Kurs elektryka jest zdecydowanie najpopularniejszym szkoleniem zawodowym spośród tych, które przygotowują do egzaminu państwowego na uprawnienia energetyczne. Właściwie każda osoba chcąca parać się tą profesją powinna posiadać uprawnienia SEP, bo to znacząco zwiększa jej kompetencje zawodowe i pozwala wykonywać o wiele bardziej odpowiedzialne (a tym samym lepiej płatne) prace. Zapisanie się na kurs elektryka w dzisiejszych czasach jest wyborem rozsądku, ponieważ na polskim rynku zatrudnienia wciąż obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie, zwłaszcza posiadających uprawnienia energetyczne. W tym poradniku wymieniamy i opisujemy życiowe sytuacje, w których zdecydowanie warto postawić właśnie na to szkolenie SEP.
Brak konkretnych kwalifikacji zawodowych
Pisząc o konkretnych kwalifikacjach mamy oczywiście na myśli ten przysłowiowy „fach w ręku”. Nie oszukujmy się: szkolnictwo zawodowe w Polsce przez lata było traktowane po macoszemu, a absolwenci zawodówek czy techników uchodzili za osoby mało ambitne. To się na szczęście dość szybko zmienia, po zweryfikowaniu rzeczywistych potrzeb polskiego rynku pracy.
Aby uzasadnić ten argument warto nawiązać do tego, że jeszcze 10-15 lat temu wśród uczestników szkoleń SEP można było spotkać niemal wyłącznie osoby z wykształceniem technicznym, pracujące w branży energetycznej i potrzebujące uprawnień SEP, by móc legalnie wykonywać różne zlecane przez pracodawcę prace. Dziś wygląda to nieco inaczej.
Osoby posiadające wykształcenie zawodowe, ale jednocześnie mogące się pochwalić uprawnieniami SEP, nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem atrakcyjnie wynagradzanego zatrudnienia. Wynika to po części z ich kwalifikacji, ale też z faktu, iż na polskim rynku nadal bardzo brakuje fachowców z uprawnieniami energetycznymi, cieplnymi czy uprawnieniami gazowymi.
Podsumowując tę część poradnika: jeśli np. jesteś po liceum, nie masz wyuczonego zawodu i z tego powodu jest Ci trudno znaleźć pracę lub obawiasz się o swoją zawodową i ekonomiczną przyszłość, to kurs elektryka będzie dla Ciebie świetnym wyborem.
Praca w firmie elektrycznej
Jest to prawdopodobnie najbardziej oczywista sytuacja, w której warto zrobić kurs elektryka przygotowujący do egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne. Przypomnijmy, że takie uprawnienia pozwalają legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
Podkreślamy tutaj słowo „legalnie”. Pracodawcy coraz rzadziej godzą się na podejmowanie ryzyka, jakim jest zlecanie specjalistycznych prac osobom bez uprawnień sepowskich. Wiedzą, że może się to skończyć albo problemami natury prawnej, albo zakwestionowaniem jakości wykonania instalacji elektrycznej przez inwestora, co naraża na wysokie koszty i utratę wypracowanej renomy.
Jeśli więc pracujesz już w zawodzie elektryka, ale nie masz jeszcze uprawnień energetycznych, to czas najwyższy je zdobyć. Pozwoli Ci to znacząco umocnić swoją pozycję w firmie i np. zawalczyć o awans czy choćby podwyżkę.
Chęć założenia własnej firmy
Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem własnego biznesu w branży elektrycznej, to uprawnienia energetyczne z pewnością bardzo Ci się przydadzą. Dzięki nim będziesz mógł w pełni legalnie realizować inwestycje w prywatnych domach, firmach, zakładach produkcyjnych czy nawet pełnić rolę podwykonawcy dla dużych kontrahentów. Posiadanie uprawnień SEP jest najlepszym barometrem jakości i rzetelności, dlatego wielu inwestorów zwraca na to uwagę przed zatrudnieniem firmy elektrycznej.
Z czysto biznesowego punktu widzenia założenie własnej firmy elektrycznej jest bardzo dobrym ruchem. Zapotrzebowanie na profesjonalne usługi z tej kategorii wciąż jest duże i raczej trudno się spodziewać, by miało w przewidywalnej przyszłości maleć. Zwróć uwagę, że w Polsce przechodzimy wielką rewolucję energetyczną, której symbolem stały się masowe inwestycje m.in. we własnej instalacje do produkcji prądu ze słońca. To daje szerokie pole do popisu wszystkim profesjonalnym firmom elektrycznym.
Planowany wyjazd do pracy za granicą
Zawsze podkreślamy, że osoby, które rozważają emigrację zarobkową, najpierw powinny dokładnie zorientować się w potrzebach docelowego rynku pracy. W takich krajach, jak Niemcy, Francja, Szwajcaria, Szwecja czy Dania istnieje duży popyt na profesjonalnych elektryków, najlepiej posiadających uprawnienia SEP. Ci fachowcy są tam świetnie wynagradzani, dzięki czemu emigracja będzie miała ekonomiczny sens.
Pamiętaj
Uprawnienia SEP zdobyte w Polsce są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w państwach należących do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz w Szwajcarii.
Wiesz już, że kurs elektryka to opcja dla Ciebie? W takim razie sprawdź ofertę szkoleniową Krajowego Centrum Kształcenia, które organizuje kursy SEP w całej Polsce, między innymi w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie czy Łodzi.