Budowa z płyt warstwowych – najnowsze trendy

Płyty warstwowe to materiał, który cieszy się coraz większą popularnością. Powstają z niego ściany i dachy obiektów przemysłowych, handlowych, biurowych czy sportowych. Co zmieniło się w ostatnich latach, jeśli chodzi o dostępne na rynku rodzaje płyt? Sprawdź najważniejsze trendy!

Co zamiast PUR?

Inwestorzy, deweloperzy i firmy budowlane, które chcą wznosić obiekty z płyt warstwowych, mają do wyboru znacznie więcej rodzajów materiałów niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Nie są już skazani wyłącznie na płyty z rdzeniem ze styropianu czy z PUR – pianki poliuretanowej.

Te materiały są coraz częściej zastępowane innymi, o znacznie lepszych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej, a także ochrony przeciwpożarowej. Jako rdzeń płyty warstwowej często wykorzystuje się:

  • PIR, czyli piankę poliizocyjanurową, o większej odporności termicznej niż pianka PUR;
  • MiWo, czyli wełnę mineralną – materiał, który bardzo dobrze sprawdza się jako ochrona przed rozprzestrzenianiem się pożaru.

Szeroki wybór rodzajów płyt warstwowych PIR i MiWo

Zarówno płyty warstwowe z wełny mineralnej, jak i płyty PIR, nadają się do obudowy ścian zewnętrznych, wewnętrznych i dachów budynków. Producenci płyt warstwowych w Polsce oferują coraz szerszy wybór materiałów różniących się zastosowaniem.

Przykładem są płyty warstwowe chłodnicze. Od ściennych płyt warstwowych różnią się grubością rdzenia – dzięki warstwie materiału izolacyjnego płyty warstwowe chłodnicze są w stanie utrzymywać niską temperaturę w pomieszczeniu i zmniejszyć wpływ czynników zewnętrznych. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w specjalistycznych magazynach: chłodniach czy mroźniach.

Producenci przykładają także coraz większą wagę do estetyki swoich produktów. W ofercie niektórych firm można znaleźć np. płyty warstwowe z ukrytym systemem mocowania. Dzięki specjalnym łącznikom systemowym i rozdzielaczom nacisku wykorzystywanym do montażu miejsca łączenia płyt są praktycznie niewidoczne.

Jakie budynki powstają przy użyciu płyt warstwowych ściennych i dachowych?

Ściany i dachy z płyt warstwowych doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się dobra izolacja termiczna, skuteczna ochrona w razie pożaru, a także szybkie tempo realizacji inwestycji. Właściwości płyt PIR i MiWo wykorzystuje się przede wszystkim w:

  • halach produkcyjnych;
  • magazynach, chłodniach, centrach logistycznych;
  • obiektach przemysłu rolniczego;
  • obiektach użyteczności publicznej, np. halach sportowych i innych.

Takie obiekty są energooszczędne, a przy tym komfortowe w użytkowaniu – płyta warstwowa zapewnia optymalną temperaturę wewnątrz.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij