Jak należycie dbać o krokusy w ogrodzie?

Krokusy są gatunkiem, który niezmiennie kojarzy się z przedwiośniem. Jest to jeden z pierwszych kwiatów zdobiących rabaty po sezonie zimowym. Najczęściej spotykane odmiany to te kwitnące wiosną, jednak pośród całego gatunku bez trudu znajdziesz takie, które udekorują Twój ogród jesienią. Jak dbać o krokusy w ogrodzie?

Krokusy najbardziej okazale prezentują się sadzone w większych skupiskach. Dzięki takiej metodzie mają szansę zaprezentować się w pełnej krasie, a ich wielokolorowe wybarwienie stanowi wdzięczną dekorację trawników, skalniaków oraz rabat, jako uzupełnienie aranżacji z krzewów i innych gatunków kwitnących. Gatunek należy do rodziny roślin cebulowych, a cebulki krokusów to niewielkie bulwy pędowe, w których roślina gromadzi zapasy wody i substancji odżywczych.

Wśród całego gatunku znajdziesz odmiany kwitnące na różne kolory, począwszy od najbardziej popularnej – fioletowej, aż po żółtą, białą, a nawet różową czy czerwoną. Co ważne, krokusy nie są wymagającym gatunkiem, dlatego polecane są także dla osób, które nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem ogrodniczym.

Duży wybór ciekawych odmian krokusów znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol https://florexpol.eu/, który od ponad 30 lat dostarcza swoim klientom towar od najlepszych dostawców w Polsce i Europie!

Uprawa i pielęgnacja krokusów w ogrodzie

Zalecanym terminem na sadzenie cebulek krokusa jest jesień – wrzesień i październik. Posadzone w tym czasie zakwitną dopiero wiosną, jednak nierzadko są jednymi z pierwszych kwiatów przebijających się przez zalegający w ogrodzie śnieg.

Stanowisko dla krokusów powinno być słoneczne, ale nie ma przeciwwskazań do sadzenia cebulek w miejscach narażonych na silny wiatr. Opisywany gatunek jest dość odporny na niekorzystne warunki klimatyczne, dlatego bez trudu przyjmuje się w rodzimych ogrodach i zdobi nawet najbardziej wymagające pod względem położenia ogrody, parki i zielone skwery miejskie.

Warto jednak pamiętać, że krokusy preferują podłoże próchnicze i dobrze przepuszczalne, które ułatwi roślinie prawidłowy rozwój i przyrost.

Cebulki krokusów są niewielkich rozmiarów, dlatego powinny być sadzone na głębokości do 7-8 cm. Najlepiej rozplanować większą ilość, gdyż sadzone pojedynczo tracą swój urok. Po sadzeniu zaleca się ściółkowanie warstwą kory lub torfu, co przełoży się również na szybsze zakwitnięcie rośliny wiosną.

Krokusy kwitną w ogrodzie mniej więcej do końca kwietnia, jednak nie można wykopywać cebulek bezpośrednio po przekwitnięciu. Jeśli uprawiasz roślinę na trawniku, poczekaj z koszeniem do momentu całkowitego pożółknięcia i zeschnięcia liści. Jest to również właściwa pora na wykopanie cebulek w celu przechowania ich na kolejny sezon. Wykopane cebulki należy osuszyć i umieścić w suchym i ciepłym miejscu. Należy również regularnie przeglądać zbiory w celu wyeliminowania zainfekowanych i zmienionych chorobowo egzemplarzy.

Choć zaleca się wykopywanie cebul po sezonie wegetacyjnym, to warto wiedzieć, że nie jest to konieczność. Krokusy bardzo dobrze znoszą polskie zimy, jednak pozostawienie cebulek w gruncie na kilka lat będzie skutkowało mniej okazały kwitnieniem w każdym kolejnym roku, aż do całkowitego obumarcia rośliny.

undefined

Tomasz Wierzbicki

Tomasz Wierzbicki

Ekspert w zakresie narzędzi i technologii budowlanych, z bogatym doświadczeniem w doradztwie technicznym. Regularnie testuje nowości rynkowe, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na łamach branżowych czasopism. Hobbystycznie zajmuje się majsterkowaniem i renowacją starych mebli.

Artykuły: 141

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *