Pale fundamentowe, to inaczej fundamenty pośrednie. Są one wykorzystywane w wielu sytuacjach i niekiedy stanowią jedyną możliwość pozwalającą na wzniesienie danego budynku. Kiedy dokładnie stosuje się pale fundamentowe i jakie jest ich zastosowanie? O tym poniżej!
Kiedy stosuje się pale fundamentowe?
Stawianie budynków z wykorzystaniem pali nie jest niczym nowym i znane jest od bardzo dawna. Jest to jeden z najstarszych sposobów na fundamentowanie, który jednocześnie jest stosunkowo prosty. Pale fundamentowe obecnie wykorzystuje się w przypadku inwestycji, które wymagają mocniejszego i wytrzymalszego podłoża oraz tych o większych gabarytach.
Najczęściej pale fundamentowe stosuje się w sytuacjach, kiedy konieczne jest zwiększenie stabilności zbocza lub skarpy, wzmocnienie uszkodzonych fundamentów, przeniesienie ciężaru budowli na pole fundamentowe. Dodatkowo nie można zapominać, że pale fundamentowe przy budowie terminali (keller.com.pl) również odgrywają ważną rolę, mogą np. stanowić część obudowy berlińskiej. Ponadto pale fundamentowe stosuje się w takich inwestycjach, jak:
- budownictwo mieszkaniowe,
- infrastruktura kompleksów biurowo-usługowych,
- tunele,
- wały przeciwpowodziowe,
- farmy wiatrowe,
- budowa dróg i autostrad,
- hale magazynowe.
Pale fundamentowe wykorzystuje się również w sytuacji, kiedy budynek posiada niewielką podstawę, ale jest sporej wysokości, co generuje duże obciążenia. Oprócz tego wykorzystywane są one również przy konstrukcjach budowlanych, które podatne są każde, nawet nieznaczne, osiadania różnicowe.
Jak można podzielić pale fundamentowe?
Istnieje kilka możliwości podziałów pali fundamentowych, biorąc pod uwagę poszczególne kryteria. Z uwagi na zastosowanie i sposób przenoszenia obciążeń obiektów budowlanych, można wskazać na:
- pale słupowe — stojące,
- pale zawieszane,
- pale normalne.
Pale fundamentalne można również podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy wówczas pale drewniane, betonowe, stalowe oraz żelbetowe.
Kolejnym kryterium podziału jest sposób wykonywania pali fundamentowych. Wyróżniamy wówczas pale prefabrykowane i tworzone bezpośrednio w gruncie.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje pali fundamentowych?
Najpopularniejszymi rodzajami pali fundamentowych są:
- pale CFA — niezwykle popularne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Są stosunkowo tanie, dzięki wykorzystaniu prostych rozwiązań technologicznych. Metoda pali CFA wykorzystuje palownice posiadające dużą moc, pozwalającą na wykonanie nawet kilkuset metrów pali dziennie,
- pale Vibro-Fundex i Vibrex — wykonuje się je poprzez wbijanie pali, z pomocą młota spalinowego lub hydraulicznego, w gruntowe podłoże rury ze stali, która posiada traconą podstawę. Po osiągnięciu przez nią zamierzonej głębokości zostaje wprowadzone do niej zbrojenie, a wnętrze zostaje zalane betonem,
- pale prefabrykowane — jest to często spotykany rodzaj pali. Wykonywane są one w zakładach lub bezpośrednio na budowie, wykorzystując do tego specjalne formy. Proces wbijania pali jest prosty i nieskomplikowany.
Jak widać, pale fundamentowe mają szerokie zastosowanie i są powszechnie wykorzystywane. Prace te powierza się specjalistom, którzy bazując na wiedzy oraz doświadczeniu sprawnie ten proces realizują.