Montaż paneli fotowoltaicznych może być niezwykle trafioną inwestycją, lecz pod kilkoma warunkami. Instalację fotowoltaiczną należy dobrać do konkretnych potrzeb i wymagań gospodarstwa domowego. Najważniejszy jest właściwy wybór mocy ogniw indywidualnej elektrowni solarnej. W tej chwili dużą popularnością na rynku cieszy się instalacja fotowoltaiczna 5 kW. Cena systemu o takiej mocy uzależniona jest od kilku czynników, na które należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o jej montażu.
Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – czym kierować się przy jej wyborze?
Zestawy fotowoltaiczne są przygotowywane z myślą o wydajności i ekologii. W przypadku gospodarstw domowych istotne jest, aby w ciągu roku nie przekroczyć rocznego zużycia. Instalacja powinna być dopasowana do konkretnego zapotrzebowania na prąd. Warto uwzględnić w dalszej perspektywie, to że korzystamy z coraz większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną. W tej chwili nie tylko wymieniamy sprzęt kuchennych zasilany gazem na rzecz tych wykorzystujących indukcję. Polacy śmielej decydują się na instalację klimatyzacji czy zakup samochodów elektrycznych, które wymagają dostępu do stacji ładowania. Zapotrzebowanie na prąd staje się coraz większe. W związku z tym, warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej 5 kW, na temat której wiele informacji znajdziemy na stronie: https://fgenergy.pl/instalacja-fotowoltaiczna-5kw/.
Fotowoltaika 5 kW może kosztować więcej niż montaż instalacji o mocy 3 kW. Jednak w dłuższej perspektywie może zapewnić nam produkcję nadwyżki, która pokryje całoroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji warto przygotować projekt. Badaniem potrzeb i wymagań gospodarstwa zajmą się przedstawiciele firmy fotowoltaicznej. To oni przyjrzą się połaciom na dachu lub działce, na której umieszczona ma być instalacja fotowoltaiczna. 5 kW to moc ogniw, których liczbę należy na tym etapie oszacować. Cena całego systemu uzależniona jest przede wszystkim od jego wielkości.
Fotowoltaika 5 kW – czy to odpowiednia moc dla nowych budynków?
Zdecydowanie największą trudność do podjęcia decyzji o instalacji fotowoltaiki mają właściciele nowych budynków lub znajdujących się w fazie budowy. W tym przypadku oszacowanie potencjalnego zużycia prądu nie znajdzie oparcia na podstawie rachunków za prąd w ostatnim roku. Obliczenie potencjalnego zapotrzebowania odbywa się na bazie wzoru określającego ilość i rodzaj urządzeń, a także liczbę domowników.
Warto zaznaczyć, że rozbudowie może ulec instalacja fotowoltaiczna. 5 kW panele mogą zastąpić te o mniejszej mocy za sprawą wykorzystania mikroinwerterów. W przypadku rodziny wielopokoleniowej warto wziąć pod uwagę możliwość takiej rozbudowy. Fotowoltaika 5 kW zapewni większy bufor dla zwiększającego się co roku zapotrzebowania na energię elektryczną. To nie tylko większe oszczędności, ale też produkowanie większej nadwyżki ekologicznego prądu.
Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – cena warta rozpatrzenia
To rozwiązanie atrakcyjne dla dużej rodziny, której zapotrzebowanie na prąd zostanie w pełni pokryte. Według ogólnie przyjętych szacunków jest w stanie wyprodukować rocznie 5000 kWh instalacja fotowoltaiczna 5 kW. Cena montażu zwróci się w ciągu 7-9 lat. Jednakże w perspektywie wzrastających stawek za energię elektryczną może to nastąpić jeszcze wcześniej. Trwałość podzespołów szacuje się na 25 lat, co gwarantuje brak kosztów utrzymania instalacji.
Oprócz tego, fotowoltaika 5 kW zakupiona za pośrednictwem firmy z wieloletnim doświadczeniem to możliwość zasięgnięcia konsultacji ze specjalistami oraz roczna kontrola działania instalacji. Dodatkowo wybierając pakiet zakup słonecznej energii może być jeszcze bardziej dostosowany do indywidualnych potrzeb. Warto też skorzystać z pomocy w uzyskaniu dotacji. Przygotowanie pełnej dokumentacji będzie znacznie prostsze, a na przyłączenie instalacji otrzymamy upust cenowy. Z kolei kartoteka przechowywana jest w bazie danych firmy fotowoltaicznej.