gazomierz do domu - wszystko co warto wiedzieć

Gazomierz do domu – wszystko co warto wiedzieć

Gazomierz to przyrząd służący do pomiaru objętości przepływającego gazu. To niezbędny element każdej instalacji gazowej. Dzięki niemu dostawca gazu rozlicza nas z jego zużycia. W związku z użytkowaniem gazomierza mogą się nasuwać różne pytania. Ponadto warto zastanowić się jaki gazomierz najlepiej wybrać? W tym artykule odpowiemy na popularne pytania dotyczące gazomierzy.

Jaki gazomierz do domu?

Gazomierze są produkowane w wielu rodzajach. Są dostosowane do różnorodnych obszarów zastosowań. Najpopularniejsze są gazomierze miechowe, rotorowe i turbinowe. Dwa ostatnie typy znajdują zastosowanie w instalacjach przemysłowych. Jest tak, ponieważ te urządzenia są przystosowane do dużych przepływów wynoszących nawet kilkaset lub kilka tysięcy m3/h. Jaki więc gazomierz wybrać do domu? Do użytku w domach, mieszkaniach oraz w budynkach gospodarczych czy niewielkich zakładach produkcyjnych stosuje się gazomierze miechowe. To najpowszechniej stosowany rodzaj liczników gazu. Warto odnotować, że najczęściej to operator gazu dostarcza odpowiednie urządzenie pomiarowe.

Gazomierze miechowe – sposób działania i właściwości

Gazomierz miechowy posiada dwa miechy, które podczas pracy na przemian wypełniają się gazem. Praca miechów wprawia w ruch korbowód urządzenia zliczającego przepływ gazu. Gazomierze tego typu charakteryzują się prostą, a co za tym idzie niezawodną konstrukcją. Te do zastosowań domowych mają niewielkie gabaryty i niską cenę. Ponadto ich instalacja jest prosta i szybka. Są też skutecznie zabezpieczone przed próbami manipulacji odczytów.

Jaki typ gazomierza miechowego wybrać?

Typ gazomierza definiuje między innymi, jaki przepływ gazu jest w stanie zmierzyć dane urządzenie. Dlatego wybierając gazomierz, należy zawsze określić maksymalne zużycie dla danej instalacji. Wartości te należy zestawić z nominalnym przepływem gazomierza. W gospodarstwach domowych najpopularniejsze odbiorniki gazu to różnego rodzaju kotły gazowe, podgrzewacze C.W.U. i kuchenki gazowe. Najczęściej stosowane gazomierze domowe to typ G4 lub G6. Posiadają one bezpieczną rezerwę pomiaru większej ilości gazu. Dzięki temu możliwa jest wymiana kotła grzewczego na mocniejszy, bez konieczności wymiany gazomierza.

Jak odczytać stan licznika gazowego?

Choć tak zwany stan licznika zwykle sprawdza pracownik dostawcy (zdalnie lub wprost z gazomierza), to jednak warto wiedzieć, jak samodzielnie odczytać wskazania licznika gazu. Dzięki temu można łatwo kontrolować zużycie i samodzielnie dokonać prognozy wysokości rachunku. Samo sprawdzanie stanu licznika klasycznego gazomierza jest proste. Ukryte za szklaną osłoną liczydło wskazuje aktualne zużycie gazu wyrażone w metrach sześciennych (m3). Wskazania przed czerwoną ramką to wartości w pełnych metrach sześciennych. Natomiast wskazania w ramce, to wskazania „po przecinku”, czyli setne/tysięczne części metra sześciennego. Do celów rozliczeń stosuje się zaokrąglenie do pełnych metrów sześciennych.

W internetowym sklepie SORBEX można znaleźć wysokiej jakości gazomierze, armaturę, akcesoria gazowe, skrzynki gazowe i wiele innego asortymentu związanego z instalacjami gazowymi.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij