Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań budowlanych należy najpierw ocenić stan budynku. Dlatego niezwykle istotne w tej branży są dwa pojęcia: opinia i ekspertyza budowlana. Na pierwszy rzut oka mogą one się wydawać wyrazami bliskoznacznymi, ale w rzeczywistości opisują dwa inne procesy budowlane.
Opinia budowlana vs ekspertyza
Opinię budowlaną na temat budynku wystawia uprawniony do tego specjalista. Jest ona formułowana na podstawie dokonanych oględzin oraz informacji zawartych w dokumentach. Inaczej można powiedzieć, że jest to pierwsza „diagnoza” dotycząca rzeczywistego stanu budynku. Ekspertyza jest natomiast szerszym pojęciem, które dotyczy wykonania oględzin oraz dodatkowych, specjalistycznych pomiarów np. maksymalnego obciążenia elementów nośnych. Uzupełnieniem dokumentacji są rysunki techniczne przedstawiające wyniki badań nad budynkiem. Jak widać do przeprowadzenia ekspertyzy niezbędne są konkretne zgody i dokumenty upoważniające do wykonania analiz. Przeprowadzaniem fachowych opinii i ekspertyz budowlanych zajmują się specjalistyczne firmy jak Stekra. Przedsiębiorstwa te załatwiają wszystkie niezbędne zezwolenia, więc korzystając z usług firmy zewnętrznej nie trzeba się o nic martwić.
Dodatkowe różnice między opinią, a ekspertyzą
Decyzję o wystawieniu konkretnego dokumentu podejmuje specjalista dokonujący oględzin budynku. Najczęściej jeśli nie znajdzie on widocznych uchybień w konstrukcji wystarczy przygotowanie opinii budowlanej. Jeśli jednak podczaj kontroli okaże się, że budynek ma np. popękane ściany, stropy lub inne widoczne uszkodzenia, niezbędne jest przeprowadzenie ekspertyzy. Tylko uzyskanie takiego dokumentu pozwala na kontynuowanie prac budowlanych. W związku z różnymi zakresami zadań jakie należy wykonać w przypadku obu zaświadczeń, ich ceny są inne. Koszt uzyskania ekspertyzy z racji jej rozszerzonego opisu jest wyższy niż otrzymanie zwykłej opinii budowlanej. Wystawianiem opinii i ekspertyz zajmują się fachowcy o różnych kwalifikacjach. Do wydania pierwszego omawianego zaświadczenia wystarczy technik budowlany, a ekspertyzę wystawia np. rzeczoznawca.
Cel wydawania ekspertyz budowlanych
Ekspertyza budowlana opisuje przyczyny i skutki uszkodzeń konstrukcji. Poza tym, specjalista zobowiązany jest do sformułowania zaleceń dotyczących dalszych działań budowlanych. Jest to niezwykle pomocne np. dla projektantów i architektów. Ponad to, dokument ten jest niezbędny do wykonania izolacji budynku, prac wykończeniowych i transformacji konstrukcji. Ekspertyzę wykonuje się w różnych sytuacjach m.in. w celach kontroli i monitorowania stanu konstrukcji, opinii o adaptacji budynku, znalezienia przyczyn usterek.
Jak widać opinia i ekspertyza budowlana różnią się między sobą w wielu aspektach. Nie mniej jednak są to niezwykle istotne dokumenty, które ułatwiają przeprowadzenie zabiegów budowlanych.