Energetyczna niezależność jest marzeniem wielu. Poza instalacją fotowoltaiczną czy pompą ciepła, które stanowią olbrzymi krok w tym kierunku, niezbędnym jest również włączenie odpowiednio dobranego magazynu energii. Dzięki niemu, możliwe będzie zmaksymalizowanie wykorzystania energii wytworzonej przez system OZE. W tym artykule przyjrzymy się bliżej takiemu rozwiązaniu. Zapraszamy do lektury.
Czym jest bank energii?
Ze względu na fakt, że wydajność odnawialnych źródeł energii uzależniona jest od pory roku, pory dnia, a także innych warunków atmosferycznych, bieżące wykorzystywanie uzyskanego prądu nie zawsze jest możliwe. Dlatego też dobrym rozwiązaniem, okazuje się być inwestycja w bank energii, który pozwoli tą nadwyżkę magazynować i umożliwić jej wykorzystanie w późniejszym terminie.
Takie udogodnienie sprawia, że gospodarstwo domowe może osiągnąć nawet 90% samowystarczalności energetycznej. W związku z tym fotowoltaika z magazynem energii to połączenie idealne, na które niewątpliwie warto się zdecydować.
Z czego składa się domowy magazyn energii?
To, z czego składa się magazyn energii, jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju wybranego urządzenia. Domowe banki energii mogą być oparte o pięć różnych technologii, do których zalicza się:
- Technologie elektrochemiczne (ładowalne akumulatory, baterie),
- Technologie mechaniczne (magazyny sprężonego powietrza, koło zamachowe),
- Technologie termiczne (akumulacja ciepła jawnego),
- Technologie chemiczne (tworzenie wodoru, metanu, ogniwa paliwowe),
- Technologie elektryczne (superkondensatory).
Najbardziej popularnym sposobem na magazynowanie energii pozyskanej z OZE, w tym paneli fotowoltaicznych, są akumulatory. Mogą być one wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem. Dzieje się tak na skutek odwracalnych reakcji chemicznych, zachodzących w elektrolicie, jak i również na styku elektrolitu i elektrod.
W roli magazynów energii, doskonale sprawdzają się również akumulatory litowo- jonowe. Niegdyś stosowane były w sprzęcie elektrycznym czy samochodach elektrycznych. Odznaczają się wysoką gęstością mocy, a także niższą wagą.
Jaki magazyn energii dla domu wybrać?
Samodzielny wybór magazynu energii dla domu może przysporzyć nieco trudności, szczególnie osobom, które nie mają dostatecznej wiedzy w tym zakresie. Dlatego też najlepiej poświęcić czas na zgłębienie tematu lub skorzystać ze wsparcia fachowców w tej dziedzinie. Na rynku obecnie swoją działalność prowadzi wiele przedsiębiorstw trudniących się OZE i wszelkimi udogodnieniami z nimi związanymi. Dobrą ofertę można znaleźć tu: https://instalacjefotowoltaiczne.com/fotowoltaika-magazyn-energii/. Specjaliści dobiorą bowiem taki bank energii, który będzie spełniał poniższe wymagania, jak m.in.:
- Posiadanie odpowiedniej mocy pojemnościowej i znamionowej,
- Wykonanie w optymalnej dla inwestora konstrukcji i technologii,
- Posiadanie gęstości, głębokości rozładowania i żywotności na najwyższym poziomie,
- Zapewnienie domownikom najwyższego standardu bezpieczeństwa,
- Łatwo dostępne wsparcie serwisowe, korzystna gwarancja dla kupującego,
- Cena dopasowana do możliwości inwestora.
Komu zlecić montaż domowego banku energii?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ze względu na olbrzymią popularność odnawialnych źródeł energii, na rynku powstają kolejne firmy, świadczące usługi w tej branży. Ilość nie idzie jednak w parze z jakością, stąd też najlepiej postawić na zaufane przedsiębiorstwo z dużym doświadczeniem. Godną polecenia firmą jest Elektro Control, która cieszy się doskonałą opinią wśród szerokiego grona inwestorów. Ich bogata oferta pozwala na skorzystanie z wielu rozwiązań. Prawnicy firmy, mogą także wykonać montaż klimatyzacji w miejscowości Mława. Więcej informacji na ten temat znajduje się tu: https://instalacjefotowoltaiczne.com/klimatyzacja/. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i podjęcia współpracy z Elektro Control, która jest gwarancją wykonania usługi na najwyższym poziomie, a co za tym idzie – satysfakcji i zadowolenia. Pełna oferta firmy dostępna jest pod adresem: instalacjefotowoltaiczne.com.