Ile kosztuje sprzedaż mieszkania? Pośrednik nieruchomości czy samodzielna sprzedaż?
Sprzedaż nieruchomości zawsze wiąże się z wieloma obowiązkami. Jest ich mniej, kiedy decydujemy się na pośrednika, jednak to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jak więc lepiej sprzedać mieszkanie? Samodzielnie czy z pomocą pośrednika nieruchomości?
Samodzielna sprzedaż mieszkania – plusy i minusy
Sprzedaż mieszkania na własną rękę ma sporo zalet, ale i wad. Wśród korzyści wymienia się głównie mniejsze koszty. Jeśli nie korzystamy z usług pośrednika, nie płacimy mu prowizji, która w praktyce wynosi kilka tysięcy złotych. Trzeba jednak być świadomym tego, że wszystko od początku do końca musimy zrobić samodzielnie, co wiąże się z wieloma obowiązkami, ale i stresem.
Na wstępie należy przygotować ofertę sprzedaży i wybrać, gdzie zostanie ona opublikowana. Ogłoszenia nieruchomości na www.sprzedajemy.pl to mieszkania z całej Polski. Możliwe jest zamieszczenie tam anonsów ze zdjęciami, które przyciągną uwagę potencjalnych kupców. Warto też przejrzeć inne oferty, by zorientować się, jakie ceny są w danej okolicy. To pozwoli ustalić wartość nieruchomości.
Na niekorzyść może być więcej formalności. Samemu trzeba sprawdzić, jakie dokumenty przygotować i co będzie niezbędne podczas przeprowadzania procesu sprzedaży. Do tego dochodzi jeszcze prezentowanie mieszkania. Kupujący mogą dzwonić wielokrotnie i umawiać się na wizyty. Trzeba więc mieć czas, by poświęcić im chwilę i pokazać nieruchomość.
Sprzedaż mieszkania z pośrednikiem nieruchomości – wady i zalety
Korzystanie z usług biur nieruchomości ma swoje plusy. Oszczędzamy z w ten sposób głównie na czasie, pozbywamy się też części obowiązków. To pośrednik zajmuje się przygotowaniem oferty sprzedaży, zrobieniem profesjonalnych zdjęć, umawianiem klientów, pokazywaniem mieszkania. Może on także prowadzić negocjacje i być przy samym procesie zakupu u notariusza. Zadaniem pośrednika jest dopilnowanie, by wszystko przebiegło zgodnie z prawem. Jedynym minusem są tu koszty. Decydując się na usługi biura nieruchomości, należy liczyć się z kosztami. Przeważnie jest to 2 – 4% od sprzedaży.
Koszty sprzedaży mieszkania
Koszty sprzedaży mieszkania mogą być różne. Jeśli korzystamy z pośrednika, wtedy trzeba zapłacić wspomnianą już prowizję. Gdy natomiast sprzedajemy nieruchomość samodzielnie, opłacić musimy chociażby ogłoszenia na różnych stronach. Do tego dochodzą jeszcze koszty, których nie da się uniknąć przy finalizowaniu transakcji, jednak w znacznej mierze leżą one już po stronie kupującego. Głównie mówi się o kosztach notarialnych. Maksymalna taksa notarialna jest odgórnie ustalana w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, zależy też ona od wartości nieruchomości. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za wypisy aktu, wniosek do sądu wieczystoksięgowego, opłata sądowa, podatek od czynności cywilnoprawnych. Sprzedający natomiast jest zobowiązany do zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, jednak może tego uniknąć, jeśli np. pozyskane pieniądze przeznaczy na remont lub zakup mieszkania.