jak przygotować stare skórzane buty na sezon zimowy

Jak przygotować stare skórzane buty na sezon zimowy, czyli o no waste słów kilka

Filozofia no waste cieszy się coraz większą popularnością, biorąc pod uwagę fakt, że dzięki niej można sporo zaoszczędzić, ale też żyć bardziej eko. Dziś podpowiemy Wam, jak naprawić i przygotować obuwie skórzane do sezonu zimowego. Pamiętajcie o tym, że obuwie ze skóry może służyć przez wiele lat i nadal dobrze się prezentować.

Jak naprawić skórzane buty? O tym trzeba wiedzieć!

Naturalna skóra jest materiałem, który kojarzy się z trwałością. Niewątpliwie zachwyca też estetyką i pięknem. Ale jednak tak jak wszystko, nawet buty z najwyższej jakości skóry mogą wymagać zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych, dzięki którym zyskają ponownie piękny wygląd. Wbrew pozorom skórzanych butów nie trzeba wcale zanosić do szewca, gdyż ich renowację możecie wykonać samodzielnie. Efekty pracy przerosną wręcz Wasze oczekiwania. Na początek oczywiście należy przygotować obuwie, a więc je wyczyścić. Ten etap należy wykonać z największą dokładnością i starannością. Przyda się mydło z gliceryną, które jest właśnie przeznaczone do czyszczenia skór naturalnych. Należy jeszcze przygotować szczotkę z miękkim włosiem bądź delikatną gąbkę i ciepłą wodę. Delikatnie zwilżamy mydło, następnie namydlamy powierzchnię obuwia i za pomocą gąbki bądź szczotki czyścimy buty. Potem usuwamy brud i wodę. Można wykorzystać ręcznik bawełniany, który wcześniej wystarczy delikatnie zwilżyć. Jeżeli chcecie jeszcze zmiękczyć skórę, to wykorzystajcie terpentynę. Teraz buty muszą wyschnąć, ale absolutnie nie można umieszczać ich na kaloryferze lub grzejniku. Trzeba umieścić je w ciepłym i suchym pomieszczeniu.

Odnawiamy buty skórzane – jak odbudować skórę?

Aby renowacja obuwia przyniosła odpowiednie rezultaty, musicie je jeszcze odtłuścić. Do tego celu przyda się pasta matująca. Jeżeli na powierzchni bardzo widoczne są rysy, pęknięcia bądź ubytki, trzeba zastosować pastę odbudowującą. Przyda się również profesjonalny klej do skóry, którym możecie łączyć uszkodzone elementy albo też przykleić cienkie paski skórzane. Po całkowitym wyschnięciu butów możecie już je pomalować, używając odpowiedniej farby. Polecamy krem koloryzujący. Dzięki temu produktowi pozbędziecie się nie tylko przebarwień, ale też ubytków koloru. Używając tego kremu, pozbędziecie się też drobnych zarysowań. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie zawsze wybierajcie krem w kolorze skóry bądź o ton ciemniejszy. W żadnym wypadku nie stosujcie kremów jaśniejszych. Krem należy nałożyć na oczyszczoną powierzchnię butów. Po jego naniesieniu należy jeszcze poczekać aż preparat się wchłonie, co może potrwać kilka godzin, a potem należy wypolerować powierzchnię obuwia, stosując do tego celu miękką bawełnianą ściereczkę.

skórzane buty

Jak kleić filc w obuwiu?

W obuwiu skórzanym zimowym bardzo często występują wkładki filcowe, które pozwalają na jeszcze lepsze utrzymanie ciepła. Takie wkładki stanowią dobrą ochronę, szczególnie zimą, gdy temperatura jest często poniżej minus 10 czy 15 stopni Celsjusza. W takim przypadku nie trzeba wcale kupować nowych wkładek filcowych, gdyż nawet te stare nadal zachowują swoje parametry. Jednak zdarza się, że się odklejają. W takim przypadku wystarczy tylko zastosować odpowiedni klej do filcu, którym wykonacie wszelkiego rodzaju naprawy wkładek filcowych. Bardzo szybko przykleicie taką wkładkę. Potem wystarczy tylko poczekać aż klej się zwiąże.

Antypoślizgowa ochrona obuwia

Zimą jest ślisko i choć to truizm i totalny banał, to jednak nadal wiele osób nie zabezpiecza swojego obuwia i nie tworzy antypoślizgowej podeszwy. Gdy buty ze skóry są na obcasie, to warto obcas dodatkowo zabezpieczyć przed poślizgiem i tu może sprawdzić się filc. Trzeba go jednak umiejętnie przykleić do obcasa. Należy oczywiście wyciąć kształt taki jak obcas, a następnie sięgnąć po klej do filcu. Dzięki temu obuwie stanie się antypoślizgowe. Oczywiście nie jest to rozwiązanie trwałe, bo z czasem filc będzie się przecierał, jednak można zapobiec dzięki temu upadkom na lodzie albo przynajmniej ograniczyć poślizg. Warto wiedzieć, że także klej może zabezpieczyć powierzchnię gumowej podeszwy przed poślizgiem. Trzeba tylko wybrać odpowiedni rodzaj i zaaplikować w newralgicznych miejscach.

Naprawa obuwia skórzanego nie musi być trudna. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni klej do skóry i zachować precyzję.

Marcin Nowacki

Marcin Nowacki

Inżynier budownictwa z pasją do ekologicznych rozwiązań i zrównoważonego rozwoju. Uczestniczył w licznych projektach proekologicznych, promując energooszczędne technologie. Prywatnie zaangażowany w działalność organizacji ekologicznych.

Artykuły: 72

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *