Czy deweloperzy mają obowiązek budowania stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Czy deweloperzy mają obowiązek budowania stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Elektromobilność to ostatnio temat powodujący wiele emocji oraz prowokujący nowe decyzje. Jedną z nich była nowelizacja ustawy o elektromobilności, mówiąca o obowiązku instalowania stacji ładowania samochodów elektrycznych w budynkach mieszkalnych. W poniższym tekście odpowiemy więc, czy deweloperzy muszą je budować.

Czy jest obowiązek budowania stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Zgodnie z nowelizacją ustawy z grudnia 2021. roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych, do 2025. roku, nowe budynki mieszkalne i niemieszkalne będą musiały być wyposażone w określoną ilość stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Podobna decyzja spowodowana była dysproporcją pomiędzy rosnącym zainteresowaniem elektromobilnością, a małą ładowarek, co można zaobserwować, przeglądając mapę stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Biorąc jednak pod uwagę okres między latami 2021, a 2025, deweloperzy nie mają jasnego obowiązku budowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe budynki, a szczególnie ich miejsca postojowe, powinny być natomiast wyposażone w kanały oraz infrastrukturę niezbędną do późniejszego zainstalowania. Podobne rozwiązanie będzie przydatne, ponieważ instalacja odpowiednich urządzeń w tak przygotowanych miejscach może okazać się znacznie prostsza. Korzystając z wcześniej przygotowanej infrastruktury, budową stacji ładowania samochodów elektrycznych może zająć się sigmapolska.pl, która oferuje ładowarki wolnostojące AC oraz szybkie ładowarki DC.

Ile stacji ładowania samochodów elektrycznych w budynku mieszkalnym?

Cena stacji ładowania samochodów elektrycznych może okazać się przytłaczająca, ale warto pamiętać, że urządzenia te mają być ogólnodostępne, co może nieco wyrównywać rachunek. W przypadku budynków mieszkalnych wymagana będzie jedna stacja ładowania pojazdów elektrycznych na 5 miejsc postojowych. Budynki niemieszkalne z więcej niż 20. miejscami parkingowymi obowiązkowe będzie postawienie przynajmniej jednego takiego punktu.

Warto podkreślić tutaj, że nowelizacja ta nie przewiduje domów jednorodzinnych, czyli budynków mieszkalnych, które najczęściej mają mniej niż 10 miejsc postojowych. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku większych projektów deweloperskich, np. osiedli ze wspólnym parkingiem. W przypadku parkingu prywatnego, który zawierał będzie określoną w ustawie liczbę miejsc postojowych, będzie musiał być on wyposażony w odpowiadającą liczbę stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Pomoc w budowaniu stacji ładowania samochodów elektrycznych

Nie należy zapominać, że dla ułatwienia i zachęcenia deweloperów do wdrożenia nowych technologii dostępny program rządowy, którego zadaniem jest obniżenie ogólnej ceny stacji ładowania samochodów elektrycznych, z którą muszą mierzyć się wykonawcy. Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej daje możliwość obniżenia kosztów instalacji nawet do 50%.

Jak więc widać, aktualnie deweloperzy nie mają obowiązku budowania stacji ładowania samochodów elektrycznych, ale będą one wymagane w określonych przypadkach do 2025. roku. Po zakończeniu tego okresu przejściowego na każde 5 miejsc postojowych wymagana będzie przynajmniej jedna stacja ładowania. Zainteresowani deweloperzy powinni również pamiętać o możliwości uzyskania wsparcia finansowego z rządu, które w niektórych przypadkach może się gać nawet 50% kosztów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij