Jak zamówić dźwig?

Jak zamówić dźwig?

Budujesz dom lub siedzibę firmy? Pojawił się duży, ciężki ładunek, który trzeba przenieść dźwigiem? Nie wiesz jak się do tego zabrać, ani od której strony to ugryźć? Podpowiadamy jak wynająć dźwig.

1. Od czego zależy cena? 

Trudno przygotować jeden, ogólny cennik dla wynajmu żurawi. Cena zależy od wielu czynników: rodzaju ładunku, miejsca, czasu pracy, rodzaju dźwigu, dojazdu, skomplikowania i długości zlecenia. Dlatego zawsze warto przygotować sobie komplet najważniejszych informacji i wysłać zapytanie dotyczące pracy. 

Wtedy firma przygotowująca zlecenie weźmie pod uwagę wszystkie powyższe czynniki i przygotuje odpowiednią wycenę. 

2. Jak przygotować zgłoszenie? 

Staraj się jak najdokładniej opisać ładunek: powinieneś podać jego wagę oraz wymiary. Równie ważne co podanie specyfikacji ładunku, jest jak najdokładniejsze opisanie miejsca w którym ładunek się znajduje oraz tego gdzie ma zostać przeniesiony. 

Poza samym, suchym opisem, dobrze zrobić zdjęcia (ładunku i terenu) oraz wykonać krótki film w miejscu przyszłej realizacji. Dzięki temu, jeszcze przed przyjazdem dźwigu, firma wynajmująca będzie wiedziała „jak ugryźć” zlecenie: gdzie najlepiej zaczepić ładunek, jak go podnieść, jako go przenieść i gdzie ustawić żuraw, by miał jak największą możliwość manewru. 

To bardzo ważne, gdyż podnoszenie musi być nie tylko bezpieczne, ale też jak najmniej dewastujące dla terenu. 

Jeżeli zachodzi taka konieczność i zlecenie jest wyjątkowo trudne – inżynierowie firmy pojawią się na miejscu przed realizacją by ustalić wszystkie szczegóły techniczne (wliczając w to przygotowanie precyzyjnego planu podnoszenia krok po kroku). 

3. Co obejmuje cena? 

W cenie wynajmu dźwigu najczęściej zawarte są: wynajem żurawia wraz z obsługą operatorską, dojazd oraz zjazd. 

4. Na co warto zwrócić uwagę wynajmując dźwig? 

Jeżeli chodzi o kwestie formalne oraz aspekty prawne, wynajmowany żuraw powinien mieć ważny protokół odbioru Urzędu Dozoru Technicznego, dziennik konserwacji oraz ważne atesty na wszystkie liny i zawiesia. 

Ponadto firma powinna być ubezpieczona jeżeli chodzi o realizację podnoszeń. Na specjalne życzenie klienta (jeżeli zachodzi taka konieczność) firma może dodatkowo ubezpieczyć konkretne podnoszenie. 

5. Jaki dźwig będzie najlepszy? 

Rodzaj żurawia oraz jego waga zależy od specyfikacji zlecenia: wielkości, rozmiaru ładunku oraz – co również jest bardzo ważne – miejsca w którym ma się odbyć podnoszenie. Dyrektor operacyjny firmy zdecyduje, który żuraw najlepiej podoła zadaniu. 

Artykuł przygotowany przez FUSUB Sołtys oferujący usługi dźwigowe


soltys

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *