Budujemy, ale co? Parterówka, czy dom z poddaszem – podstawowy wybór każdego inwestora.

Budujemy, ale co? Parterówka, czy dom z poddaszem – podstawowy wybór każdego inwestora.

Budowa własnego domu to niezwykle ekscytujące przedsięwzięcie, ale przed rozpoczęciem budowy konieczne jest podjęcie decyzji odnośnie projektu domu. Jedną z najważniejszych kwestii jest decyzja, czy stawiamy na projekty domów parterowych, czy z poddaszem. Oba rozwiązania mają swoje unikalne zalety, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Dom przy Przyjemnej 18 bis

Dom przy Przyjemnej 18 bis

Dom parterowy – wszystkie zalety idealnego bungalowa.

Analizując projekty domów parterowych na pierwszy plan wysuwa się łatwa dostępność i pełna komunikacja między wnętrzem, a zieloną strefa ogrodu. Domy parterowe są idealne dla osób starszych, niepełnosprawnych lub rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie ma konieczności pokonywania schodów. Dostęp do wszystkich pomieszczeń jest prosty i wygodny. Brak schodów jest szczególnie istotny dla inwestorów budujących dom na spokojną jesień życia. Niewielkie domy typu bungalow są ochoczo wybierane przez budowniczych, którzy zakończyli już czas aktywności zawodowej i na emeryturę pragną się przenieść do niewielkiego domu pod miastem. Tacy inwestorzy często sprzedają również własne domu, większe, wybudowane przed laty dla całej rodziny i wybierają projekty domów parterowych o niewielkiej powierzchni, odpowiadającej potrzebom dwóch osób.

Wybierając domy parterowe stawiamy na elastyczność w projektowaniu wnętrza. Nie ma potrzeby uwzględniania schodów, co oznacza większe możliwości aranżacyjne. Wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie, co ułatwia codzienne funkcjonowanie, a także sprzątanie i utrzymanie domu. Szybciej i łatwiej przebiega również samo wykańczanie parterowego domu. Dowodem na to może być chociażby prozaiczna rzecz, jaką jest wnoszenie mebli do wnętrza. Każdy, kto choć raz dźwigał po schodach łóżko, szafę, czy inne przedmioty większych gabarytów, bez chwili zastanowienia przyzna rację.

Domy parterowe mają również tendencję do lepszego trzymania ciepła, ponieważ nie ma strat energii związanych z pionową transmisją ciepła przez schody.

Dom przy Imbirowej 8

Dom przy Bukowej 14

Projekty domów z poddaszem – więcej miejsca na Twoje potrzeby.

Wybierając projekty domów z poddaszem użytkowym decydujemy się na inny styl i charakter życia w domu. Mamy już do dyspozycji dwie przestrzenie, które pełnią odmienne funkcje. Budynki z piętrem zaaranżowanym pod dachem łączą w sobie cechy domów dwukondygnacyjnych i parterowych oraz dają nowe możliwości. Są chętnie wybierane przez inwestorów, dla których wielkość inwestycji i całkowity koszt inwestycji mają kluczowe znaczenie. Wybór projektu domu z poddaszem daje możliwość wydzielenia strefy dziennej dostępnej dla wszystkich od kameralnej strefy nocnej. Taki układ wnętrza podnosi poczucie intymności każdego z członków rodziny.

Domy z poddaszem nie wymagają aż tak dużej działki, jak parterowe budynki. Chcąc otrzymać optymalną powierzchnię użytkową nie musimy też budować pełnego piętra. Przytulne sypialnie, główna łazienka, czy funkcjonalna garderoba zmieszczą się w przestrzeni zagospodarowanej pod dachem. Najważniejszą zaletą projektu domu z poddaszem użytkowym jest niski koszt realizacji. Inwestorzy nie muszą od początku dysponować kapitałem, aby wybudować dom i móc się do niego szybciej wprowadzić. Wystarczy że do stanu używalności doprowadzimy parter wyposażony w odpowiednie pokoje i łazienkę i już możemy zamieszkać u siebie.

Poddasze możemy traktować jako osobną przestrzeń, którą w razie potrzeby można przekształcić w niezależne mieszkanie. To świetne miejsce, jeśli mamy pod dachem nastolatków, którzy chcą więcej intymności, prywatności i wolności.

Decydując się na projekty domów z poddaszem z reguły stawiamy na większą ilość pomieszczeń w domu. Możemy w tym wypadku zwiększyć liczbę łazienek i sypialni.

Obowiązkowo na parterze będziemy mieć jedną, dostępną również dla gości, a ta na poddaszu będzie służyć tylko mieszkańcom domu. Istotnym atutem projektów z poddaszem użytkowym jest również to, że ze względu na wertykalną zabudowę można je realizować na znacznie mniejszych działkach niż domy parterowe. Jeśli wybierzemy projekt domu o prostych kształtach, zwartej bryle i dachu dwuspadowym, czeka nas szybka i niedroga budowa.

Dom przy Bukowej 14

Dom przy Imbirowej 8

Wybierz zgodnie ze swoim charakterem i możliwościami.

Ostateczny wybór między domem parterowym a domem z poddaszem zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Projekty domów parterowych zapewniają łatwy dostęp, bezpieczeństwo i elastyczność przestrzenną, podczas gdy domy z poddaszem oferują dodatkową przestrzeń, separację stref mieszkalnych, odmienną estetykę i możliwość realizacji na mniejszej działce. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad swoimi preferencjami dotyczącymi stylu życia, potrzebami przestrzennymi oraz ewentualnymi przyszłymi planami dotyczącymi domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij