Głowice termostatyczne do kaloryferów – jakie jest ich zadanie?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, do czego właściwie służą głowice termostatyczne. Mowa tu o tzw. pokrętłach przy kaloryferach. Niektórym wydaje się, że ich rolą jest wyłącznie „dopuszczanie” lub „blokowanie” dopływu ciepła do grzejników, zgodnie z ustawionym poziomem. W praktyce jednak, urządzenia te pełnią o wiele ważniejszą funkcję. Rzeczywiście regulują temperaturę w mieszkaniu. Jednocześnie jednak potrafią utrzymywać ją na stałym poziomie, monitorując warunki panujące w danym pomieszczeniu. Same są w stanie określić, kiedy muszą zacząć działać, by zapewnić domownikom maksymalny komfort cieplny. Właśnie dlatego ich wybór i poprawne działanie jest tak istotne.
Jak działają głowice termostatyczne?
Głowice termostatyczne są montowane na zaworach termostatycznych. Służą do regulacji dopływu ciepła, dzięki czemu temperatura w danym pomieszczeniu utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Z ich pomocą możliwe jest określenie indywidualnych warunków dla każdego pokoju, oszczędzając w ten sposób energię, a jednocześnie dbając o komfort termiczny domowników.
Na rynku jest wiele rodzajów głowic termostatycznych. Często ich obsługa ogranicza się do zmiany ustawienia pokrętła na odpowiednią wartość od 0 do 5. Najnowocześniejsze urządzenia natomiast pozwalają na ustawianie dokładniejszych wskazań, godzin działania czy szczegółowych wytycznych dotyczących temperatury. Nie brak nawet urządzeń możliwych do sparowania z aplikacjami mobilnymi, by sterować nimi zdalnie.
Głowice wyposażone są w cieczowy, gazowy lub woskowy czujnik ciepła. Ich zadaniem jest reagowanie na zmiany ciepła w pomieszczeniu. Gdy temperatura rośnie (np. na skutek nasłonecznienia), to zwiększa się też ciśnienie cieczy, blokując dopływ ciepła do kaloryfera. Gdy robi się zimniej, ciśnienie i objętość cieczy spadają, a przepustowość się zwiększa, więc kaloryfery stają się cieplejsze i w ten sposób dogrzewają pomieszczenie do poziomu oczekiwanego przez domowników.
Jaka powinna być temperatura w domu?
Każdy ma własne preferencje dotyczące temperatur panujących w jego domu. Skala od 0 do 5 pozwala natomiast na ustawienie na głowicach termostatycznych optymalnych warunków w każdym pomieszczeniu. Zazwyczaj najniższa wartość (oznaczana często rysunkiem śnieżynki) oznacza minimalną temperaturę zabezpieczającą instalację grzewczą przed zamarznięciem. ”1” to ok. 11℃ i zwykle stosowane jest w pomieszczeniach, w których mieszkańcy przebywają przez krótki czas, jak np. klatki schodowe czy spiżarki.
”2” to wartość ok. 16℃, dobra do kuchni czy sypialni. “3” najlepsza jest w pokojach dziennych, w których spędzamy większość czasu, bo jest równa ok. 20℃. Jedno oczko wyżej znajduje się “4” przeznaczone do łazienek i utrzymujące temperaturę na poziomie ok. 24℃. “5” to wskazanie najwyższe (28℃), stosowane stosunkowo rzadko, np. w pomieszczeniach wymagających wyjątkowo ciepłego klimatu. Może to się wiązać z hodowaniem ciepłolubnych kwiatów czy urządzeniem pokoju kąpielowego.
Głowice termostatyczne do kaloryferów – sposób na oszczędności
Możliwość ustawienia indywidualnej temperatury w każdym pomieszczeniu jest niezwykle wygodna. Pozwala używać głowic termostatycznych do hamowania ogrzewania pomieszczeń, w których rzadko przebywają domownicy. Umożliwia także np. zrobienie domowej spiżarni, w której utrzymywała się będzie stosunkowo niska temperatura. Działanie nowszych modeli kontrolować można zdalnie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by ustalać godziny ich działania, panując w ten sposób nad zużyciem energii.
Aby jednak głowice działały poprawnie, muszą jak najdokładniej odczytywać aktualną temperaturę panującą w pomieszczeniu. Właśnie dlatego nie powinny być niczym zasłonięte czy zabudowane. Wskazane jest pozostawienie wokół nich wolnej przestrzeni. Lepiej też, aby nie znajdowały się w miejscu mocno nasłonecznionym, co zaburzyłoby pomiary. To szczególnie ważne, bo tylko prawidłowe odczytanie panujących w pokoju warunków pozwoli na zapewnienie domownikom komfortu cieplnego na oczekiwanym poziomie.