Głowice termostatyczne do kaloryferów – jakie jest ich zadanie?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, do czego właściwie służą głowice termostatyczne. Mowa tu o tzw. pokrętłach przy kaloryferach. Niektórym wydaje się, że ich rolą jest wyłącznie „dopuszczanie” lub „blokowanie” dopływu ciepła do grzejników, zgodnie z ustawionym poziomem. W praktyce jednak, urządzenia te pełnią o wiele ważniejszą funkcję. Rzeczywiście regulują temperaturę w mieszkaniu. Jednocześnie jednak potrafią utrzymywać ją na stałym poziomie, monitorując warunki panujące w danym pomieszczeniu. Same są w stanie określić, kiedy muszą zacząć działać, by zapewnić domownikom maksymalny komfort cieplny. Właśnie dlatego ich wybór i poprawne działanie jest tak istotne.

Jak działają głowice termostatyczne?

Głowice termostatyczne są montowane na zaworach termostatycznych. Służą do regulacji dopływu ciepła, dzięki czemu temperatura w danym pomieszczeniu utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Z ich pomocą możliwe jest określenie indywidualnych warunków dla każdego pokoju, oszczędzając w ten sposób energię, a jednocześnie dbając o komfort termiczny domowników. 

Na rynku jest wiele rodzajów głowic termostatycznych. Często ich obsługa ogranicza się do zmiany ustawienia pokrętła na odpowiednią wartość od 0 do 5. Najnowocześniejsze urządzenia natomiast pozwalają na ustawianie dokładniejszych wskazań, godzin działania czy szczegółowych wytycznych dotyczących temperatury. Nie brak nawet urządzeń możliwych do sparowania z aplikacjami mobilnymi, by sterować nimi zdalnie. 

Głowice wyposażone są w cieczowy, gazowy lub woskowy czujnik ciepła. Ich zadaniem jest reagowanie na zmiany ciepła w pomieszczeniu. Gdy temperatura rośnie (np. na skutek nasłonecznienia), to zwiększa się też ciśnienie cieczy, blokując dopływ ciepła do kaloryfera. Gdy robi się zimniej, ciśnienie i objętość cieczy spadają, a przepustowość się zwiększa, więc kaloryfery stają się cieplejsze i w ten sposób dogrzewają pomieszczenie do poziomu oczekiwanego przez domowników.

Jaka powinna być temperatura w domu?

Każdy ma własne preferencje dotyczące temperatur panujących w jego domu. Skala od 0 do 5 pozwala natomiast na ustawienie na głowicach termostatycznych optymalnych warunków w każdym pomieszczeniu. Zazwyczaj najniższa wartość (oznaczana często rysunkiem śnieżynki) oznacza minimalną temperaturę zabezpieczającą instalację grzewczą przed zamarznięciem. ”1” to ok. 11℃ i zwykle stosowane jest w pomieszczeniach, w których mieszkańcy przebywają przez krótki czas, jak np. klatki schodowe czy spiżarki. 

”2” to wartość ok. 16℃, dobra do kuchni czy sypialni. “3” najlepsza jest w pokojach dziennych, w których spędzamy większość czasu, bo jest równa ok. 20℃. Jedno oczko wyżej znajduje się “4” przeznaczone do łazienek i utrzymujące temperaturę na poziomie ok. 24℃. “5” to wskazanie najwyższe (28℃), stosowane stosunkowo rzadko, np. w pomieszczeniach wymagających wyjątkowo ciepłego klimatu. Może to się wiązać z hodowaniem ciepłolubnych kwiatów czy urządzeniem pokoju kąpielowego.

Głowice termostatyczne do kaloryferów – sposób na oszczędności

Możliwość ustawienia indywidualnej temperatury w każdym pomieszczeniu jest niezwykle wygodna. Pozwala używać głowic termostatycznych do hamowania ogrzewania pomieszczeń, w których rzadko przebywają domownicy. Umożliwia także np. zrobienie domowej spiżarni, w której utrzymywała się będzie stosunkowo niska temperatura. Działanie nowszych modeli kontrolować można zdalnie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by ustalać godziny ich działania, panując w ten sposób nad zużyciem energii. 

Aby jednak głowice działały poprawnie, muszą jak najdokładniej odczytywać aktualną temperaturę panującą w pomieszczeniu. Właśnie dlatego nie powinny być niczym zasłonięte czy zabudowane. Wskazane jest pozostawienie wokół nich wolnej przestrzeni. Lepiej też, aby nie znajdowały się w miejscu mocno nasłonecznionym, co zaburzyłoby pomiary. To szczególnie ważne, bo tylko prawidłowe odczytanie panujących w pokoju warunków pozwoli na zapewnienie domownikom komfortu cieplnego na oczekiwanym poziomie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij