Blacha to niezwykle popularny wybór hutniczy, dostępny w wielu różnych rodzajach. Stal nierdzewna znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w branży budowniczej, ale również w innych gałęziach przemysłu, a nawet jako element dekoracyjny. Elementy ze stali szlachetnej to nie tylko wysoka jakość, ale i doskonałe spełnienie w roli designerskiej.
Co to jest blacha ryflowana?
Blacha ryflowana to produkt który znajduje powszechne zastosowanie w wielu aplikacjach,. Właśnie dlatego bardzo często poddawana jest ona dalszej obróbce.
Blacha ryflowana – właściwości
Blacha nierdzewna zaliczana jest do materiałów o niezwykle wysokiej wytrzymałości na czynniki chemiczne oraz uszkodzenia. Blachy podestowe ze stali nierdzewnej występują najczęściej w zakresie grubości od 3 do 8 mm. Od dystrybutorów stali nierdzewnych najczęściej możemy kupić blachy podestowe wykonane wg normy ASTM lub wg normy DIN. Warto zwrócić uwagę na to, jaką normą oznaczona jest blacha, bowiem różnią się one między sobą wzorem łezki. Oferowane są one najczęściej w gatunku 1.4301, 1.4404 oraz 1.4571. Ich dostępność jest jednak ograniczona i nie każdy dostawca zapewni realizację dostawy w tym gatunku. Sprawdzony dostawca stali zagwarantuje nam jednak najrzadziej spotykane gatunki blach w atrakcyjnych cenach w połączeniu z najwyższą jakością produktów.
Blachy podestowe blachy ze stali nierdzewnej są odporne na korozję w środowisku wodnym, atmosferycznym, alkaicznym oraz kwasów organicznych i nieorganicznych. To oczywiście zależy od gatunku stali z jakiego są wykonane. Oprócz tego wyróżniają się pełną spawalnością oraz doskonałą podatnością na gięcie. Równie ważna jest ich wytrzymałość. Wszystko to przekłada się na fakt, iż stal szlachetna znajduje swoje zastosowanie w rozmaitych konstrukcjach stalowych. Wiele zależy tu jednak od materiału, z jakiego została wykonana blacha.
Jaki materiał wybrać?
Na to, jaki materiał wybierzemy, wpływ powinno mieć przede wszystkim zastosowanie blachy. Blacha podestowa nierdzewna cechuje się bowiem wysoką odpornością antykorozyjną, wysokimi właściwościami wytrzymałościowymi oraz spełnianiem wszelkich przepisów sanitarnych. Jeżeli nie będzie wymogu formalnego do zastosowania blachy nierdzewnej, a znaczenie będą miały wyłącznie walory estetyczne, można rozważyć wybór blachy aluminiowej.
Blacha nierdzewna ryflowana – co możemy z niej wykonać?
Blacha ryflowana wykonana z najwyższej jakości stali nierdzewnej oferuje niezwykle wiele możliwości zastosowania jej w różnych gałęziach przemysłu oraz w budownictwie. Typowy skład stali nierdzewnej to chrom (17-25%), nikiel (8-25%) oraz dodatek molibdenu (maks. 7%). Jej antypoślizgowe właściwości doskonale sprawdzają się w przypadku blach podestowych w każdego rodzaju przemyśle. Zwiększa ona bowiem poziom bezpieczeństwa. Bardzo często wykorzystuje się ją także do tworzenia schodów w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, instalacjach przemysłowych, architekturze oraz transporcie i budownictwie.
Pamiętajmy, stal nierdzewna z dostawą powinna pochodzić wyłącznie od sprawdzonych dostawców i dystrybutorów.