jakie ogrodzenie najlepiej się sprawdzi, gdy mieszkacie przy drodze

Jakie ogrodzenie najlepiej się sprawdzi, gdy mieszkacie przy drodze?

Dom usytuowany przy drodze to zarówno zaleta, jak i wada. Bliskość węzła komunikacyjnego to niewątpliwy walor, z kolei hałasy dochodzące z drogi to widoczna, a właściwie słyszalna wada. Tu pojawia się pytanie: jakie ogrodzenie najlepiej się sprawdzi, gdy mieszkacie przy drodze?

Jakie są wymogi prawne dotyczące stawiania ogrodzenia od drogi?

Od 2017 roku prawo budowlane zostało zmienione w pewnym zakresie i jest możliwość budowania ogrodzeń aż do wysokości 220 cm. Jednak od tej reguły są pewne wyjątki. Jeżeli budynek objęty jest patronatem konserwatora zabytków nie można go grodzić samowolnie. Podobnie nie jest możliwe grodzenie bez pozwolenia, jeśli ma mieć formę muru oporowego, zapobiegającego obsuwaniu się gruntu. W pozostałych przypadkach można stawiać ogrodzenie do 2,2 metra. Jeżeli chce się je wykończyć drutem kolczastym, to nie jest to możliwe poniżej 1,8 m. Brama wjazdowa nie może mieć szerokości mniejszej niż 240 cm, a furtka 90 cm. Budowa ogrodzenia musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także w odpowiedniej odległości od drogi, choć w uzasadnionych przypadkach za zgodą zarządcy drogi można postawić ogrodzenie bez zachowania wymaganej odległości, która np. dla drogi gminnej w terenie zabudowanym wynosi 6 m, a poza terenem zabudowanym – 50 m.

Ogrodzenie panelowe z taśmą ogrodzeniową – czy to dobry wybór?

Pierwsza propozycja to ogrodzenie panelowe i tutaj należy wiedzieć, że jest ono zbudowane ze stalowych prętów, zatem nie zasłania widoku. Jednak z tym można sobie poradzić, wystarczy wybrać specjalną taśmę ogrodzeniową, którą wkłada się na zakładkę pomiędzy pręty. Jest wykonana z ciemnego i ograniczającego przenikanie promieniowania UV tworzywa sztucznego. Dzięki takiemu dodatkowi ogrodzenie panelowe może chronić przed wiatrem. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że nie będzie zbyt dobrze chronić przed hałasem, nawet w przypadku większej gramatury takiego materiału. Aby stłumić hałas można posadzić tuż przy ogrodzeniu rośliny pnące, które będą wspinały się po siatce ogrodzeniowej.

ogrodzenie

Ogrodzenie gabionowe – zapewni ochronę przed hałasem

Alternatywą dla ogrodzenia panelowego może być gabionowe. W tym przypadku przygotowuje się specjalny podwójny stelaż, który prezentuje się niczym stalowy kosz. Oczywiście owa siatka jest dodatkowo zabezpieczona antykorozyjnie. Można ją wypełnić dowolnym kamieniem, a nawet szkłem. Dzięki szczelnemu wypełnieniu i grubości może skutecznie redukować hałas. Co więcej nie tylko przęsła, ale i słupki mogą być wykonane z siatki i wypełnione wybranym materiałem. Ogrodzenie gabionowe bez wątpienia zachwyca swoją estetyką, a także minimalistyczną formą. Czy może mieć jakąś konkurencję?

A może postawić na ogrodzenie z bloczków betonowych w połączeniu z bramą panelową?

Bardzo dobrze jako ogrodzenie, które spełnia rolę izolatora od hałasu sprawdzi się też to wykonane z bloczków betonowych. Idea polega na układaniu ich jeden na drugim i jest to możliwe bez użycia spoin. W ten sposób bez pozwolenia można postawić ogrodzenia do 220 cm. Bloczki betonowe charakteryzują się wysoką trwałością, odpornością na uszkodzenia, wilgoć i surową formą. Bardzo dobrze będą się prezentować w aranżacji w stylu industrialnym. Sprawdzą się też jako minimalistyczne wykończenie posesji. Co ważne klocki z betonu można wykończyć dowolnym materiałem. Zatem można pozostawić powierzchnię betonową i np. widoczne łączenia zagruntować i pomalować albo pokryć betonem dekoracyjnym. Na powierzchni betonu można kłaść też rozmaite okładziny, począwszy od płytek klinkierowych, przez drewnopodobne aż na gresowych kończąc. Takie ogrodzenie można połączyć za pomocą odpowiednich narzędzi, a także po wywierceniu otworów z bramą panelową. Będzie ona dopełnieniem surowej estetyki. Można pokusić się nawet o różne wykończenie klocków z betonu z obu stron. Tak naprawdę ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Jest to rozwiązanie najmocniejsze pod względem konstrukcyjnym i wytrzymałościowym, ale i eleganckie. Warto zatem właśnie na nie zdecydować się, gdy chce się ogrodzić dom przy drodze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij