Płyty warstwowe to materiał, który cieszy się coraz większą popularnością. Powstają z niego ściany i dachy obiektów przemysłowych, handlowych, biurowych czy sportowych. Co zmieniło się w ostatnich latach, jeśli chodzi o dostępne na rynku rodzaje płyt? Sprawdź najważniejsze trendy!
Co zamiast PUR?
Inwestorzy, deweloperzy i firmy budowlane, które chcą wznosić obiekty z płyt warstwowych, mają do wyboru znacznie więcej rodzajów materiałów niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Nie są już skazani wyłącznie na płyty z rdzeniem ze styropianu czy z PUR – pianki poliuretanowej.
Te materiały są coraz częściej zastępowane innymi, o znacznie lepszych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej, a także ochrony przeciwpożarowej. Jako rdzeń płyty warstwowej często wykorzystuje się:
- PIR, czyli piankę poliizocyjanurową, o większej odporności termicznej niż pianka PUR;
- MiWo, czyli wełnę mineralną – materiał, który bardzo dobrze sprawdza się jako ochrona przed rozprzestrzenianiem się pożaru.
Szeroki wybór rodzajów płyt warstwowych PIR i MiWo
Zarówno płyty warstwowe z wełny mineralnej, jak i płyty PIR, nadają się do obudowy ścian zewnętrznych, wewnętrznych i dachów budynków. Producenci płyt warstwowych w Polsce oferują coraz szerszy wybór materiałów różniących się zastosowaniem.
Przykładem są płyty warstwowe chłodnicze. Od ściennych płyt warstwowych różnią się grubością rdzenia – dzięki warstwie materiału izolacyjnego płyty warstwowe chłodnicze są w stanie utrzymywać niską temperaturę w pomieszczeniu i zmniejszyć wpływ czynników zewnętrznych. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w specjalistycznych magazynach: chłodniach czy mroźniach.
Producenci przykładają także coraz większą wagę do estetyki swoich produktów. W ofercie niektórych firm można znaleźć np. płyty warstwowe z ukrytym systemem mocowania. Dzięki specjalnym łącznikom systemowym i rozdzielaczom nacisku wykorzystywanym do montażu miejsca łączenia płyt są praktycznie niewidoczne.
Jakie budynki powstają przy użyciu płyt warstwowych ściennych i dachowych?
Ściany i dachy z płyt warstwowych doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się dobra izolacja termiczna, skuteczna ochrona w razie pożaru, a także szybkie tempo realizacji inwestycji. Właściwości płyt PIR i MiWo wykorzystuje się przede wszystkim w:
- halach produkcyjnych;
- magazynach, chłodniach, centrach logistycznych;
- obiektach przemysłu rolniczego;
- obiektach użyteczności publicznej, np. halach sportowych i innych.
Takie obiekty są energooszczędne, a przy tym komfortowe w użytkowaniu – płyta warstwowa zapewnia optymalną temperaturę wewnątrz.