Fotowoltaika to bardzo popularne zagadnienie w ostatnich latach. Zanim przejdzie się do rozważań, czy jest to opłacalna metoda na pozyskiwanie energii, czy nie, warto się dowiedzieć, czym tak właściwie jest i jak działa.
Jak działa fotowoltaika?
Żeby móc korzystać ze wszystkich benefitów, płynących z fotowoltaiki, trzeba zamontować specjalistyczny system. Są to z reguły moduły słoneczne – charakterystyczne, czarne panele, które składają się z ogniw, na które padają promienie i wskutek tego jest wytwarzana energia elektryczna. O tym jak działa fotowoltaika oraz o wycenie jej montażu, można dowiedzieć się na https://www.polenergia-pv.pl/.
Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się w miejscach, które są wystawione na działanie promieni słonecznych. Może być to dach, ściana, a nawet takie powierzchnie, jak ziemia, czy zbiorniki wodne. Fotowoltaika jest wciąż rozwijaną i ulepszaną technologią, dzięki temu z paneli można korzystać, nie tylko wybierając standardową, stałą wersję, ale także tę wyposażoną w system trackera słonecznego, podążającego za słońcem na niebie.
Czy warto decydować się na panele fotowoltaiczne?
Nie można zaprzeczyć, że fotowoltaika to zaawansowany system energetyczny. Dodatkowo, oprócz wykorzystywania nowych technologii, jego działanie jest bezpieczne dla środowiska – nie generuje zanieczyszczeń. Oprócz tego to po prostu opłacalny sposób na zredukowanie kosztów związanych na przykład z wydatkami na prąd. Dlatego warto zdecydować się na to rozwiązanie do domu.
Montaż paneli fotowoltaicznych do domu w 2021 roku – ważne aspekty
W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych osoby zainteresowane mogą skorzystać z dofinansowania – na przykład programów takich, jak „Mój Prąd 2021”, czy „Energia Plus”. Oferują wsparcie pieniężne wszystkim, którzy chcą korzystać z tej technologii. Wnioski o dotację w ramach pierwszego programu można składać do 22.12.2021 roku a w ramach drugiego do 17 grudnia 2021 roku. Więcej na temat dostępnych dofinansowań można dowiedzieć się na https://www.polenergia-pv.pl/dofinansowanie-do-fotowoltaiki.
Czy program „Mój Prąd” jest opłacalny?
Program może być opłacalną opcją dla inwestorów. Dlaczego? Korzystając z dofinansowania „Mój Prąd”, można zyskać takie benefity, jak zwrot do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 3000 złotych na instalację. Oprócz tego korzystając z dofinansowania, nie trzeba odprowadzać PIT, a koszty poniesione w związku z montażem instalacji, które nie zostały pokryte wsparciem, również można odliczyć od podatku za sprawą ulgi termomodernizacyjnej.
Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z programu „Mój Prąd”?
Pierwszym krokiem jest zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Następnie należy poczekać na instalację przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego. Ostatnie kroki to podpisanie umowy dwustronnej z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej i złożenie wniosku w terminie od 01.07.2021 do 22.12.2021 roku lub do wyczerpania alokacji budżetu. Następnie wniosek jest poddany rozpatrzeniu, a wnioskodawca otrzymuje powiadomienie o pozytywnej lub negatywnej decyzji na maila.
Kto może skorzystać z dofinansowania paneli fotowoltaicznych?
„Mój prąd” to program, z którego mogą skorzystać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby tzn. nieprowadzące działalności związanej z jego sprzedażą. Dużym udogodnieniem jest to, że z programu będą mogły również skorzystać osoby, które rozpoczęły inwestycje i poniosły konkretne koszty przed terminem jego rozpoczęcia – po 31 stycznia 2020 roku.
Fotowoltaika dla domu – czy to się opłaca?
Fotowoltaika dla domu może być bardzo dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Instalacja paneli fotowoltaicznych zwraca się średnio po 6-8 latach od zainstalowania całego systemu, a następnie domownicy mogą korzystać z całkowicie darmowej energii. Oprócz tego fotowoltaika dobrze wpływa na stan środowiska, nie emitując dodatkowego zanieczyszczenia w postaci CO2
Fotowoltaika dla firmy – czy to się opłaca?
Fotowoltaika dla firmy może również być dobrym pomysłem. Przedsiębiorcy mogą również liczyć na dofinansowania. Jednym z nich, jest na przykład program „Energia Plus”, który jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Właściciele firm mają do wyboru dwie opcje – dotacje z budżetem 50 milionów złotych lub pożyczki preferencyjne z budżetem 1,2 mld złotych.
Dzięki temu firmy mogą na przykład składać wniosek o dotację budowy, rozbudowy lub modernizacji istniejących instalacji produkcyjnych i urządzeń przemysłowych w związku z ochroną środowiska. Korzystając z programu „Energia Plus”, można uzyskać wsparcie do 85% kosztów w przypadku pożyczki, a także do 50% kosztów w przypadku dotacji. Wnioski można składać do 17 grudnia 2021 roku.
Korzystając z dotacji, można uzyskać dofinansowanie systemu fotowoltaicznego. Sama technologia zapewnia znaczne odciążenie dla budżetu, ze względu na możliwość korzystania z surowców pierwotnych – odnawialnej, całkowicie darmowej energii. Dodatkowo stosowanie systemów fotowoltaicznych może wpłynąć na polepszenie wizerunku firmy, jako przedsiębiorstwa dbającego o środowisko.