Wybieramy dachy pogrążone
Dach w każdym budynku, niezależnie od jego wysokości pełni, ważną funkcję ochronną. Oczywiście dachy nie mają jednolitej konstrukcji, dlatego nie trzeba ich wiązać jedynie z formą wypukłą i szpiczastą. W obecnych czasach coraz częściej wykorzystuje się dachy pogrążone, które zaliczamy jednocześnie do grupy dachów wklęsłych. W starszym budownictwie spotykamy się częściej z dachami jedno lub dwuspadowymi.
W większych budynkach widuje się nawet rozwiązania wielospadowe lub mansardowe w zależności od tego, jak wytrzymała ma być to konstrukcja. Najlepiej jednak odejść nieco od pierwotnego zamysłu i stosować konstrukcje pogrążone. Tego typu dachy nie posiadają kalenicy, co wyraźnie odróżnia całą budowę dachu od konstrukcji dwuspadowych. Największą wagę w dachach typowo wklęsłych kładzie się na część zewnętrzną, która znajduje się blisko środka. Co ciekawe nie jest to wcale taki nowy typ konstrukcji, ponieważ podobne struktury dachów występowały już w renesansie.
Nie taka nowość
Bardzo często zwiedzając różne dodatkowe zabytki, możemy się spotkać właśnie z takim charakterystycznym położeniem dachu i wygląda to naprawdę solidnie. Aby dach był bardziej wytrzymały, stosuje się attykę, którą otacza się całą konstrukcję. Taka niewielka ścianka czy balustrada to nie tylko ładny estetyczny dodatek, ale przede wszystkim zabezpieczenie konstrukcji przed pożarem lub innym zagrożeniem. Dachy tego typu mogą być jednak konstrukcją bardzo kłopotliwą, ponieważ jakby nie patrzeć, istnieje mały problem z odprowadzaniem wód opadowych po opadach deszczu lub śniegu.
System ten funkcjonuje nieco inaczej niż w standardowych dachach, ponieważ woda nie jest bezpośrednio doprowadzana do zewnętrznych rynien czy rur spustowych. Woda opadowa gromadzi się bezpośrednio na połaciach dachu, a dopiero spływa do rury spustowej, która jest zlokalizowana w budynku. W takich wypadkach budynek musi posiadać dodatkowo kanał zbierający deszczówkę. To jedyna różnica, która może sprawić kłopot. Osoby, które są zdecydowane na skorzystanie z takiego rozwiązania, podkreślają bardzo architektoniczny styl takich dachów.
Specjalistyczne prace na dachu
Pozwala to między innymi na wyróżnienie domu, jednak ostatecznie budowa takiego dachu wymaga od nas precyzji i znajomości tematu. Lepiej więc w takich wypadkach prace zlecić odpowiedniej firmie budowlanej. Dzisiaj więc ostatecznie można zgodzić się na takie zaproponowane rozwiązania pod warunkiem, że cały projekt mieszkania będzie odpowiedni i dopasowany do takiego dachu.
Pamiętajmy, że powierzchnia dachu nie może być pod żadnym względem obciążeniem dla konstrukcji budynku. To bardzo ważne, ponieważ dom musi spełniać określone przepisy budowlane. Jeśli więc koniecznie planujemy wykorzystać zupełnie inne pokrycie dachowe, to musi być to uwzględnione już na etapie projektowania domu, a nie podczas jego budowy.
Budowa dachu musi być przemyślana
Tutaj każdy aspekt musi być odpowiednio przemyślany, ponieważ w późniejszym czasie nie będzie już miejsca na poprawki czy inne korekty. To właśnie dlatego cała praca musi być zaplanowana, ponieważ tylko w taki sposób konstrukcja dachowa spełni swoje zadanie. Każdy może zastosować własny pomysł, ale wybór takiego dachu się opłaca pod warunkiem, że zostanie on prawidłowo zamontowany.
Od montażu wiele zależy, dlatego ten element musi być do końca przemyślany. Stawianie dachów nie jest wcale takie proste, jakby się niektórym wydawało. Dlatego warto się odpowiednio przygotować i przeprowadzić takie prace bezpiecznie.