Pomysłów na biznes może być wiele. W dzisiejszych czasach można zajmować się tak naprawdę wszystkim, co się da. A przy okazji zarabiać całkiem przyzwoite pieniądze. Mimo że mamy dostęp do nieograniczonej liczby fachów, trzeba wiedzieć, że niektóre z nich obwarowane są całkiem sporą ilością ograniczeń, czyli ustaw mówiących o tym, co nam wolno, a czego nie. Jednym z takich zajęć są szeroko rozumiane prace na wysokości. Już do samego mycia nisko położonych okien trzeba mieć specjalne uprawnienia oraz konieczne jest zapewnienie odpowiedniego sprzętu. Czy jest to ważne? Tak, ponieważ bezpieczeństwo wiąże się z ochroną życia oraz zdrowia. A więc co nam będzie potrzebne, rusztowania, podesty ruchome?
Zabezpieczenie terenu, czyli to, co na dole
Niezależnie czy prowadzimy prace gdzieś na odludziu czy w centrum wielkiej metropolii, plac budowy musi być odpowiednio zabezpieczony. W naprawdę dużym uproszczeniu chodzi o to, aby nic, nie spadło przypadkowej osobie na głowę. Jak to załatwić? Podstawą są specjalne siatki, które rozwieszane są wokół danego obiektu. Dzięki temu tworzona jest specjalna bariera, wewnątrz której mogą znajdować się podesty ruchome czy różnej wielkości rusztowania. Dodatkowo chronią one przed zapyleniem. Znika więc problem wszechobecnego kurzu, na który narzekają zazwyczaj mieszkańcy okolicznych domostw. Można powiedzieć, że za jednym zamachem niwelujemy dwa problemy, a więc oszczędzamy! I to niemało.
Podest ruchomy, ale na co to komu?
Prace na wysokości nie należą do najprzyjemniejszych, o czym bardzo często informują pracownicy firm budowlanych. Nie chodzi tutaj wyłącznie o dyskomfort przebywania w znacznej odległości od ziemi, ale o specyfikę wykonywanych ruchów. Bardzo często zdarza się, że konieczna jest praca na kolanach albo z rękoma wyciągniętymi wysoko ku górze. Obie te pozycje są niewygodne, a często powtarzane mogą prowadzić do zwyrodnień. Sprzętem, który może odciążyć pracowników, jest podest ruchomy. Pozwala on na dostosowywanie wysokości prawię, że co do centymetra, a więc wszelkie czynności wykonywane są bez dodatkowego nadwyrężania ciała. Jaki wpływ ma to na firmę? Ogromy! Pracownicy są dzięki temu mniej zmęczeni, a więc wydajniejsi, co znacząco wpływa na przyśpieszenie prac. Jest to wręcz odwrotnie proporcjonalne do czasu, jaki trzeba poświęcić na jeden projekt. W ten sposób dochód firmy może sporo wzrosnąć.
Rusztowanie na wymiar – jak?
Nie ma firmy budowlanej, która nie używa rusztowań. Są one podstawowym wyposażeniem każdej firmy, więc po co o nich pisać? Czasami zdarza się jednak tak, że dany projekt jest zbyt wymagający, a więc firma nie posiada wystarczająco dużo sprzętu na to, aby w rzetelny sposób posuwać prace do przodu. To znaczy, że trzeba z niego zrezygnować? Nonsens, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie dodatkowych rusztowań, które pozwolą pracować na wysokości. Innym dość ciekawym pomysłem są wcześniej wspomniane podesty ruchome, które sprawiają, że znika problem zbyt małej ilości rusztowań.
Środki ochrony bezpośredniej
Praca na wysokości jest niebezpieczna, więc z tego względu konieczne jest stosowanie różnych metod oraz sprzętów, które mają chronić choćby przed upadkiem z podestu ruchomego. Są to na przykład specjalistyczne uprzęże oraz systemy liny, które uniemożliwiają zrobienie sobie krzywdy. Środki bezpośrednie to również kaski oraz kamizelki. Te pierwsze osłaniają głowę, a więc mózg. Te drugie sprawiają, że jesteśmy widoczni. Spora liczba wypadków spowodowana jest monotonią oraz niezauważeniem jednego pracownika przez drugiego. Zastosowanie kamizelek sprawia, że każdy staje się widoczny, co w pracy na wysokości wydaje się być naprawdę istotne!
Reasumując, istnieje wiele przydatnych sprzętów, które można wykorzystywać przy pracy na wysokości. Począwszy przez ochronę bezpośrednią, poprzez podesty ruchome, a skończywszy na specjalnych siatkach, które dbają o bezpieczeństwo przechodniów, ale i pracowników. Kluczowe jest jednak na to, aby wszystko co wykorzystywane jest w takich pracach było atestowane oraz dopuszczone do użytku!