Jak poprawić jakość wody w swoim domu? Tylko sprawdzone sposoby

Poprawa jakości wody jest bardzo ważna zarówno dla przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i w warunkach domowych. Woda potrzebna do procesów produkcyjnych czy to w przemyśle spożywczym, czy farmaceutycznym musi być czysta chemicznie, dlatego potrzebne są złożone procesy poprawy jakości wody. Problem z wodą użytkową i pitną mamy także w domach, zwłaszcza gdy korzystamy z własnego ujęcia, czyli studni, ale nie tylko. Jak poprawić jakość wody w swoim domu? Poznajcie tylko sprawdzone sposoby.

Stacje uzdatniania wody – co warto wiedzieć?

Generalnie budynki z kompleksową technologią uzdatniania wody zawierające filtry, zbiorniki, ale i zestawy podnoszące ciśnienie stosowane są dla celów przemysłowych, a także gmin i miast. Stacje uzdatniania wody służą uzyskaniu wody użytkowej niezbędnej w danych procesach produkcyjnych. Dzięki uzdatnianiu możliwe jest zarówno odżelazianie wody, usuwanie z niej manganu, amoniaku, chloru, ale jak i związków kanceroogennych. Zdarza się, że pH wody nie jest odpowiednie i dzięki procesom uzdatniania możliwe jest jego podniesienie. Systemy ciśnieniowe pozwalają na łatwe i szybkie uzdatnianie, dzięki napowietrzeniu wody. Co bardzo istotne również w domu można stosować mniej skomplikowaną stację uzdatniania, ale musi być ona dostosowana do jakości wody.

Projektowanie stacji uzdatniania wody – o czym należy pamiętać?

Istotne znaczenie w przypadku przemysłowych stacji uzdatniania wody ma ich odpowiednie zaprojektowanie. W tym celu należy posłać próbki wody do laboratorium w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w swoim mieście, by uzyskać informację na temat twardości wody, a także zawartości w niej pierwiastków takich jak żelazo, mangan czy magnez. To samo trzeba zrobić, gdy chce się wybrać domową stację uzdatniania wody. Bez badania wody nie wiadomo bowiem jakie konkretnie działania są potrzebne, do uzyskania jej lepszej, optymalnej jakości.

Domowa stacja uzdatniania wody – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jeżeli woda użytkowa nie spełnia standardów, można zdecydować się na domową stację uzdatniania wody. Najczęściej stosowanym zestawem uzdatniania wody jest zmiękczacz wody z filtrem wstępnym. Dzięki niemu można zmiękczyć twardą wodę i pozbyć się uciążliwych osadów pojawiających się nie tylko na armaturze łazienkowej, ale i gromadzącej się w częściach mechanicznych pralki, zmywarki i innych urządzeń. W przypadku własnego ujęcia wody stosuje się stacje uzdatniania z lampą UV. Dzięki niej możliwe jest usunięcie groźnych bakterii, czy wirusów, które znajdują się w wodzie. Stacja występuje w zestawie z filtrem – odżelaziaczem lub filtrem multifunkcyjnym. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie optymalnej jakości wody z własnego źródła. Jeżeli problemem jest mętność wody, czy duża zawartość chloru, to dobrym wyborem jest domowa stacja uzdatniania wody z filtrem węglowym. Poradzi sobie zarówno z twardością, chlorem, ale i metalami ciężkimi obecnymi w wodzie. Jeszcze raz przy tej okazji przypominamy, że do doboru właściwej stacji uzdatniania wody potrzebne jest wcześniejsze badanie laboratoryjne próbki wody.

Jak poprawić jakość wody pitnej w prosty sposób?

Choć woda pochodząca z wodociągów najczęściej jest oczyszczona i nadaje się do spożycia, to często jest problem z jej zbytnią mętnością, gromadzącym się osadem albo zapachem chloru. Jeśli chcecie pić wodę prosto z kranu, to możecie postawić na proste rozwiązanie, a mianowicie butelki filtrującej. W tym przypadku do filtrowania wody wykorzystywany jest węgiel aktywny, a filtr należy wymieniać w butelce raz w miesiącu. Nie trzeba zatem w przypadku wody pitnej stosować skomplikowanych systemów filtracji, choć można też postawić na stację uzdatniania wody z jonizatorem. Ten ostatni wzbogaca wodę w minerały takie jak potas, wapń i magnez. Zatem zyskujesz wodę mineralną z własnego kranu. Trzeba pamiętać, że nie jest to system przeznaczony na cały dom, a jedynie do wody pitnej. Jeżeli zatem potrzebna jest poprawa jakości wody użytkowej należy oczywiście skalkulować koszty, by wybrać optymalne rozwiązanie dla swojego gospodarstwa domowego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij