Jak zabezpieczyć metal przed korozją?
Jednym z największych problemów związanych z powierzchniami wykonanymi ze stali jest korozja. Na szczęście obecnie istnieją sposoby zabezpieczenia się przed pojawieniem się tej niedogodności. Oczywiście można dbać o to, aby stalowe konstrukcje nie były narażone na trudne warunki atmosferyczne czy wilgoć, jednak nawet to nie zawsze wystarcza.
- Jak zadbać o doskonałe zabezpieczenie metalu przed korozją?
- Podkład antykorozyjny do metalu – kiedy warto go stosować?
- Jaki podkład antykorozyjny wybrać do powierzchni stalowych?
- W jaki sposób stosować podkład antykorozyjny?
W jaki sposób można odpowiednio zabezpieczyć metal przed korozją? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jak zadbać o doskonałe zabezpieczenie metalu przed korozją?
Rozwiązaniem problemów z korozją może być podkład antykorozyjny. Nakłada się go pod emalie ftalowe, emalie ftalowe modyfikowane czy emalie chlorokauczukowe (czyli wyroby nawierzchniowe) w konstrukcjach stalowych, miedzianych, aluminiowych czy żeliwnych. Zazwyczaj podkład antykorozyjny może być stosowany do malowania powierzchni stalowych zarówno na zewnątrz pomieszczeń, jak i wewnątrz. Podkład antykorozyjny może także charakteryzować się matowym wykończeniem, dzięki czemu prezentuje się estetycznie. Uzyskana powłoka charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych. Wyjątkowa, hermetyczna bariera chroni podłoże przed korozją i jest gwarancją wytrzymałości konstrukcji.
Podkład antykorozyjny do metalu – kiedy warto go stosować?
Podkład antykorozyjny przeznaczony jest do powierzchni, które narażone są na korozję. Jest on absolutnie niezbędny, jeżeli metal nie był wcześniej malowany farbą, ponieważ pozwala odpowiednio przygotować podłoże na nałożenie warstwy farby. Jednocześnie warto pamiętać, że w przypadku kolejnego malowania powierzchni stalowych użycie podkładu jest również zalecane. W takiej sytuacji konieczne jest jednak wcześniejsze przygotowanie powierzchni. Ciekawe informacje na ten temat znaleźć można na stronie https://www.rafil.pl/jak-usunac-stara-farbe-z-metalu-poznaj-sprawdzone-sposoby/. Warto zajrzeć na nią i dowiedzieć się więcej na temat przygotowywania powierzchni stalowych na świeże malowanie.
Jaki podkład antykorozyjny wybrać do powierzchni stalowych?
Decydując się na podkład antykorozyjny powinien być przede wszystkim uniwersalny. Warto zatem postawić na taki produkt, który może być używany zarówno do powierzchni umieszczonych na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Dobrym pomysłem są pokłady, które występują w duecie z konkretną farbą. Bardzo często są one swoim uzupełnieniem i razem tworzą jeszcze bardziej bezpieczną barierę ochronną. Najlepiej jest wybierać podkłady antykorozyjne w formie farby. Dostępne są także produkty w sprayu, jednak nie są one najlepszym rozwiązaniem. Spray może pokrywać powierzchnię nierównomiernie, co oznacza, że nie jest gwarantowana najwyższa ochrona metalu.
W jaki sposób stosować podkład antykorozyjny?
Stosowanie podkładu antykorozyjnego do metalu jest stosunkowo proste. Najpierw, w razie konieczności warto oczyścić powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Powinna ona być pozbawiona rdzy i zanieczyszczeń, a także sucha. Następnie należy nałożyć podkład antykorozyjny. Ilość warstw powinna zależeć od stopnia narażenia powłoki na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne. Zalecana grubość powłoki powinna wynosić 40-65μm na sucho. W razie potrzeby wyrób rozcieńcz rozcieńczalnikiem, pamiętaj jednak, aby nie był on zbyt silny. Warto pamiętać, że w czasie nakładania oraz wysychania produktu temperatura powietrza powinna mieć od +5ºC do +25ºC. Co więcej, powinna ona być min. o 3ºC wyższa od temperatury punktu rosy.