przepompownia ścieków

Przepompownie ścieków. Na czym polega ich praca

Ścieki, to rodzaj odpadu czy też efektu związanego z używaniem przez nas cieczy, z którym ludzkość, ma do czynienia już od bardzo dawna. Jak państwo zapewne się orientujecie, ze ściekami oraz problemem dotyczącym tego, co właściwie należy z nimi zrobić, mieli już do czynienia mieszkańcy, starożytnych miast Grecji. I oczywiście nie tylko! Ścieki, były obecna w Chinach, gdy budowano tam Wielki Mur, w Watykanie za czasów dominacji papiestwa, w Luwrze, podczas organizowanych tam za Ludwika XIV, balów i towarzyskich spotkań arystokracji oraz w wielu innych, historycznie znanych miejscach, całego świata.

ŚCIEKI. CO KRYJE SIĘ POD TĄ NAZWĄ.

Ścieki, towarzyszą naszej grupowej, a tym samym, skoncentrowanej w większych skupiskach i zorganizowanych społecznościach egzystencji, od samego praktycznie początku. Dobrze jest o tym wiedzieć, w sytuacji, gdy nasza praca, związana jest z wszelkiego typu działaniami, mającymi na celu, oczyszczanie ścieków. Ścieki, to nie tylko szczególny rodzaj zużytych cieczy. To także odpadowe ciała stałe, takie jak żywność czy wrzucane przez nas do kanalizacji mieszkań, opakowania po niej (!), wykorzystywane w zorganizowanej produkcji firm, zakładów i przedsiębiorstw, substancje przemysłowe oraz fekalia i tym podobne odpady, powstające w efekcie, naszej codziennej egzystencji, na planecie, zwanej Ziemią.

NA CZYM POLEGA OCZYSZCZANIE ŚCIEKÓW.

Oczyszczalnie ścieków, a zatem i przepompownia ścieków, stanowią swego rodzaju punkt pośredniczący, pomiędzy działaniem polegającym na: odprowadzeniu ścieków do wyznaczonego/określonego odbiornika a czynnościami, które doprowadzają do samego powstania ścieków. Ów punkt zwrotny i wymieniony pośrednik/odbiornik to praca oparta na zasadach i zadaniach, obowiązujących w przepompowni lub danej oczyszczalni.

Procesy oczyszczania zużytych cieczy, roztworów, koloidów i zawiesin, przepompownie zwykle dzielą na kilka etapów, a ścieki oczyszcza się skutecznie, stosując takie, powszechnie znane metody, jak:

  • metoda mechaniczna oczyszczania odpadów,
  • metoda wykorzystująca środki chemiczne,
  • metoda biologiczna,
  • metoda mieszane,
  • dezynfekcja ścieków.
SPRAWDŹ:  Jaką podłogę wybrać do garażu?

Pomimo że głównych zabiegów wykorzystywanych przez przepompownie, jest jedynie pięć, to warto jest, zwrócić na nie szczególną uwagę i dobrze sobie wymienione profile/sposoby, zapamiętać. Decydują one często, o całokształcie i organizacji/systemie pracy, przyjętym w danej oczyszczalni ścieków. Gorzej, jeśli nie posiadając żadnej praktyki, mamy do czynienia od razu z wszystkimi, pięcioma na raz! Niektóre przepompownie, wykorzystują wszystkie metody, oczyszczania wody z brudu i odpadów, a inne działają w oparciu o jedną lub dwie.

Tomasz Wierzbicki

Tomasz Wierzbicki

Ekspert w zakresie narzędzi i technologii budowlanych, z bogatym doświadczeniem w doradztwie technicznym. Regularnie testuje nowości rynkowe, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na łamach branżowych czasopism. Hobbystycznie zajmuje się majsterkowaniem i renowacją starych mebli.

Artykuły: 141

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *