Systemy kominowe do gazu. Co trzeba wiedzieć kiedy montujesz komin, kupujesz piec na gaz

Systemy kominowe do gazu. Co trzeba wiedzieć kiedy montujesz komin, kupujesz piec na gaz?

Ogrzewanie gazowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Zanim się jednak na nie zdecydujesz, dobrze jest zorientować się, jaki system kominowy możesz zamontować do pieca na gaz. Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi. 

Jak wybrać komin do pieca na gaz?

Mogłoby się wydawać, że najważniejszym zadaniem jest wybór samego pieca na gaz, w praktyce jednak dobrze dobrany i zainstalowany komin zwiększa bezpieczeństwo instalacji, a także umożliwia optymalizację kosztów ogrzewania. Dlatego podpowiadamy, na co zwracać uwagę, a także jakie są typy systemów kominowych do gazu.

Zacznijmy od wskazówki, która powinna ułatwić sprawę – w instrukcjach technicznych kotłów grzewczych znajdziesz informacje od producentów, jakie parametry, a dokładniej długość i średnicę, powinien mieć komin. 

System kominowy musi być kwasoodporny, dlatego zaleca się dwa rozwiązanie – stal lub ceramikę. Systemy kominowe ceramiczne są odpowiednie do paliw gazowych (www.schiedel.com), cechują się wysoką trwałością, co sprawia, że często polecane są przez fachowców. Ale o ich zaletach jeszcze będziemy pisać. 

Kolejną kwestią, jest rodzaj komory spalania pieca gazowego – może być otwarta lub zamknięta. W przypadku otwartej komory konieczny jest zakup wysokiego komina. 

Co jeszcze jest ważne? Szczelność oraz bezpieczeństwo systemu, a także odprowadzanie kondensatu. 

Systemy kominowe ceramiczne do pieca gazowego

Jak przed chwilą wspominaliśmy, często stosowanym rozwiązaniem są kominy do pieca gazowego z wkładem ceramicznym, które wyróżniają się dużą wytrzymałością. Jakie są ich cechy charakterystyczne? Posiadają obniżoną nasiąkliwość oraz są odporne na działanie kondensatu. Większość modeli jest prostych w montażu, ponadto zajmują stosunkowo małą powierzchnię. Producenci systemów kominowych ceramicznych dają na nie nawet 30 lat gwarancji, dzięki czemu nie musisz martwić się o ich jakość. 

Decydując się na komin z wkładem ceramicznym, sprawdź, czy istnieje możliwość zastosowania przyłącza spalin 45°, a także czy cała konstrukcja jest izolowana, np. wełną mineralną. W wielu przypadkach taki komin można dobudować przy zewnętrznej ścianie budynku, choć warto dopytać wcześniej producenta o to. 

Systemy kominowe stalowe do pieca gazowego

Choć ceramiczne systemy kominowe mają wielu zwolenników, nie mniejszą popularnością cieszą się wersje stalowe. Tutaj najważniejszą kwestią jest to, aby były wykonane ze stali kwasoodpornej o optymalnej grubości, minimum 0,4 mm.

Dostępnych jest kilka rodzajów wkładów stalowych: okrągłe, owalne lub klasyczne rury stalowe, które nie posiadają dodatkowego uszczelnienia. Tych ostatnich zdecydowanie nie poleca się do kominów gazowych. Oprócz tego dostępne są także tzw. systemy turbo, które należą do grupy kominów niezalizanych. 

Gwarancja w przypadku kominów stalowych wynosi średnio 10 lat, a więc jest trzykrotnie krótsza, niż standard panujący wśród producentów kominów ceramicznych. I to właśnie ich mniejsza trwałość sprawia, że wkłady ceramiczne stają się coraz częściej wykorzystywane.

Tomasz Wierzbicki

Tomasz Wierzbicki

Ekspert w zakresie narzędzi i technologii budowlanych, z bogatym doświadczeniem w doradztwie technicznym. Regularnie testuje nowości rynkowe, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na łamach branżowych czasopism. Hobbystycznie zajmuje się majsterkowaniem i renowacją starych mebli.

Artykuły: 141

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *