Czym są i do czego służą żywice odlewnicze?

Czym są i do czego służą żywice odlewnicze?

Żywice odlewnicze to syntetyczne materiały przeznaczone do wykonywania odlewów. Wyróżnia je wiele cech, które sprawiają, że stają się coraz popularniejszym wyborem do wytwarzania obiektów nawet o bardzo skomplikowanych kształtach. Gdzie stosuje się żywice odlewnicze i co mają wspólnego z żywicami epoksydowymi?

Czym są żywice odlewnicze?

Żywice odlewnicze to materiały, które składają się z dwóch składników: żywicy epoksydowej i utwardzacza, które miesza się ze sobą w odpowiednich proporcjach. Ich skład może być dodatkowo wzbogacony wypełniaczami, środkami barwiącymi czy też przeciwutleniaczami. Taka mieszanka jest wykorzystywana do stworzenia pożądanego kształtu poprzez odlewanie. Można wyróżnić trzy główne techniki: odlewanie pełne oraz podlewanie. Pierwsza z nich polega na zalewaniu przygotowanego wcześniej obiektu, z kolei podlewanie to wlewanie kompozycji w przestrzeń pomiędzy docelowym modelem a negatywem lub rdzeniem podwymiarowym.

Żywice odlewnicze wyróżniają się unikalnymi właściwościami, które sprawiają, że są świetnym wyborem do produkowania obiektów o różnorodnych kształtach. Ich poszczególne rodzaje różnią się od siebie kilkoma parametrami, takimi jak dopuszczalna grubość odlewu, stopień odporności na promieniowanie UV oraz przejrzystość. Chcąc wyposażyć się w jeden z produktów tego typu, warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, jakie rozwiązanie będzie odpowiednie do wykonania danego projektu.

Czy żywica epoksydowa i żywica do wykonywania odlewów to ten sam produkt?

Na żywice odlewnicze zazwyczaj składa się żywica epoksydowa oraz utwardzacz. Niekiedy można jednak na rynku znaleźć także produkty wykorzystujące żywicę poliuretanową. Tego rodzaju mieszanki są przeznaczone do konkretnego zastosowania: stosuje się je przede wszystkim do wyrabiania obiektów o bardzo małej masie.

Większość propozycji tego rodzaju wykorzystuje jednak żywicę epoksydową – tego typu propozycje można znaleźć m.in. w ofercie firmy TECHNIArt. Żywica do wykonywania odlewów cechuje się bardzo niską lepkością, podobnie jak woda, dzięki czemu jest to produkt idealny do wypełniania form czy zatapiania produktów. Jej stosunkowo rzadka konsystencja wymaga zwykle nieco więcej czasu do zastygnięcia; w zamian można jednak liczyć na doskonałą przejrzystość utworzonego obiektu.

Żywice odlewnicze – jakie mają zastosowania?

Żywica do wykonywania odlewów to tworzywo o wielu różnorodnych zastosowaniach, które obejmują zarówno niewielkie, domowe projekty, jak i produkty wytwarzane przez firmy zajmujące się obróbką takiego materiału. Rodzaj żywicy powinien być dostosowane pod kątem pożądanego efektu oraz charakterystyki docelowego obiektu. Żywicę stosuje się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, budowlanym, elektronicznym, medycznym czy odlewniczym.

W ostatnim czasie takie rozwiązanie zyskuje również popularność w sektorze meblarskim i dekoracyjnym. Unikalne właściwości tworzywa umożliwiają tworzenie interesujących wzorów oraz powłok. Co ciekawe, ze względu na plastyczność żywicy materiał jest wykorzystywany również przez artystów. W każdym z tych zastosowań główną korzyścią jest wysoka wytrzymałość gotowych obiektów oraz łatwość przygotowania różnorodnych kształtów.

Marcin Nowacki

Marcin Nowacki

Inżynier budownictwa z pasją do ekologicznych rozwiązań i zrównoważonego rozwoju. Uczestniczył w licznych projektach proekologicznych, promując energooszczędne technologie. Prywatnie zaangażowany w działalność organizacji ekologicznych.

Artykuły: 72

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *