Czym wykończyć dach?

Dach stanowi zarówno ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jak i dość reprezentatywny element domu, widoczny z bardzo daleka. Z tego powodu podczas jego wykańczania należy wziąć pod uwagę to, by był on nie tylko funkcjonalny, ale też dobrze wyglądał. W jaki sposób to osiągnąć? Zapoznaj się z naszym artykułem! 

Pokrycia dachowe – rodzaje

Czym pokryć dach? Jest to pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Istnieje bardzo wiele alternatyw i każda z nich ma swoje wady oraz zalety. Niemniej decyzję o wybraniu odpowiedniego pokrycia dachowego powinieneś podjąć już w fazie projektu, gdyż będzie ono później uzależnione od konstrukcji dachu. Nie wszystkie materiały nadają się na przykład do dachów posiadających wiele załamań albo o ostrzejszym kącie nachylenia. Równie duże znaczenie ma to czy zastosowano więźbę o cieńszym, czy szerszym przekroju.

Jednym ze sposobów na tanie pokrycie dachu jest zastosowanie gontów bitumicznych. Są to płyty, których rdzeń został wykonany z włókniny szklanej, a następnie oblany wytrzymałą masą bitumiczną. Tego rodzaju gonty zabezpieczone są też dodatkowo posypką mineralną, która zabezpiecza materiał przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego. Charakteryzują się dużą lekkością, dzięki czemu można z powodzeniem stosować je do wykończenia dachu skonstruowanego na delikatnych więźbach. Wadą tego pokrycia dachowego jest to, że może być ono kładzione wyłącznie na równą powierzchnię, dlatego należy wcześniej odeskować połać dachową.

Alternatywę stanowią też blachodachówki. Są one stosunkowo tanie oraz lekkie, więc również doskonale nadają się do delikatniejszych konstrukcji dachowych. Występują w bardzo wielu kształtach i kolorach, więc można swobodnie dopasować je do wyglądu budynku. Ich wadą jest to, że przez wzgląd na materiał wykonania mają kiepskie właściwości akustyczne. Jest to szczególnie odczuwalne podczas kiepskich warunków atmosferycznych – spadający deszcz może wywoływać dudnienie. By ograniczyć ten efekt, należy zamontować dodatkową warstwę izolacji między dachem a blachą. 

Do najbardziej klasycznych rozwiązań należą dachówki ceramiczne. Są one wytrzymałe i mają doskonałe właściwości akustyczne i termiczne. Niestety ich główną wadą jest wysoki koszt pokrycia. Z tego powodu nie każdy może sobie na nie pozwolić. Wykończenie dachu przy pomocy dachówki ceramicznej nie jest też możliwe przy delikatnych więźbach, gdyż tego rodzaju pokrycie jest dość ciężkie.

Więcej materiałów nadających się na pokrycia dachowe poznasz, odwiedzając stronę sklepu strefabudowy.com.pl!

Co na dach – elementy wykończeniowe

Wykończenie dachu nie polega tylko i wyłącznie na pokryciu go wybraną dachówką. Istnieją jeszcze inne elementy, które są niezbędne do tego, by dach mógł spełniać swoje wszystkie zadania. Należą do nich między innymi ławy, taśmy kalenicowe i stopnie kominiarskie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą w tej kategorii i odwiedzenie podstrony https://strefabudowy.com.pl/wykonczenie-dachu w celu uzyskania większej ilości informacji!

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij