Jak przygotować maszyny budowlane do sezonu?

Jak przygotować maszyny budowlane do sezonu?

Prowadzenie firmy budowlanej nie jest łatwe. Obecnie nie wystarczy oferowanie tylko dobrej jakości usług – oczywiście jest to ważne, ale najpierw trzeba przebić się wśród niemałej konkurencji. Obecnie zima w pełni, ale to nie oznacza, że nie należy już pomyśleć o tym, jak przygotować maszyny budowlane do sezonu. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić i o czy należy pamiętać.

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie maszyn do sezonu?

Odpowiednie przygotowanie maszyn do sezonu jest niezbędne dla zapewnienia efektywności pracy. Otóż trzeba wiedzieć, iż odpowiednio zadbany sprzęt dobrze pracuje i tak szybko się nie psuje, co zapobiega przestojom. Przed uruchomieniem maszyn już do konkretnych prac należy bardzo dokładnie ocenić flotę. Wszelkiego rodzaju usterki muszą być naprawione nawet gdy wydają się drobne. Napraw nie należy zostawiać na ostatni moment, gdyż nie wszystkie podzespoły można szybko i łatwo zamówić. Czasami trzeba je sprowadzić z innego kraju, co wcale nie trwa krótko. Niezbędne jest jeszcze dokonanie istotnych czynności serwisowych i tutaj mamy na myśli zabezpieczenie poszycia przed rdzewieniem. Najpierw rzecz jasna należy umyć podwozie i nadwozie, a dopiero potem wykonać ochronę przed korozją. Jak wiadomo zima potrafi zaskoczyć i często zaskakuje wtedy, gdy teoretycznie powinna się kończyć. Większość prac budowlanych wykonuje się już jednak od początku marca. Jeżeli w tym miesiącu temperatura bardzo się obniży, to wiadomo, że trzeba na jakiś czas przerwać prace. Ale nie zawsze przewożenie ich z powrotem na plac firmowy jest opłacalne. Na szczęście można znacząco zmniejszyć ryzyko zamarznięcia układu paliwowego. Wystarczy tylko napełnić zbiornik zimowym olejem napędowym.

Czas na nowe ogumienie – jakie opony przemysłowe wybrać?

W końcu nadchodzi ten dzień, że inwestor musi wymienić opony przemysłowe. Wiąże się to z wysokimi kosztami, ale jeżeli postawicie na opony wysokiej jakości, a do tego będziecie przestrzegać rad producenta, to posłużą przez długi czas. Opony przemysłowe narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia, ale i przeciążenia. Muszą być więc wytrzymałe i należy dobierać je pod kątem danych warunków pracy. Można zdecydować się na opony diagonalne, które posiadają charakterystyczne nici kordu krzyżujące się ze sobą. Są one sztywne, a dzięki temu bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Takie opony do koparko ładowarki będą wręcz niezbędne. W mniej trudnych warunkach lepiej sprawdzą się opony radialne. Posiadają charakterystyczne stalowe linki, które stanowią kord ogumienia. Ich dużą zaletą jest to, że dobrze tłumią drgania, ale też zmniejszają zużycie paliwa, a to za sprawą mniejszego oporu toczenia. Opony radialne można też zastosować w niektórych sprzętach budowlanych. Wszystko w dużej mierze zależy od warunków w jakich dana opona ma pracować.

przygotowanie maszyn budowlanych do sezonu

Jak sprawdzić działanie świateł, ale też pracę wycieraczek?

Każdy właściciel firmy powinien dokonywać sezonowych przeglądów maszyn bądź zlecać je firmie zewnętrznej. Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i niewątpliwie tak jest w przypadku maszyn budowlanych. Poza zweryfikowaniem stanu technicznego podzespołów trzeba też sprawdzić działanie awaryjnego układu skrętu. Pamiętajcie jeszcze, że szyby w maszynach budowlanych stanowią ochronę dla operatorów, dlatego tak istotne znaczenie ma ich stan techniczny. O ile drobne zarysowania nie są problematyczne, tak w przypadku ewentualnych pęknięć czy też głębokich rys konieczna jest ich wymiana. Dla bezpieczeństwa pracowników, ale i osób postronnych należy sprawdzić działanie świateł, ale też to, czy wycieraczki dobrze pracują. Należy także sprawdzić sygnały dźwiękowe.

Kiedy należy wybrać się do profesjonalnego serwisu?

Są takie podzespoły, które powinny być sprawdzone przez profesjonalistów. Jeżeli np. układ chłodniczy nie pracuje efektywnie, to najlepiej by diagnosta ocenił stan i w razie konieczności wykonał naprawy usterek. Samodzielnie nie jesteście w stanie sprawdzić ślizgów do wysięgu, a w przypadku koparko-ładowarki – sworzni do mocowania podpór. Lepiej zainwestować w szybką diagnostykę jeszcze przed sezonem, niż później zmagać się z długimi przestojami w pracy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij