Jak działają pompy ciepła

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła zyskują na popularności, szczególnie w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. A jak działają? Dlaczego warto w nie inwestować? I jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Podpowiadamy. 

Pompa ciepła – jak działa? 

Zastanówmy się najpierw, czym w ogóle jest i jak działa pompa ciepła? Po pierwsze jest to urządzenie grzewcze, które tak naprawdę nie produkuje energii, a wykorzystuję tę zgromadzoną już w środowisku naturalnym. Pompy ciepła ogrzewają budynek darmową energią pochodzącą ze środowiska (więcej doczytasz na eco-team.pl), a latem go chłodzą, nie produkując przy tym spalin. Ich działanie można porównać do odwrotnego działania lodówki, czyli transportują ciepło, które ma niższą temperaturę do miejsca z wyższą temperaturą. Są więc ekologiczne, a do tego wygodne i korzystne dla naszego domu, ponieważ decydując się na pompy ciepła, nie musimy posiadać kotłowni ani składu opału. 

A jakie jeszcze zalety posiada to urządzenie? I dlaczego warto się na nie zdecydować? 

Zalety pompy ciepła

Pompy ciepła są przede wszystkim ekologiczne i wygodne, a przy tym nie wymagają stałej obsługi (oczywiście pod warunkiem, że je odpowiednio dobierzemy). Są też niezwykle bezpiecznym sposobem ogrzewania obiektu – nie ma tu możliwości wybuchu czy zaczadzenia. Co ważne, pompy ciepła można zamontować w prawie każdym obiekcie, nie tylko w domach, ale również w blokach mieszkalnych. Są też ekonomiczne ze względu na koszty eksploatacji – ich zakup zwraca się w ciągu kilku lat. 

Jak wybrać pompę ciepła? 

Jednak, aby pompa ciepła dobrze spełniała swoje zadania, musi być odpowiednio dobrana. Przed zakupem takiego urządzenia, warto zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze, do czego ma nam ona służyć? Jakiej mocy potrzebujemy oraz jakie ma być źródło dolne i górne? 

Wybór źródła dolnego jest niezwykle istotny, to z niego pompa pobiera ciepło i przekształca je w użyteczną dla nas postać. Wybór dolnego źródła najczęściej zależy od posiadanej przez nas działki – prawie na każdej jako źródło dolne sprawdzi się powietrze zewnętrzne, ponieważ mamy do niego nieograniczony dostęp. Innym źródłem może być też grunt lub woda. Modele gruntowe są bardzo wydajne, jednak w tym przypadku wykonanie instalacji jest dość kosztowne. Z kolei woda to chyba najlepszy nośnik ciepła, jednak działek, na których da się z niej w pełni skorzystać jest bardzo mało. Często zawiera też dużo manganu i żelaza, które zatykają filtry i wymiennik pompy ciepła. 

Co ciekawe, pompę ciepła można również zasilać energią z instalacji fotowoltaicznej. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie w nowych budynkach, w których energia słoneczna może pokryć nawet 100% zapotrzebowania.

Z kolei, aby odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej mocy pompy ciepła potrzebujemy, należy się wcześniej zastanowić, jakie są straty ciepła budynku oraz pompa będzie jedynym źródłem ciepła. Na początku może wydawać się to dość skomplikowane, dlatego przed wyborem, warto porozmawiać i zapytać o radę specjalistów tej branży.  

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij