Czym jest budownictwo modułowe i jakie posiada zalety?

Budynki wykonywane z elementów prefabrykowanych są coraz częściej spotykane. Co prawda w Polsce nie jest ono jeszcze tak popularne jak na Zachodzie, ale trend ten stopniowo się odwraca. Z szacunków firmy konsultingowej Roland Berger wynika, że do końca 2022 r. udział prefabrykowanych obiektów w polskim rynku wzrośnie o niecałe 38% [1]. Z czego wynika zainteresowanie takimi rozwiązaniami?

Jedną z zalet konstrukcji tworzonych z gotowych komponentów jest czas realizacji. W porównaniu z tradycyjnymi technologiami budynek modułowy wznosi się średnio o 50% szybciej. Dodatkowo generalny wykonawca spędza na miejscu inwestycji około kilku dni – w zależności od wielkości i rodzaju inwestycji. Jest to powiązane z tym, że większość prac przy powstawaniu budynku odbywa się w zakładzie produkcyjnym. Na teren budowy przywozi się jedynie gotowe elementy, które następnie montuje się przy użyciu dźwigów. Więcej na temat przebiegu poszczególnych etapów prac na stronie: https://climatic.pl/generalne-wykonawstwo.

Inwestycja w prefabrykowane obiekty? Czy to się opłaca?

Obiekty wykonane z elementów prefabrykowanych są bardzo trwałe, a ponadto cechuje je różnorodność zastosowań. Między innymi z tych powodów na ten wariant decydują się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Co sprawia, że modułowe budynki cieszą się rosnącą popularnością? Poniżej prezentujemy argumenty przemawiające za inwestycją w takie rozwiązanie:

  • Uniwersalność konstrukcji

Z prefabrykatów stawia się domy, hotele, akademiki, sanatoria, szkoły, przedszkola, szpitale, biblioteki, zakłady produkcyjne, biurowce. Ilość oraz rozmiar modułów dopasowuje się do indywidualnych potrzeb.

  • Łatwa możliwość rozbudowy

Budynki powstałe w technologii modułowej można powiększyć. W dowolnym momencie można rozbudować gotowy obiekt o dodatkowe kondygnacje lub pomieszczenia. Ze względu na niewielką wagę prefabrykaty nadają się do montażu w trudno dostępnych miejscach, np. na dachu lub patio.

  • Wytrzymałość

Moduły stosowane do wznoszenia konstrukcji produkuje się w ściśle określonych i powtarzalnych warunkach. Przekroje poszczególnych elementów dobiera się na podstawie dokładnych wyliczeń statycznych. To sprawia, że prefabrykowane budowle stanowią inwestycję na lata.

  • Doskonała izolacja cieplna

Obiekty charakteryzują się doskonałą izolacją termiczną, co wpływa na niskie koszty eksploatacji. Profile podłogowe wypełnia się specjalną pianą PU, a fasada wentylowana nie posiada mostków cieplnych.

Budownictwo prefabrykowane to świetna inwestycja!

Budownictwo prefabrykowane to rozwiązanie, które staje się realną alternatywą dla tradycyjnych technik. Obiekty spełniają normy zawarte w Prawie budowlanym i mają wszelkie niezbędne instalacje. Wyróżniają się estetycznym wyglądem, a pod względem funkcjonalnym zupełnie nie odbiegają od tradycyjnych rozwiązań.

Źródło:

  1. Raport „Prefabrykowany rynek mieszkaniowy”, Roland Berger, 2018

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij