Malowanie płotu betonowego – 5 porad, jak zrobić to dobrze
Ogrodzenie wykonane z betonu jest trwałe i estetyczne. Dzięki temu jest chętnie wybierane nie tylko przez użytkowników domów, ale również właścicieli budynków znajdujących się w przestrzeni publicznej. Aby takie ogrodzenie spełniało swoje funkcje, powinno być odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Temu służy malowanie płotu betonowego. W artykule zamieściliśmy garść wskazówek, jak zrobić to poprawnie.
1. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie podłoża
Aby farba do malowania płotu betonowego dobrze się nakładała i nie odstawała od ściany, należy przygotować powierzchnię ogrodzenia do jej nałożenia. W tym celu warto:
- pozbyć się starej warstwy malarskiej, która kruszy się lub pęka,
- usunąć zanieczyszczenia organiczne, a więc grzyby, mech i inne wykwity – służy do tego na przykład stalowa szczotka,
- oczyścić powierzchnię z tłustych plam, do czego można wykorzystać bawełnianą szmatkę nasączoną rozpuszczalnikiem.
Jeśli zabrudzenia są uporczywe i trudno jest je usunąć, można skorzystać ze szczotki mechanicznej. W przypadku starych ogrodzeń sprawdzi się piaskowanie. Malowanie płotu betonowego warto ponadto poprzedzić wypełnieniem ubytków, a także odpyleniem ogrodzenia, na przykład za pomocą odkurzacza. Na koniec dobrze jest spłukać powierzchnię silnym strumieniem wody – przyda się do tego myjka ciśnieniowa.
2. Dobierz prawidłowy rodzaj farby
Jeśli zastanawiasz się, czym pomalować płot betonowy, pamiętaj, że na rynku dostępne są różne rodzaje farb. Możesz zdecydować się na preparaty epoksydowe lub chlorokauczukowe, które tworzą na ogrodzeniu elastyczną i twardą powłokę. Inny rodzaj to farby akrylowe, które wyróżniają się zróżnicowaną kolorystyką i skutecznie zapobiegają blaknięciu ogrodzenia pod wpływem promieni słonecznych.
Zawsze warto stosować te preparaty, które wykazują się dobrą przyczepnością do podłoża oraz szybko wysychają i skutecznie kryją. Dobrym wyborem są farby, które na długie lata zabezpieczają ogrodzenie przed:
- uszkodzeniami mechanicznymi, wynikającymi na przykład z uderzeń ziaren piasku i żwiru wydobywających się spod kół przejeżdżających pojazdów,
- ścieraniem wskutek stosowania detergentów,
- oddziaływaniem chemikaliów, takich jak oleje,
- wysokimi i niskimi temperaturami, w przedziale od -20 do +130°C – dzięki temu ogrodzenie betonowe nie będzie niszczyło się pod wpływem silnego mrozu czy długotrwałych upałów.
Odpowiednim asortymentem farb, dzięki którym samodzielnie wykonasz malowanie płotu betonowego, dysponuje Polifarb Łódź. Producent wytwarza wysokiej jakości farby, które sprawią, że Twoje ogrodzenie będzie wyglądało estetycznie przez wiele lat.
3. Kolor farby też ma duże znaczenie
Jeśli nie wiesz, jak pomalować płot betonowy, aby osiągnąć odpowiedni efekt estetyczny, pamiętaj, że ogrodzenie powinno mieć kolorystykę zbliżoną do barw zastosowanych na bramie i furtce. Jeśli to możliwe, warto ją dopasować również do dachu, rynien oraz parapetów. Pozwoli to zachować spójny styl na całej posesji. W celu wyróżnienia ozdobnych elementów ogrodzenia, takich jak betonowe daszki, nakładki czy kulki, można zastosować kontrast.
4. Prawidłowo nanoś farbę na podłoże
Malowanie płotu betonowego warto wykonać po upływie co najmniej 12 godzin od wypełnienia ubytków oraz umycia ogrodzenia. Farba może być nakładana za pomocą wałka albo pędzla. Szybsza metodą, która ułatwia równomierne rozprowadzenie farby, jest natrysk za pomocą pistoletu – w tym wypadku pamiętaj, aby wyroby, szczególnie epoksydowe, rozcieńczyć.
Farbą warto pokryć najpierw trudno dostępne miejsca. Zwykle aplikuje się 2 warstwy – optymalny odstęp pomiędzy nimi to około 24 godziny.
Aby pomalować betonowe ogrodzenie, można zastosować wałek lub pistolet natryskowy. W wielu wypadkach najlepiej sprawdzi się jednak pędzel, który ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, a także zapewnia dokładne pokrycie nierównego podłoża.
5. Zadbaj o to, aby malowanie płotu betonowego wykonać przy sprzyjających warunkach atmosferycznych
Aplikację emalii należy przeprowadzić w odpowiednich warunkach pogodowych. Nie powinny występować:
- zbyt silny wiatr, który może doprowadzić do rozlania emalii,
- mgła – wilgotność powietrza nie może przekraczać 85%.
Ważna jest również optymalna temperatura. Malowanie płotu betonowego najlepiej wykonać, gdy na zewnątrz jest od 10 do 35°C.
Malowanie płotu betonowego nie jest trudną czynnością. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio się do niego przygotować, w tym poprzez dobór trwałej i odpornej na czynniki zewnętrzne farby. Ważne jest również dopasowanie koloru emalii do otoczenia.