Jak aranżować wnętrze domu?

Jak aranżować wnętrze domu?

Urządzenie wnętrza własnego domu jest niezwykle ciekawym, ale bardzo trudnym zadaniem, wymagającym niemałej wiedzy. Wszyscy marzą o pięknie zaaranżowanym wnętrzu, które będzie wyrażało naszą osobowość, ale jednocześnie stanie się funkcjonalne. Wystrój całego mieszkania powinien odzwierciedlać nas samych, bo w tak zaaranżowanej przestrzeni samopoczucie po prostu rozkwita.

 Ważne jest, by osoba aranżująca wnętrze domu maksymalnie wykorzystała posiadaną przestrzeń, jednak niekoniecznie zaburzając jej proporcje. Każdy z nas może być architektem wnętrz. Jednak, żeby zacząć projektować wnętrze, trzeba najpierw zapoznać się ze specyfiką projektowania oraz ze stylami, z których można czerpać inspirację do urządzenia całego domu.

Czym się inspirować?

 źródło: www.jio.pl

Na szczęście, w dzisiejszych czasach niezwykle łatwo jest znaleźć inspirację do zaaranżowania swojej przestrzeni. Style, które dzisiaj są najbardziej popularne i chętnie przemycane do mieszkaniowych wnętrz, to: nowoczesny, rustykalny, wiejski, minimalistyczny, prowansalski, skandynawski czy loftowy. Tak zaaranżowaną przestrzeń można jednak przenieść nie tylko do wnętrza domu, ale nawet na balkon bądź do ogrodu, gdzie doskonale sprawdzi się architekt. Wiadomo jednak, że niekoniecznie trzeba skupiać się na danym stylu, którzy proponują projektanci wnętrz. Równie dobrze można wybrany styl „wymieszać” z naszymi awangardowymi pomysłami, które mogą utworzyć fantastyczną całość. Na pewno nie można ograniczać zupełnie niczym wyobraźni, bo to ona podpowiada nam najlepsze pomysły. Przecież inspirację można czerpać niemal ze wszystkich stron. Dobry projektant wnętrz będzie miał otwarte oko na barwy, na wszelakie materiały czy nawet klimat, jaki wokół panuje. Inspirację można znaleźć nawet w kinie, teatrze, serialu telewizyjnym czy teledysku muzycznym. Wystarczy połączyć wybraną inspirację z pomysłem na zaaranżowanie wnętrza i już. Gotowe!

 źródło: www.jio.pl

Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie sami zorganizować mieszkania, bo nie mamy na przykład przestrzennej wyobraźni, warto udać się do specjalisty, który pomoże nam uporać się z tym zadaniem. A najlepiej zrobi to nie kto inny, jak profesjonalny architekt wnętrz.

Co z tym dekorowaniem…

Jeżeli nie mamy do zaprojektowania wnętrza całego domu, tylko mieszkanie w bloku, to działajmy tak, by uniknąć przesady. Najlepiej dostosować wtedy przestrzeń tak, by uniknąć ostrych barw. Oczywiście, nie ograniczajmy się, jeżeli tylko w takich barwach możemy wyrazić siebie. Jednak ważna jest też spójność wnętrza z otoczeniem. Mieszkanie to miejsce, w którym przebywamy na co dzień, więc urządźmy je tak, by było w nim przytulnie i miło. W mieszkaniu bowiem najlepiej jest nam odpoczywać. Dlatego też wspaniałym chwytem jest stosowanie jasnych, neutralnych barw, które nie dekoncentrują. Cudownie jest mieć połączenia jasnych ścian czy sufitów z drewnem i ciekawymi gadżetami. Projekt wnętrz to nie tylko same kolory, tekstury i rozmieszczenie mebli, ale i designerskie ozdoby, które dopełniają aranżowane wnętrze. Dodatki są dzisiaj nieodłącznym elementem wyposażenia każdego mieszkania i w dużej mierze od nich zależy, jak będzie wyglądała całość projektowanego wnętrza.

Przytulne mieszkanie

 źródło: www.jio.pl

Tutaj kolor ma największe znaczenie. Architekt swojego wnętrza musi trzymać się stonowanych kolorów, natomiast całość może śmiało ożywić kolorowymi dodatkami. Ważne są także ozdobne rośliny, które od razu wpasują się w klimat przytulnej przestrzeni i wprawią w pozytywny nastrój. Nieodłączny element przytulnego mieszkania to wygodne sofy, kanapy bądź fotele, które dodadzą przestrzeni charakteru. Trzeba jednak przy tym pamiętać, żeby nie przesadzać z liczbą posiadanych sof bądź foteli, ponieważ nie o ilość tu chodzi, a o ich jakość. W zbyt wielkim tłoku można się bowiem zagubić i zdekoncentrować, a nie o to przecież chodzi przy projektowaniu przytulnego wnętrza. Zatem najważniejsze: w dekorowaniu i urządzaniu mieszkania należy przede wszystkim pamiętać o tym, by odnaleźć równowagę między modą, a praktycznością.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *