zestaw hydroforowy

Czym jest zestaw hydroforowy

Zestaw hydroforowy znany jest również jako instalacja hydroforowa, układ hydrowo-pompowy lub hydroforem, a jest to zespół urządzeń, których zadaniem jest zapewnienie stałego ciśnienia wody w instalacji wodociągowej. W hydroforze po załączeniu pompy dochodzi do pompowania wody do zbiornika, przy czym zmniejsza się przestrzeń, którą wcześniej zajmowało powietrze w wyniku czego dochodzi do sprężania powietrza.

Po osiągnięciu określonego powietrza dochodzi do automatycznego wyłączenia pompy. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na jeden z ważniejszych zaworów, który sprawia, że woda nie może się ponownie przedostać ze zbiornika do studni. W momencie zwolnienia, odkręcenia takiego zaworu duża ilość powietrza wypycha wodę na zewnątrz. Wraz ze zmianą poziomu wody w zbiorniku spada ciśnienie, a w momencie, gdy spadnie ono powyżej ustalonej fabrycznie wartości to pompa przestaje działać.

Taki cykl jest cały czas powtarzalny, a hydrofory są powszechnie stosowane w instalacjach wodociągowych. Standardowa budowa hydrofora to: zamknięty zbiornik, manometr wodowskazu, pompy wirnikowe napędzane silnikiem elektrycznym. Poza tym w hydroforze można znaleźć zawory wodociągowe, bezpieczeństwa. Trzeba także pamiętać o tym, aby wydajność zakupionej pompy odpowiadała największemu zużyciu pompy w przeciągu 24h,a pojemność zbiornika oraz różnice ciśnienia powinniśmy tak obliczyć, aby pompa nie załączała się częściej niż 4-12 na godzinę od 5 do 15 min.

Zestawy hydroforowe oraz jej rodzaje

Tradycyjne zestawy mają tę zaletę, że ich zbiorniki są duże, a ich wadą jest to, że pompy dołączone do nich muszą stać na utwardzonej powierzchni. Innymi rodzajami tego typu urządzenia są hydrofory membranowe. W ich zbiorniku ciśnieniowym zamontowana jest membrana, która rozdziela przestrzeń na dwie części. W przeponie gromadzi się wodę natomiast pomiędzy ściankę zbiornika, a przeponę wtłacza się powietrze, które są pod ciśnieniem. Tego rodzaju zestawy są mobilne, ponieważ są kompaktowe, gdyż pompę hydroforową oraz cały osprzęt możemy zamontować na zbiorniku. Istnieją także zestawy hydroforowe o stałym ciśnieniu, które posiadają dwa zbiorniki do wody oraz powietrza. Jednak konieczne jest tutaj jednoczesne działanie sprężarki oraz pompy wody. Ten rodzaj hydroforu posiada wiele zalet takich jak: niskie zapotrzebowanie na energię, niezmienne warunki pracy pompy oraz stałe ciśnienie. Dokładniej o tym, jak wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy dowiesz się tutaj – LINK.

Układy pomp

W przypadku większych hydroforów wykorzystywane są układy pomp jednorzędowe szeregowe oraz dwurzędowe. Jednak niekiedy stosowane są także pompy rezerwowe, gdyż optymalny układ występuje, gdy dwie pompy pracują na okrągło, a trzecia jest w rezerwie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij