Niezwykle modny ostatnio styl rustykalny zawładnął nie tylko wybiegami modowymi, ale również wnętrzarstwem. Wnętrza w tym stylu określane są bardzo często mianem boho, są niezwykle świeże, a jednocześnie bardzo przytulne i komfortowe. Miękkie poduszki w ozdobnych poszwach vintage, ciepłe kolory na ścianach, makramowe dekoracje i sporo roślin w donicach to tylko niektóre charakterystyczne elementy wystroju. Czy można samemu zaplanować pomieszczenia w rustykalnym stylu? Tak, a my podpowiadamy od czego zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę.
Styl rustykalny to powrót do natury, do naszych korzeni. To tęsknota za minionym i próba nadania mu nowych form i faktur. Sam styl nawiązuje do natury i sielskości, a jego nazwa pochodzi od słowa rustic, co w tłumaczeniu na język polski oznacza właśnie swojski. Idąc tym tropem, wnętrza rustykalne muszą być po prostu przytulne i ciepłe, aby móc się w nich czuć komfortowo. Konieczne są naturalne elementy wykończenia i dodatki nawiązujące do natury, takie jak drewniana podłoga lub z paneli o charakterystycznych drewnianych słojach, drewniane meble z elementami metalowymi lub kutymi, bawełniane i lniane tekstylia itp.
Zew natury
W rustykalnych wnętrzach naturalne dodatki powinny grać pierwsze skrzypce, cała reszta to tylko dopełnienie. Im więcej drewna, tym lepiej dla końcowego efektu. Spękania na drewnie, powstałe w naturalny sposób, wiekowe akcesoria i dekoracje, które mogą być odrestaurowane i odpowiednio zabezpieczone, zasłony o naturalnym składzie, najlepiej lniane lub bawełniane, a także duża ilość poduszek na kanapie lub łóżku oraz puszyste koce w stonowanych kolorach – propozycje dodatków o naturalnych korzeniach można mnożyć, a w ich doborze i wykonaniu liczy się kreatywności i pomysłowość. Kolor drewna świetnie komponuje się z bielą, dlatego najlepiej jeśli ściany są w tej kolorystyce. Więcej szaleństwa może być w doborze koloru mebli, bardzo dobrze się sprawdzają odcienie zieleni (kojarzące się z naturą), a także szarości (spokojne i stonowane kolory uspokajają i relaksują, pozwalając się skupić na tym co najważniejsze – na naturze).
Styl rustykalny w sypialni
Sypialnia w stylu rustykalny to absolutny strzał w dziesiątkę, nawet jeśli pozostałe pomieszczenia są urządzone w innym charakterze. Przytulność i klimatyczność, jakie oferuje rustykalizm, sprawdzi się w każdej sypialni – bez względu na ilość i wielkość okien, a także ich ekspozycji względem stron świata. Można ocieplić wnętrze jeszcze bardziej i zdecydować się na kominek tradycyjny lub ekologiczny, który jest bezpieczny w użytkowaniu i nie zanieczyszcza środowiska. Można również urządzić kominek, wykorzystując świece, również zapachowe, które ustawia się w specjalnej ramie kominka-atrapy. Łóżko powinno być przede wszystkim wygodne, ale dobrze, jeśli będzie miało naturalny kolor drewna lub biały, który nada mu lekkości. Dobrym pomysłem jest wykonanie łóżka i szafek z palet drewnianych, które są bardzo wdzięcznym i uniwersalnym materiałem. Dywan o miękkim włosiu to również ciekawy i praktyczny pomysł, podobnie jak proste jednokolorowe zasłony z naturalnych materiałów lub żaluzje drewniane.
Pomysły na wykorzystanie palet drewnianych
Palety drewniane są bardzo ciekawym alternatywą dla drewnianych mebli z salonów meblowych. Są one o wiele tańszym materiałem, a możliwości ich wykorzystania są nieograniczone, a wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Meble z palet przemysłowych są wykonane z niezwykle trwałego surowca, jakim jest drewno – zwykle z drzew iglastych. To doskonały pomysł na wykorzystanie starych materiałów i nadanie im drugiego życia, zmieniając zupełnie ich przeznaczenie.
Najlepszym rodzajem palet do wykonywania mebli i elementów do użytku domowego są europalety. Świetnie wpisują się w każdy wystrój wnętrza, zarówno nowoczesny design, jak i rustykalny klimat. Zachwycają swoją prostotą i minimalizmem, a także ciepłem i estetyką. Niezwykle ważne jest ich odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie, a także zaplanowanie kształtu i przeznaczenia konkretnego mebla lub elementu dekoracyjnego.