Gdzie warto zamontować czujnik poziomu cieczy i czujnik zalania?

Czujnik zalania i inne czujniki poziomu cieczy będą niezastąpionym, rzetelnym współpracownikiem w zadaniach związanych z obsługą zbiorników zawierających ciecze. Ich możliwości i niezawodność pozwolą Ci zająć się innymi ważnymi sprawami, podczas gdy monitorowanie stanu i kierowanie pracą pomp dopilnowane będzie przez elektronikę. Gdzie warto je zastosować?

Jak działa czujnik poziomu cieczy? Prosty opis

Jaka jest funkcja czujnika poziomu cieczy? To oczywiste: ma za zadanie sprawdzić, na jakiej wysokości znajduje się ciecz w danym zbiorniku, czy będzie to szambo, czy basen, czy może studnia albo też pomieszczenie w budynku. W jaki jednak sposób to robi? Sam w sobie jest urządzeniem elektronicznym, które zamontować można niemal wszędzie. Jego rola sprowadza się do analizowania informacji i wydawania dyspozycji. Skąd jednak ma informacje? Przekazywane są one do niego z sond (zwykle konduktometrycznych, ale niekiedy też pływakowych), umieszczonych bezpośrednio we wnętrzu badanego zbiornika i reagujących na obecność cieczy. Odbierając sygnał o określonej wielkości, czujnik poziomu cieczy decyduje jakie działania ma podjąć.

Jak działa czujnik zalania?

Oczywiście gdybyś wiedział kiedy pralka lub zmywarka ulegną awarii, poczekałbyś na ten moment i odpowiednio zareagował (lub nawet mu zapobiegł). Ponieważ jednak znajomość przyszłości nie jest zbyt częsta, warto wyposażyć się w czujnik zalania, taki jak np. dostępny w ofercie https://sklep-prawm.pl/CZ-DYNDA-T3. Współpracuje on z dwoma sekcjami, czyli zbiorami sond zalania (to niewielkie sondy konduktometryczne, które rozstawisz na podłodze w okolicy podejrzanych urządzeń). Kiedy dojdzie do wycieku, czujnik zalania otrzyma sygnał o podtopieniu i zamknie elektrozawór, odcinając dalszy dopływ cieczy, w efekcie nie pozwalając na generację dodatkowych szkód.

Inne tryby pracy czujnika poziomu cieczy

O ile czujnik zalania może przydać się w pomieszczeniach, o tyle czujnik poziomu cieczy innego rodzaju będzie bardziej użyteczny w zbiornikach przydomowych. Urządzenia z asortymentu https://sklep-prawm.pl/czujniki-poziomu-cieczy potrafią obsłużyć aż do sześciu sond jednocześnie, dając całe mnóstwo możliwości zastosowania. Znajdziesz tam m.in. czujnik poziomu cieczy, który sterował będzie procesami napełniania i opróżniania zbiornika (czyli sprawdzał będzie osiągnięcie poziomu maksymalnego lub minimalnego), jak również taki, który zabezpieczy Twoją pompę przed suchobiegiem (z wygodnym zastosowaniem histerezy); w studni głębinowej natomiast przyda się czujnik poziomu cieczy dodatkowo wzbraniający zbyt częste włączanie pompy, które mogłoby być szkodliwe dla tego urządzenia.

Łukasz Biernacki

Łukasz Biernacki

Od wielu lat związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno w projektowaniu, jak i realizacji inwestycji. Pasjonuje się nowoczesnymi technologiami oraz ekologicznymi rozwiązaniami w budownictwie. W wolnym czasie prowadzi warsztaty dla młodych inżynierów.

Artykuły: 70

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *