Jaką podłogę wybrać do garażu?

Wiele osób zastanawia się jaką podłogę wybrać do garażu. Możliwości jest naprawdę wiele, począwszy od płytek technicznych aż na gresie kończąc. Warto jednak przy wyborze kierować się wytrzymałością, drugorzędne znaczenie ma dopiero efekt wizualny. Wszak to miejsce specjalnego przeznaczenia, zatem trwała podłoga to podstawa.

Garaż – miejsce Pana domu

W garażu nie tylko trzyma się samochód, ale również wielu mężczyzn ma tam swój kącik majsterkowicza. Zatem to pomieszczenie techniczne często nazywane jest miejscem Pana domu. Zatem należy je odpowiednio zagospodarować. Garaż pełni wiele funkcji począwszy od tego, że stanowi ochronę samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie jest warsztatem, czy składzikiem. Zatem jego aranżacja też jest ważna. Tutaj najważniejszym elementem jest podłoga, która musi być trwała. Dlatego panele, czy parkiet absolutnie się nie sprawdzą. Przy wyborze istotne znaczenie ma również klasa ścieralności, bezpieczeństwo, a także łatwość w utrzymaniu czystości. Zatem, jaką podłogę wybrać do garażu?

Płytki techniczne – prostota i wysoka wytrzymałość

Niewątpliwie w garażu doskonale sprawdzą się dobre płytki techniczne. Wytrzymują one bardzo duże obciążenia i nie pękają. Nawet po latach intensywnej eksploatacji doskonale się prezentują. Istotne znaczenie ma również odporność na ścieranie, która oznaczona jest symbolem PEI. Oczywiście nie można również zapomnieć, że płytki techniczne są niezwykle wytrzymałe. Przy tym ich powierzchnia jest jednolita, ale nieśliska, zatem nie trzeba obawiać się poślizgnięcia i upadku. Sprzątanie nie jest ulubioną czynnością zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak to zazwyczaj panowie mają za zadanie utrzymać garaż w czystości. Efekty chyba nieraz każdy już widział odwiedzając znajomych, którzy nie dokonali najlepszego wyboru materiału. Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie płytek technicznych, które bardzo łatwo umyć. Wystarczy tylko zwykła woda i środek chemiczny dedykowany do tego celu. Na samym końcu oczywiście można zwrócić uwagę na dizajn. Otóż do garażu zazwyczaj chodzimy codziennie, zatem powinien nam również się podobać. Na szczęście oferta płytek technicznych jest tak bogata, że łatwo coś znaleźć. Panowie zazwyczaj preferują płytki ceramiczne w kolorze szarym czy też stalowym, co daje minimalistyczny, ale surowy efekt. Z kolei Panie najczęściej wybierają jaśniejsze, kremowe płytki.

Posadzka żywiczna – czy warto ją wybrać?

Również stosunkowo dużą popularności cieszy się posadzka żywiczna. Jeszcze do niedawna stanowiła on głównie podłogę w budynkach użytku publicznego. Warto zwrócić uwagę na materiał, który wykazuje dużą trwałość. Zazwyczaj jest to poliuretan. Jest on trwały, odporny na uszkodzenia, ale również na chemikalia. Podobnie jak w przypadku oferty płytek technicznych, tak i tutaj dostępnych jest wiele wariantów kolorystycznych. Można także wybrać fakturę, dzięki temu posadzka będzie miała bardziej dekoracyjny charakter. Jednak takie rozwiązanie ma też jedną, ale solidną wadę. Otóż posadzka żywiczna jest droga, a dodatkowo należy znaleźć odpowiedniego fachowca, który dobrze wykona swoją pracę.

Wylewka cementowa sprawdzi się jako posadzka

Jeżeli nasz budżet jest mały to ciekawym pomysłem na wykończenie podłogi w garażu jest wylewka cementowa. Otóż pomimo swojej niskiej ceny wykazuje ona dużą wytrzymałość i nie jest podatna na uszkodzenia. Należy tutaj zdecydować się na wylewki z masy cementowej zwykłej, bądź też samopoziomującej. Oczywiście swoim wyglądem efekt nie zachwyca. Zawsze jednak można zdecydować się na pomalowanie takiej podłogi. Należy dodatkowo pamiętać o odpowiedniej impregnacji.

Garaż to miejsce niezwykle funkcjonalne, pełni wiele ról i już dawno wyszło poza schemat miejsca tylko do garażowania samochodu. Jego najważniejszym elementem jest podłoga, która powinna być przede wszystkim trwała, co stanowi kropkę nad „i”. Warto zauważyć, że porządna podłoga jest podstawą, zatem nie warto na niej oszczędzać. Zatem nawet po latach eksploatacji nadal będzie dobrze się prezentować, a garaż stanie się chlubą każdego właściciela.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij