Składy węgla – dlaczego mogą być niebezpieczne?

Niebezpieczny tlenek węgla (CO), inaczej znany jako czad, nie bez powodu nosi miano „cichego zabójcy”. Jest on szczególnie niebezpieczny przez wzgląd na fakt, że jest bezwonny i bezbarwny. Wskutek zatrucia czadem może dojść do śmierci w krótkim czasie, bo zaledwie po kilku minutach. Zagrożenie zatruciem wzrasta szczególnie w okresie grzewczym, kiedy urządzenia grzewcze są wadliwe, bądź niewłaściwie użytkowane. To jednak nie wszystko. Również składy węgla, przy braku dbałości o właściwe warunki i bezpieczeństwo, mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia osób, narażonych na inhalację silnie toksycznym gazem, jakim jest tlenek węgla.

Jakie są regulacje dotyczące jakości węgla na składach?

Wraz z początkiem lipca 2020 roku zakazano sprzedaży materiału węglowego i flotokoncentratu, jak również węgla z nimi mieszanego. Co za tym idzie, jakość węgla na składach ma kluczowe znaczenie, a dodatkowo, sprzedawca zobowiązany jest do wystawienia nabywcy świadectwa jakości. Dokument ten powinien zawierać informacje o parametrach sprzedanego węgla, obejmując jego kaloryczność, nasiąkliwość oraz frakcję. Takie regulacje, mają na celu realne zmniejszenie zagrożenia związane z możliwością zatrucia czadem. W efekcie prowadzą do tego, aby węgiel zawierał możliwie najniższą zawartość popiołu, siarki i wody. Co więcej, parametry węgla na składach powinny odpowiadać wymaganiom producenta kotła węglowego tak, aby zwiększyć efektywność spalania paliwa oraz nie narażać urządzenia na awarie, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników.

Dlaczego składy węgla mogą stanowić niebezpieczeństwo?

Na składach węgla powinny być zapewnione odpowiednie warunki terenowe. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki szczegółowo reguluje warunki techniczne, niezbędne do właściwego składowania węgla. Dokument ten zawiera m.in. informację o bezwzględnej ochronie materiału przed pożarem, jak również o ograniczeniu możliwości jego nasiąkania. Toteż skład węgla nie powinien znajdować się na terenie, gdzie gromadzą się wody opadowe. W innym wypadku węgiel nie spełni norm jakościowych, które zostały określone przez Ministra Energii w rozporządzeniu o wymaganiach jakościowych paliw stałych z 4 października 2018 roku. Te restrykcyjne regulacje mają na celu minimalizację ryzyka związanego z niebezpieczeństwem wytwarzania czadu, czyli dwutlenku węgla, który może stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu. Oprócz silnie toksycznych właściwości materiał węglowy ma charakter wybuchowy, a w powietrzu pali się niebieskim płomieniem. Fakt, że tlenek węgla (CO) jest lżejszy od powietrza (gęstość 0,967) sprawia, że z łatwością przenika on zarówno ściany i stropy, jak i również warstwy ziemi.

Jak tlenek węgla (CO) działa na organizm człowieka?

Tlenek węgla charakteryzuje się niezwykłą łatwością w łączeniu się z hemoglobiną. Efektem tego połączenia jest karboksyhemoglobina, utrudniająca transport tlenu do poszczególnych tkanek organizmu. Wówczas następuje wysokie ryzyko niedotlenienia. Szczególnie narażonym narządem podczas zatrucia CO jest mózg. Wskutek niedotlenienia dochodzić może do obrzęków, wynaczynień, a także kwasicy metabolicznej.

Do charakterystycznych objawów zatrucia tlenkiem węgla zalicza się: ból i zawroty głowy, mdłości, osłabienie organizmu, czerwone zabarwienie skóry, trudności z oddychaniem, przyspieszona akcja serca, zaburzenia równowagi, utratę przytomności, a nawet śmierć. Poznaj jak zabezpieczyć składy węgla, aby spełniały normy jakości i bezpieczeństwa tutaj!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij