Budowa i eksploatacja maszyn objęta jest różnymi regulacjami i przepisami, które zobowiązują przedsiębiorców do podjęcia stosownych działań. Przede wszystkim mają na celu zapewnienia bezpieczeństwa i zgodności z zasadami BHP.
Artykuł powstał we współpracy ze śląskim biurem konstrukcyjnym GD Constructions
Jako, że w nowoczesnych zakładach produkcyjnych stawia się na zaawansowane rozwiązania technologiczne, znajomość odpowiednich przepisów jest niezbędnym elementem prowadzenia firmy. Warto zatem poznać podstawowe regulacje związane z budową maszyn, by móc zwiększać efektywność działań.
Projektowanie 3D maszyn i urządzeń – najważniejsze przepisy
Wymogi i przepisy dotyczące maszyn zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo pracownikom, którzy je obsługują. Wszystkie te kwestie należy uwzględnić na etapie projektowania i budowania.
Maszyny, które mogą być wykorzystywane zgodnie z przepisami nie mogą wystawiać pracownika na zagrożenie urazami, porażenie prądem, narażać go na kontakt z toksycznymi i niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami oraz szkodliwym promieniowaniem, czy eksponować na zbyt duży hałas i drgania.
Nie przestrzeganie tych przepisów może mieć bardzo poważne konsekwencje dla pracodawcy. Szczegółowe przepisy są określone w poszczególnych ustawach, w tym w kodeksie pracy. Nie stosowanie do tych regulacji może skutkować zamknięciem zakładu i ukaraniem.
Wiele zagrożeń można łatwo przewidzieć i wystarczy przy tym zachować zdrowy rozsądek. Jednakże część niebezpieczeństw trudno przewidzieć i dlatego warto poprosić w tej sprawie o pomoc specjalistów. Wszystkie przepisy będą spełniały maszyny zaprojektowane przez odpowiednie biuro projektowe, jak choćby to: http://gdconstructions.pl/oferta/projektowanie-i-modelowanie-3d-maszyn-i-urzadzen/.
Urządzeń takich będzie można używać przez długi czas. Zastosowanie się do nich jest podstawowym zadaniem takiego biura i łamanie tych przepisów dyskwalifikuje taki projekt.
Regulacje dotyczące starych i nowych maszyn
W przepisach zostało określone także to, jak powinny działać zarówno starsze, jak i nowe maszyny. Rokiem, który w przepisach wyznacza podział pomiędzy „nowymi” i „starymi” maszynami jest 2006 rok. Po tej dacie nowe maszyny powinny posiadać odpowiednie oznaczenia zgodności. Maszyny stworzone przed tym rokiem powinny posiadać odpowiednie certyfikaty upoważniające do eksploatacji.
Maszyny, które szczególnie narażają na niebezpieczeństwo muszą mieć zamontowane odpowiednie osłony. Przepisy te są wprowadzone w szczególności po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Ten element może również być wprowadzony poprzez projektowanie 3D. Maszyn nie trzeba zatem modyfikować samodzielnie.
Jak rozwijać technologie?
Niestety częsta jest praktyka, w której ignoruje się zasady BHP, co doprowadza do poważnych wypadków. Takie działanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale również naraża firmę na straty. Grzywna może wynieść nawet i 100 tysięcy złotych, przy czym należy pamiętać o konieczności wycofania wadliwie zaprojektowanej maszyny, co również naraża przedsiębiorstwo na duże straty.
Dlatego lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie odpowiedniej maszyny i rozwijanie technologii. Nowoczesne maszyny uwzględniają wszystkie elementy procesu produkcji – zarówno bezpieczeństwo pracowników, jak i wydajność, która pozwoli maksymalizować zyski. Maszyny często pozwalają na zwiększenie automatyzacji, co również wpływa na wzrost bezpieczeństwa pracowników.
Jest to jedna z kluczowych cech, która charakteryzuje nowoczesne projektowanie maszyn. Śląsk, obszar w którym istnieje wysoka liczba zakładów przemysłowych, wykorzystujących wiele maszyn w ostatnim czasie dokonał w tym zakresie ogromnego postępu. Nadal nie udaje się wyeliminować zagrożeń, ale zmiany podążają w bardzo dobrym kierunku.
Podstawowe regulacje w zakresie budowania maszyn wprowadziła także Unia Europejska. Kraje członkowskie są zobowiązane do przestrzegania odpowiednich dyrektyw.
Spełnianie norm unijnych pomaga nie tylko uniknąć sankcji, ale również pozwala na swobodną współpracę z zagranicznymi podmiotami. Maszyny zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu pracowników nie są dobrym sposobem na rozwijanie nowoczesnego, europejskiego przedsiębiorstwa.