozwala błyskawicznie zamaskować „niedoskonałości”. I choć nie można pod nią zamontować oryginalnych lamp, to sama w sobie może być ozdobą. Fototapeta z bajkowym lasem idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, a tapeta imitująca beton będzie niedrogim sposobem na wystrój pomieszczenia w stylu industrialnym.

Drewniane deski na suficie

Ostatnim pomysłem, jaki mamy dziś dla ciebie, są drewniane deski na suficie. Brzmi niekonwencjonalnie? W praktyce jest to sposób na efektowny i prosty sufit, który będzie pasować do większości aranżacji. Pomyśl o tym, jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu skandynawskim, industrialnym, nowoczesnym lub w stylu rustykalnym.

Tomasz Wierzbicki

Tomasz Wierzbicki

Ekspert w zakresie narzędzi i technologii budowlanych, z bogatym doświadczeniem w doradztwie technicznym. Regularnie testuje nowości rynkowe, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na łamach branżowych czasopism. Hobbystycznie zajmuje się majsterkowaniem i renowacją starych mebli.

Artykuły: 141

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *