Jakość dachu ma ogromne znaczenie zarówno dla estetyki domu, jak i jego użytkowania. Pokrycie dachowe musi być odporne przede wszystkim na działania czynników atmosferycznych, a przy jego wyborze, obok ceny, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę parametry techniczne. Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze?
Dachówka klasyczna
Klasyczna dachówka prezentuje się bardzo atrakcyjnie, do tego jest bardzo wytrzymała i solidna, nie potrzebuje częstych remontów, jest odporna na mróz i duże nasłonecznienie. Dachówka ceramiczna jest jednak ciężka i droższa od pozostałych pokryć, dlatego często stosuje się jej cementowy zamiennik, który jest tańszy i lżejszy a wyglądem przypomina oryginał.
Blachodachówka
Atutem blachodachówki jest to, że można nią wykańczać dachy o kącie nachylenia już od 12 stopni, podczas gdy dachówka ceramiczna i cementowa najlepiej sprawdza się na dachach o pochyleniu w granicach 30-45 stopni. Blachodachówka to stosunkowo lekkie i trwałe pokrycie dachowe. Oferowana jest w gotowych lub przycinanych pod wymiar klienta arkuszach, co w znacznym stopniu przyspiesza i upraszcza prace dekarskie.
Aluminiowe blachy powlekane
Szczególnym rodzajem pokryć dachowych są aluminiowe blachy powlekane. Blachy aluminiowe do pokrywania dachu, dostępne na przykład na lindab-polska.pl, wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami, są lekkie, niepalne, dostępne w różnych kolorach, łatwe w montażu. Aluminiowe pokrycia dachowe nadają się jako pokrycie dla dowolnego dachu, od tych klasycznych dwuspadowych po skomplikowane, duże powierzchnie.
Aluminium ze względu na swój niski ciężar nie wymaga mocno wzmocnionej konstrukcji dachu, co obniża koszty inwestycji i późniejszej renowacji. Dachy wykończone w ten sposób mogą w dobrym stanie wytrzymać kilkadziesiąt lat. Blachy aluminiowe znajdują również zastosowanie w wykończeniach i z powodzeniem mogą być stosowane jako pokrycie elewacji domów.
Nowoczesne panele dachowe na klik
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych pokryć dachowych są gotowe, panele dachowe łączone na klik, przypominające rąbek stojący. Ich największą zaletą jest szybkość montażu i brak wymogu specjalistycznych narzędzi i maszyn np. do cięcia i formowania blachy, co przekłada się na niższe koszty wykonania takiego pokrycia dachu.