Budowa domu pod klucz. Co warto o niej wiedzieć?

Wiele firm budowlanych oferuje tzw. usługi pod klucz. Oznacza to, przynajmniej w teorii, że niczym nie musimy się martwić, nasza rola ogranicza się jedynie do oczekiwania na gotowy dom czy mieszkanie. Rzeczywistość najczęściej nie jest tak cukierkowa, dlatego dziś podpowiadamy, na co zwrócić uwagę zlecając całościową budowę domu ekipie budowlanej.

Dom gotowy do zamieszkania? Przepisy nie są jednoznaczne

W wielu ofertach reklamowych firmy kuszą nas „domem gotowym do zamieszkania”, hasłami „Odbierz klucz i zapomnij o remontach!”. Jednakże wiele osób ze zdziwieniem odkrywa po zrealizowanej budowie pod klucz, że ich mieszkanie należy jeszcze uzupełnić o płytki, panele czy armaturę. Wynika to z faktu, że tak naprawdę przepisy nie określają jasno, co oznacza taka usługa. Może więc oznaczać pełną budowę, bez potrzebnych dalszych prac, ale również dom w stanie surowym czy deweloperskim.

Tak więc możemy spotkać się z budową obejmującą jedynie podstawowe prace budowlane, jak i z takimi ofertami, które zapewniają nawet montaż mebli kuchennych czy położenie paneli i płytek. Najlepiej jest przed podpisaniem umowy szeroko omówić z firmą budowlaną warunki i zakres prac budowlanych. Dobrze jest, jeśli na samej umowie szczegółowo opiszemy, jakie prace ma wykonać zleceniobiorca. Unikniemy nieprzyjemności, dodatkowego wydatku oraz ewentualnej batalii sądowej.

Warto wiedzieć, że nie musimy ograniczać się jedynie do rad opłaconej firmy budowlanej. Dom to zazwyczaj inwestycja na całe życie. Dlatego warto skonsultować się „na własną rękę” z poszczególnymi specjalistami. Coraz więcej osób, wybierając m.in. stolarkę okienną i drzwiową, udaje się do regionalnych salonów producenckich, by na przykład przyjrzeć się produktom wybranym przez firmę budowlaną. W takim miejscu jak to https://www.aluhaus.com.pl/miasta_salony/drzwi-zewnetrzne-tarnow/ można nie tylko sprawdzić funkcjonalność wybranych drzwi zewnętrznych, ale zasięgnąć porady specjalistów. Mogą oni rozwiać nasze wątpliwości dotyczące produktu, zaproponować inne rozwiązanie, o którym niekoniecznie pomyślała opłacona przez nas firma budowlana. Konsultujmy więc z innymi fachowcami cały plan budowy. Takie działania skutecznie wpłyną na indywidualizację naszego domu. Jeśli będziesz szukać innych rozwiązań dla swojego domu, sprawdź, co jeszcze w swojej ofercie ma Aluhaus i wybierz bezpieczne drzwi aluminiowe: https://www.aluhaus.com.pl/

Budowa pod klucz może być spersonalizowana

W życiu warto być asertywnym. Dotyczy to również podpisywania umowy budowlanej. Podczas ustaleń z firmą realizującą projekt naszego domu warto jasno określić swoje preferencje, porozmawiać o zainteresowaniach domowników, ich stylu życia. To da ekipie budowlanej pełen ogląd, który pomoże ustalić odpowiednie warunki i zakres prac. Warto w przyjaznej atmosferze negocjować te fragmenty, które nie są zgodne z naszą estetyką czy światopoglądem.

Tak naprawdę wszystko jest kwestią ceny. Jeśli dysponujemy dodatkowym budżetem, z pewnością firma budowlana przychyli się do naszych specyfikacji, realizując indywidualne i spersonalizowane zlecenie. Pamiętajmy jednak, by cele były realne i osiągalne w danym przedziale finansowym. Warto także ustalić z firmą m.in. wysokość premii, którą mogą uzyskać pracownicy po wykonaniu idealnej realizacji naszych oczekiwań. Z pewnością będzie to dodatkowy element motywujący.

Nie od dziś wiemy, że wiele zależy od naszych relacji z ekipą budowlaną. Bądźmy czujnym obserwatorem prac budowlanych, jednak zawsze warto zapowiedzieć swoją wizytę, podczas odwiedzin placu w dobrym guście jest także przywiezienie ekipie poczęstunku, nawet symbolicznego. Wszak dążycie do wspólnego celu – budowy solidnego i pięknego domu. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij