Etapy budowy domu szkieletowego – zaplanuj dokładnie całą budowę
Domy szkieletowe z roku na rok stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Wszystko dzięki obniżeniu kosztów oraz znacznemu skróceniu czasu budowy. Podczas gdy na zbudowanie domu murowanego należy poświęcić minimum dwa lata, dom drewniany może powstać w zaledwie trzy miesiące. Jak dokładnie przebiega proces powstawania budynków w technologii szkieletowej? Oto poszczególne etapy!
Formalności związane z budową domu szkieletowego
Na pierwszym etapie budowa domów szkieletowych w niczym nie różni się od budowy domu murowanego. W obydwu przypadkach konieczne jest załatwienie dokładnie tych samych formalności: znalezienie biura projektowego, wybór odpowiedniego projektu oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń na rozpoczęcie budowy.
Jak wszystkie papierkowe formalności zostaną ogarnięte, następnym krokiem jest znalezienie wykonawców. W przypadku domów szkieletowych dobrym rozwiązaniem jest skierowanie się do firmy wykonawczej, która posiada własne, gotowe projekty. Wówczas zarówno plan, jak i całość wykonania będzie należeć do jednego przedsiębiorstwa. Po sprawdzeniu wykonawcy i podpisaniu umowy, może on niezwłocznie przystąpić do prac.
Fundamenty i przyłącza
Sam początek prac również jest dość podobny, jak w przypadku domów murowanych. Na wstępie stawia się fundamenty oraz rozprowadza niezbędne przyłącza. Jedyna różnica jest taka, że domy szkieletowe nie wymagają tak ciężkich i solidnych fundamentów jak domy murowane, dlatego sam proces ich wylewania jest szybszy. Wszystko dzięki temu, że ciężar domów drewnianych jest dużo mniejszy.
To jedyny moment, gdy na budowie wykonywane są prace mokre, które wymagają odpowiednich warunków atmosferycznych. Pozostałe etapy mogą być wykonywane bez względu na temperaturę i pogodę.
Ściany, strop i dach
W czasie gdy wylewane są fundamenty, firma wykonawcza nie próżnuje i w zakładzie produkcyjnym zaczyna produkcję ścian zewnętrznych oraz nośnych. Domy w technologii szkieletowej posiadają ściany składające się z kilku warstw, zapewniających odpowiednią izolację cieplną. Wewnątrz nich rozprowadzana jest instalacja elektryczna, grzewcza oraz kanalizacyjna, a także wykonywane są otwory okienne. Tak przygotowany półprodukt transportowany jest na plac budowy, a następnie montowany przy pomocy dźwigu.
W kolejnym etapie montowany jest strop drewniany w przypadku domów piętrowych, lub od razu więźba dachowa z prefabrykatów, wraz z pokryciem.
Prace wykończeniowe
Ostatni etap budowy domu szkieletowego to prace wykończeniowe. Oznacza to zarówno łączenie wszelkich instalacji wewnątrz budynku oraz montaż płyt kartonowo-gipsowych, jak i wszelkie prace zewnętrzne takie jak montaż okien i drzwi, obróbka blacharska, elewacja czy orynnowanie. W przypadku domów „pod klucz” dochodzą jeszcze roboty związane z instajacją urządzeń sanitarnych, wykończeniem kuchni, malowaniem itd.