Pompa ciepła a klimatyzacja
Wraz z rozwojem technologii klimatyzacja została wzbogacona o dodatkowe funkcje, włączając w to ogrzewanie. Czy może więc zastąpić pompę ciepła? I co jest lepszym rozwiązaniem w przypadku budynków komercyjnych: klimatyzacja czy pompa ciepła?
Pompa ciepła i klimatyzacja – zasada działania
Zastanawiając się nad tym, który system grzewczy będzie bardziej korzystny (pompa ciepła czy klimatyzacja), należy na początek przeanalizować sposób ich działania. Zasadniczo, stoi za tym ta sama technologia: urządzenia pobierają ciepło z pomieszczenia, a następnie odprowadzają je na zewnątrz. Możliwe jest także odwrócenie tego procesu, dzięki czemu pomieszczenie jest ogrzewane. Jeśli w teorii wygląda to tak samo, to czym się różni pompa ciepła od klimatyzacji?
Jak działa klimatyzacja?
Klimatyzatory są z reguły zbudowane z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza z nich składa się z wężownicy i parownika, z kolei druga ze skraplacza, sprężarki oraz wentylatora. W przypadku procesu chłodzenia ciepło pochodzące z domu jest przekazywane przez wężownicę i następnie rozpraszane na zewnątrz przez wentylator. Ogrzewanie pomieszczenia odbywa się poprzez odwrócenie obiegu chłodniczego (jednostka zewnętrzna staje się wtedy parownikiem, a wewnętrzna skraplaczem).
W zależności od typu klimatyzatora może on ogrzać jedno pomieszczenie lub cały budynek. Do wyboru mamy m.in.:
- klimatyzację typu split – zbudowana z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, np. Midea Business Warmer z bogatym wyborem jednostek wewnętrznych, która pracuje nawet przy temperaturze zewnętrznej -30⁰C,
- klimatyzację multi split – jedna jednostka zewnętrzna połączona z wieloma jednostkami wewnętrznymi, np. Midea Multi, umożliwiająca podłączenie nawet 40 jednostek w systemie.
Klimatyzacja ścienna jako pompa ciepła może więc zapewnić równomierny komfort termiczny w całej przestrzeni obiektu, a także pracować w skrajnych temperaturach.
Pompa ciepła – budowa i rodzaje
Sposób działania pompy ciepła zależy od jej rodzaju. Podstawowa klasyfikacja obejmuje zaś źródła, z którego korzystają. Zgodnie z tym wyróżniamy pompy geotermalne (wykorzystujące ciepło z ziemi) i aerotermiczne (przekazujące ciepło z powietrza).
To właśnie powietrzne pompy ciepła mają najwięcej wspólnego z klimatyzatorami. Ciepło może być rozprowadzane w ich przypadku na dwa sposoby:
- drogą powietrze-powietrze – przenoszą ciepło obecne w powietrzu i oddają je również poprzez powietrze. Pod względem funkcjonalności są najbardziej zbliżone do klimatyzatorów,
- drogą powietrze-woda – przekazują ciepło za pośrednictwem instalacji hydraulicznej, służą także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Przykład? Pompy ciepła typu powietrze-woda Midea Thermal gwarantują ogrzewanie, chłodzenie i przygotowanie CWU. Do wyboru są różne typu urządzeń (split, all in one lub mono), co ułatwia ich dopasowanie do swoich potrzeb. Pompa ciepła zamiast klimatyzacji zapewni optymalną temperaturę w budynku, a także można nią zasilić m.in. ogrzewanie podłogowe, grzejniki i klimakonwektory.
Pompa ciepła czy klimatyzacja – co będzie lepsze?
Co wygrałoby w rankingu klimatyzacja a pompa ciepła? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ każde z wymienionych rozwiązań posiada swoje wady i zalety. Klimatyzacja zamiast pompy ciepła to pewność prostej instalacji i intuicyjnej obsługi oraz zaawansowane systemy filtracyjne, dbające o czystość powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że ciepłe powietrze jest wdmuchiwane wyłącznie do pomieszczeń, w których jest zainstalowana jednostka wewnętrzna.
Pompa ciepła gwarantuje z kolei chłodzenie, ogrzewanie i dostarczenie CWU. System nie zabierze także dużo miejsca: jednostka wewnętrzna zintegrowana ze zbiornikiem CWU w pompie ciepła Midea M-Thermal ALL-IN-ONE zajmie tyle miejsca, co lodówka. Decydując się na pompę ciepła, trzeba jednak przygotować się na nieco wyższy koszt instalacji niż w przypadku klimatyzacji.
Rozwiązania dopasowane do swoich potrzeb
Wykorzystanie pompy ciepła do klimatyzacji to doskonały wybór w przypadku dużych budynków oraz zawsze, kiedy szukasz kompleksowych rozwiązań. Klimatyzacja zapewni natomiast maksymalny komfort w mniejszych lokalach. Nie wiesz, co wybrać? Podjęcie decyzji wymaga przeanalizowania różnych czynników, takich jak choćby wymagania dotyczące ogrzewania, chłodzenia i podgrzewania wody, architektura budynku i szacowany koszt. Dlatego warto wcześniej skonsultować się ze specjalistami. A znajdziesz ich w Zymteric – jesteśmy generalnym przedstawicielem marki Midea w Polsce i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.