Dach fotowoltaiczny vs tradycyjny dach — porównanie kosztów w ciągu całego życia
Dach fotowoltaiczny to ogromne osiągnięcie technologiczne i przyszłość branży OZE. Bez wątpienia jest to rozwiązanie, które warto rozważyć zarówno w trakcie budowy nowego domu, jak i podczas prac modernizacyjnych. Dachy solarne to dachy całkowicie zbudowane z paneli fotowoltaicznych, a więc mogą być droższe od tradycyjnych dachów. Nie mniej na koszty warto spojrzeć całościowo, czyli przyjrzeć się całemu cyklowi życia dachu.
Czy dach solarny może być tańszy od tradycyjnego?
Porównanie kosztów dachu fotowoltaicznego i tradycyjnego jest skomplikowane i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj dachu, wielkość i wydajność systemu fotowoltaicznego oraz koszt energii elektrycznej. Niemniej koszt inwestycji w dach fotowoltaiczny jest wyższy niż koszt tradycyjnego dachu, ponieważ wymaga zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych wraz z osprzętem. Jednak w dłuższej perspektywie koszty eksploatacji dachu solarnego mogą być niższe niż koszty tradycyjnego dachu ze względu na generowaną energię elektryczną i możliwość sprzedaży nadwyżek do sieci energetycznej. Warto zaznaczyć, że koszty dachu fotowoltaicznego mogą się różnić w zależności od jakości i wydajności paneli fotowoltaicznych oraz sposobu montażu. Konieczne jest wybranie dobrego wykonawcy, który zaproponuje optymalne rozwiązania techniczne i zapewni odpowiednią jakość usługi.
Dachy fotowoltaiczne obniżają rachunki za energię elektryczną, co przyczynia się do oszczędności w ciągu całego życia dachu. Ponadto panele fotowoltaiczne mają długi czas użytkowania, co oznacza, że wymagają niewielkiej konserwacji i wymiany tylko w skrajnych przypadkach. To przyczynia się do dalszych oszczędności. Wart zaznaczenia jest także fakt, że tradycyjny dach z blachy wymaga renowacji po upływie określonego czasu, a niekiedy także wymiany. Właśnie dlatego dachy fotowoltaiczne są być bardziej opłacalnym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie, ale wymagają większej inwestycji na początku.
Dachy solarne to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne
W Polsce pionierem w dziedzinie dachów fotowoltaicznych jest firma MyRoof, która opracowała pierwszy projekt dachu solarnego w naszym kraju. Jest to koncepcja idealnie dopasowana do warunków klimatycznych występujących w naszej szerokości geograficznej. Dach solarny MyRoof to nowoczesny i bezpieczny dach, który chroni budynek przed różnymi zjawiskami pogodowymi i nieustannie produkuje prąd. Bez wątpienia BIPV, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem to przyszłość branży OZE, a dachy fotowoltaiczne doskonale wpisują się w tę koncepcję.
Wydawać by się mogło ze dach solarny MyRoof jest droższy niż popularne obecnie systemy solarne. Nic bardziej mylnego – zamiast montować dach i płacić za dodatkową konstrukcję wsporczą, lepiej wybudować dach z paneli PV. Taki dach sam na siebie pracuje i gwarantuje zerowe rachunki za energię elektryczną, a więc w dłuższej perspektywie jest to inwestycja, która zwraca się w całości, czego nie można powiedzieć o dachu tradycyjnym. Nawet jeśli dach solarny trzeba będzie wymienić po pewnym czasie, to biorąc pod uwagę wysokie ceny energii, budowa dachu solarnego może zwrócić się nawet dwukrotnie.