Fotowoltaika – czym jest i jak działa

Od kilku lat wzrasta w społeczeństwie świadomość ekologiczna. Sposobów na to, aby zadbać o naszą planetę jest wiele – począwszy od oszczędzania wody, segregacji śmieci, na korzystaniu ze źródeł odnawialnej energii. Jedną z branż która zyskuje popularność jest fotowoltaika i inwestycja w panele fotowoltaiczne. Czym one jednak są? Jak działają? Jakie są zalety korzystania z nich? Tego dowiecie się poniżej.

Definicja

Fotowoltaika  to dziedzina nauki, badająca proces zamiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wydaje się, że jest to nowinka naszych czasów, jednak okazuje się, że sięga ona czasów XIX wieku. W roku 1839 Alexandre Edmond Becquerel  odkrył, że część materiałów, po wchłonięciu światła słonecznego, może tworzyć prąd. 40 lat później William Grylls Adams i Richard Evans Day odkryli takież działanie selenu, a w 1918 roku Jan Czochralski opisał metodę wytwarzania krzemu monokrystalicznego. Fotowoltaika dzięki tym odkryciom rozwinęła się w 1954 roku i korzystamy z niej obecnie. Moduły fotowoltaiczne mogą być dziś instalowane w domach, firmach i gospodarstwach. Panele fotowoltaiczne, pozwalające zamieniać światło słoneczne na energię montuje się na dachach, na polach, na masztach lub rusztowaniach czy nawet na balkonach i tarasach. Instalacja fotowoltaiczna powinna być montowana tam, gdzie słońca jest najwięcej. Montuje się je zatem od południa, w miejscach, zapewniających odpowiednie nachylenie.

Składniki instalacji fotowoltaicznej i jej działanie

Instalacje fotowoltaiczne mają wiele składowych, które mogą wydać nam się skomplikowane. Każdy element ma jednak swoje konkretne zadanie do spełnienia. Sama instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim panele fotowoltaiczne. Poza nimi w instalacji występuje falownik, rozdzielnia, przewody solarne i system montażowy. Rozpatrując zasadę działania fotowoltaiki zaczynamy, zwracając uwagę na moduły fotowoltaiczne inaczej panele. Wyłapują one promienie słoneczne i zamieniają je na prąd. Aby wygenerować jego odpowiednią ilość musimy zamontować co najmniej 8 takich paneli. W dalszym procesie falownik zapewnia zamianę prądu stałego w zmienny, który odpowiada za działanie urządzeń elektrycznych. Po takim procesie zostaje jednak nadwyżka energii, która jest magazynowana i może być rozdzielona na ogrzewanie. Zatem w pierwszej kolejności wykorzystuje się energię na potrzeby bieżące, a reszta odkładana jest w sieci, z której możesz również korzystać.

Korzyści płynące z paneli

Montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się za pośrednictwem firm takich jak Solarx, które mogą pomóc w zmianie swoich przyzwyczajeń. Montaż fotowoltaiki to nie tylko moda, prestiż czy oszczędność. W sytuacji gdy coraz bardziej odbiegamy od energii węglowej i gdy zasób surowca staje się ograniczony, wszelkie formy źródeł odnawialnej energii są na wagę złota. Montując instalacje fotowoltaiczne nie musisz się martwić rosnącymi cenami prądu. Korzystać z darmowej energii słonecznej i dzięki temu dokładasz swoją cegiełkę do ekologii. Nie martwisz się także o przerwy w dostawie energii, a co więcej wytwarzasz nadwyżkę prądu na własne potrzeby. Fotowoltaika to także niezawodna instalacja, pełna bezobsługowość i szybki montaż. Panele możemy wykorzystać w różnych miejscach (domu, firmie) i co więcej – wpływają na większą wartość posiadanej nieruchomości. Jeśli jednak to cie nie przekonuje, warto wspomnieć, że instalacje fotowoltaiczne objęte są dofinansowaniem (nawet do 5000zł) oraz można je odpisać od podatku. Biorąc to pod uwagę pozostaje pytanie: dlaczego jeszcze nie zdecydowałem się na panele fotowoltaiczne?

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij